logo

trugen jacn
22 Ekim 2019

UYGURLARIN VİCDANI ÇİN ZİNDANLARINDAKİ LİDER DR.TOHTİ İÇİN ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI

ÇİN’İN ÖMÜR BOYU HAPSE ÇARPTIRDIĞI DOÇ.DR.İLHAM TOHTI’YE NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ GİRİŞİMİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Münih’teki düzenlenen organizasyona, İlham Tohti İnsiyatif Grubu Başkanı Enver Can, Hollanda’dan araştırmacı gazeteci Asiye Uygur ve Norveç’ten gelen ve İlham Tohti ile bir süre beraber çalışan gazeteci yazar Abdulveli Eyyüb konuşmacı olarak yer aldı.

Dünya Doğu Türkistan Uygur Birliği tarafından organize edilen programda, Doğu Türkistan’lı düşünür İlham Tohti’ ye özgürlük çağrısı yapıldı.

Proğramda konuşan. Dünya Doğu Türkistan Uygur Birliği Avrupa Başkanı Asgar Can;Uygur davasının devamlı olarak dünya komuoyu önünde gündemde kalabilmesi için,bu tür organizasyonların  yanı sıra ,dünyanın her yerinde mitingler de düzenlenmesi gerektiğinin önemine değindi.

İlham Tohti İnsiyatif Grubu Başkanı Enver Can ise konuşmasında Norveç ve Hollanda‘dan gelen konuşmacıların kendi grubuna dahil olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi

Can ayrıca, ” İlham Tohti davasını toplumumuzun ana davası olarak devam ettireceğiz dedi.

Bugüne kadar ,üçü Dünya Uluslar arası, üçü ise Uygur’lu kurum ve kuruluşları tarafından takdir görmüş altı insan hakları ödülüne sahip olan İlham Tohti’nin insanlığın gözleri önünde haksızlığa maruz kalmaktadır dedi.

Bu gün aramızda bulunan Adulveli Eyyüb efendi içinde ,ceza evinde kadığı süre içinde, onu desteklemek için yüzlerce miting düzenleyerek destek olmuştuk.

Bu gün görülüyorki ,verilen mücadele sonuç verdi ve bugün aramızda.

Ilham Tohti’nin özgürlüğüne kavuşması içinde dünyanın her yerinde mitingler düzenledik ve düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

Toplantıya katılan Asiye Uygur ise, İlham Tohti’nin ceza evinde olmasının sebebi tamamen Çin Devletinin özerk olarak tanıdığı ,Doğu Türkistan’ın verildiği söylenen sözde haklarının sadece kağıt üzerinde kaldığının delilidir,

Tohti anayasanın kendilerine vermiş olduğu hakları savunduğu için ceza evinde dedi.

Abdulveli Eyyüb ise, uzun yıllar İlhan Tohti ile beraber Uygur davasına hizmet ettik. Uluslararası arenalarda Uygur davasını dile getirdik. İlham Tohti haklı davası için ömür boyu hapse mahkum oldu. Bende 2014- 2016 yılları arası hapis yattım ve Çin zulmine mağruz kaldım.
Tohti’nin özgürlüğü için de bütün Dünya’da her türlü plattform da mücadele edeceğiz” dedi.

Kaynak : http://ajansbayern.com/ilham-tohti-ye-ozgurluk/1510/?fbclid=IwAR

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
7393 Kez Görüntülendi.