logo

trugen jacn
26 Şubat 2015

11.CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL’ÜN,KAYSERİ’YE YERLEŞEN UYGUR TÜRKLERİ HAKKINDA YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDIĞI AÇIKLANDI ..!

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Kayseri’de rahatsızlanan Babası Ahmet Hamdi Gül’ü ziyaret amacı ile Kayseri’ye giden ve burada 3 gün kalan 11.Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Devletimizce Kayseri’ye yerleştirilen ve Tayland’dan gelen Uygur Türkleri hakkında yetkililerden bilgi aldığı öğrenildi.
Sayın Abdullah Gül’ün  Kayseri Acıbadem Hastanesinde yatmakta olan Babasını ziyaret ettiği bildirildi.

   Abdullah Gül, Babasını ziyareti esnasında kendisine Annesi Adeviyye Gül,Kardeşi Macit Gül,Kaysari Büyükşehir Belediye Başkanı

Mustafa Çelik de katıldı. Abdullah Gül, başhekim Dr. Ömer Akbeyaz ve bevliye uzmanı Doç.Dr. Mustafa Sofikerim’den babasının son durumuyla ilgili bilgi aldıktan sonra, “Çok şükür babamın durumu iyi. Antibiyotik tedavisini görüyor. Sanıyorum bir süre daha hastanede kalacak” dedi.


Daha sonra İstanbul’a dönmek üzere Erkilet Havaalanına gelen  Abdullah Gül’ü Kayseri protokolunun uğurladığı belirtildi.
Hava Alanında kendisini uğurlamaya gelen 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yetkililerden Tayland’dan ülkemize iltica eden ve Kayseri’deki boş polis lojmanlarına devletimizce yerleştirilen yaklaşık 500 civarındaki Uygur Türkü mülteciler hakkında bilgi aldığı  açıklandı.
Abdullah Gül’ün İstanbul’daki Üniversite öğrenimi sırasında Doğu Türkistan Türklerinin Lideri İsa Yusuf Alptekin ile sık sık görüştüğü,Milli Türk Talebe Birliği(MTTB.)’nde yönetici iken,kendisini davet ederek konferanslar ve toplantılar düzenlediği ve Doğu Türkistan sorununu sık sık gündeme getirdiği biliniyor.
1980’lı yıllarda merkezi Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bulunan İslam Kalkınma Bankası’nda görev yaparken,bu ülke’de yaşayan Türkistanlılar ile tanıştığı ve yakın ilişki içinde bulunduğu biliniyor.Özellikle, o yıllarda THY.Cidde Büro’sunda yöneticilik yapan merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin’in küçük oğlu sayın Ilgar Alptekin ile tanıştığı ve yakın ilişki içinde bulunduğu bildiriliyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi olarak,11.Cumhurbaşkanımız sayın Abdullah Gül’ün rahatsızlanan muhterem Babaları Ahmet Hamdi Gül Beyefendi’ye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor,Cenab-i Allah’tan acil şifalar niyez ederiz.

Kaynak : Kayseri yerel basını

Etiketler: » »
Share
1660 Kez Görüntülendi.