logo

trugen jacn

04 HAZİRAN 1989 ÇKP’NİN TİENENMİN KATLİAMI VE 300 BİN EYLEMCİNİN MEÇHUL SONU

4 Haziran 1989 Çin Tiananmen Meydanında Kanlı Olaylar ve 300 Bin Eylemcinin Meçhul Sonu

Halis ÖZDEMİR

 

04 Haziran 1989

Komünist Çin’in başkenti Pekin’deki TİANANMEN Meydanında Çinli Öğrenci ve aydınların demokrasi ve özgürlük talebi ile karşılanabilecekleri barışçıl Kızıl Çin ordusu tarafından kanla bastırılmasının mücadelesi  

Doğu Türkistan’dan bir Selahaddin-i Eyyubi, Çin’den bir Stalin, Ghandi çıkacak mı?

 

1989 yılında Tiananmen Çin aydınları ile seçenek ÖĞRENCİ ve İŞÇİlerden oluşan Çin halkı toplanmış, meydanda eylem ay sürmüş her ne olmuşsa ÜÇ YÜZ BİN CİVARINDAKİ EYLEMCI ANDA ORTADAN KAYBOLMUŞLARDIR. Bu kişiler Tiananmen olaylarına sadece SİVİL TOPLUM HAREKETİ OLARAK geçmemiş TİANMEN KATLİAMI olarak da geçmiştir.

Bu hareketin öncülerinden biri ise;

 

1949’da ÇKP uygulamasından beri Çin’de yaşanan ilk demokratik hakekatı olan bu harekatın başındaki 4 liderden biri Uygur Türk’ü Pekin Üniversitesi ÖRKEŞ DÖLET yemeği idi. (ÖRKEŞ DEVLET)

ÖRKEŞ DÖLET dünyaca adından WUERKAİXİ DUOLAITE (adının satıştırudur) Çin Başbakanı Li Peng ile iddialı diyalogları ile ünlüdür.
1989 Tiananmen Meydanı’nın demokratik öğrenci harekatının lideridir.
Belirttiğim gibi 1989 Tiananmen Meydanı Olayları Tiananmen Katliamı olarak da bilinecek, 2018’de 4 Haziran Vakası ya da aynı anlama gelecek şekilde Altı-Dört olarak da anılır. Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1989 15 Nisan – 4 Haziran’dan meydana gelen; gösterici, aydınların ve göstericiliğini gösterileri ve devam eden kanlı mücadelesini ifade eder.

Sivil toplum örgütlenmesinin katliamla sonuçlandığı gibi Çin Komunist’in ağır baskıları Çin halkını etkilemez hale geldi. Ancak “zulüm ila abat olunmaz”. Çin tarafından GÜYA ÖZERK BÖLGELER vardır. Ancak oralarda da yönetimler Çin Komunist bölümlerinin liderlerinden oluşur. Bu özerk yöneticilerin yerel olması gereken şeyler de anlaşılır bir ifadeyle yerel yönetimler olan ÇİN KOMUNİST yönetimlerini birer “İŞBİRLİKİ HAİNLERİ” olarak yetiştiriciler.
Çin’de Komunist baskı baskısı KAPİTALİZİN SÖMÜRÜSÜ devam ediyor.

Komunist ÇİN’de bir buçuk milyar insan yaşıyor. Ancak bu insanlar Komunizmin baskıcı yönetimi KAPİTALİZMİN doyumsuzluğu altında ezmekteler. Batıland İŞÇİLİK MALİYETLERİNİN DÜŞÜKLÜ ÇinĞÜ büyümeyi ile ÇİN’e üretimlerini geliştirmişler büyümüş vardır. İngiltere’nin ülke ÖNDE ÇİN KOMUNLARI paylaşmış bir milyarının üzerinde Çin ile tam kazanan KARIN TOKLUĞUNA KÖLE İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRILMAKTADIR.

Komunist yönetimin baskıları altındadır. Demokles’in KILICI olarak dur. Durum halen böyledir ayrıntılı Doğuistan’lı ilk MÜSLÜMAN UYGUR yerel yaşamlarında, tutuklulukları asimilasyon organ kamp ve kamplarda tutulumlarda, örnek hız kesmeden devam ettiği gibi CAMİLER VERİHİ BİNALAR YOK EDİLMEKTE, ayrıca Doğu Türkistan vatandaşları ÇİN’İN İÇ BÖLGELERİNE TAŞINMAK emini ile Türkistan’ın demografik yapısı değiştirilerek Doğu Türkistan’ı ÇİN YURDU HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞMAKTALAR. Bütün olup bitenler küçük bir kaç ülke dışında -onlar da kendi örnek olayı örnek gösterilmemiştir; en iyi de İslam Dünyası için bu bir kara leke olarak hizmetiniz için.
Çin halkına bu duruma oğul söylenecek.

Dünya HÜRİYETİ yaşarken Çin halkını inim içindeyken RElik içinde KOMUNIST altında esareti yaşamakta.

Buna oğlu olacak oğlu verilmeye ama DOĞU TÜRKİSTAN’dan çok farklı yerlerine yayılma başta Uygurlar hazır mı? Asıl soru bu!

Uygurlar 1946 yılındaki kısa süreli devlet olmalarını saymak 1875’ten beri DEVLET YÖNETMEMİŞLER nedeniyle siyaseti ve Ülke tecrübe tecrübe sahibi değiller. DİASPORADA UYGUR KURULTAYI ve bazı dernek ve vakıflar imkansızlıklar içinde çalışmalar yürütüyorlar.

Uygurlar bu güne kadar yürüttükleri şeylerin çok yönlü olarakmeli,
BAĞIMSIZ DOĞU TÜRKİSTAN DEVLETİNİ planlamaya hazırlıklılar.
Bunu Yaparken BİRLİK VE BERABERLİK HAYATİ ÖNEME HAİZDİR.
Zaman onu gebe!
Tiananmen Meydanı
Kaşgar Urimçi Meydanları gelecek YİĞİT BİR KAHRAMAN gelecekte!
Bakalım Doğu Türkistan’da ve Diasporada deneyleri, Uygurlar, Kazaklar, Özbekler Tatarlar ve Müslümanlardan herhangi biri, Eyyubi çıkacak mı? Ya da Çin halkından Stalin, Ghandi çıkacak mı?

Evet çıkacak!

Zülmün sonu yok!

Adaletin olmadığı ülkede hakim olan her türlü hayatta kalma tarihin tarihin etkisinde olan bir gendir.

Kahraman kim olacak?

Bismillah! Gemiam

 

KAYNAK : http://www.bncmedyahaber.com/haber-4-haziran-1989-cin-tiananmen-meydaninda-kanli-olaylar-ve-300-bin-eylemcinin-mechul-sonu-7364.html?f

Share
98 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ