logo

trugen jacn
16 Ağustos 2014

UYGUR AKTİVİSİT MEHMET TOHTİ : ÇİN,YARKENT-İLİŞKU’DA ETNİK SOYKIRIM YAPARAK İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEMİŞTİR. SAVAŞ SUÇLULARI MAHKEMESİNDE YARGILANMALIDIR.

Memet-Toxti-ependi-305

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
ABD.’de yaşayan Uygur İnsan hakları Aktivisti ve Siyasi Analızcı Mehmet Tohtı,Çin’in 28 Temmuz’da Yarkent-İlişku’da gerçekleştirdiği katliami ile ilgili Konuştu .
Dünya Uygur Kurultayı’nın sabık Başkan Yrd.cısı ve AB.Nezdindeki Daimi Temsilcisi olarak de Doğu Türkistan davasına önemli hizmetler veren Tohtı,Washington merkezli Hür Asya Radyosu’na son yarkent katliamını değerlendir. Mehmet Tohtı,Çin’in olay’da öldürdükleri öne sürülen Müslüman Uygurlar hakkındaki bilgileri inkar ettiğini ,bunun doğru olduğu kabul edilirse bile,yaptığının etnik bir soykırım,kolektif(Kitilesel= Toplu) cezalandırma ve İnsanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu yanı BM. Ve Uluslar arası anlaşmalar ile Çin tarafından de imzalanarak kabul edilen Taahhütlere göre “ÜÇLÜ CİNAYET” olarak tanımlanabileceğini ifade etti. Çin’in Yarkent-İlişku halkına karşı Silahlı Güç kullanamasının bile tek başına tanımlanan bu “ÜÇLÜ CİNAYET” için yeterli bir kanıt olduğunu de belirtti.
Siyasi Analizci Mehmet Tohti konu ile ilgili konuşmasını şöyle sürdürdü ; “ Çin işgal yönetimi,Doğu Türkistan’in Yarkent-İlişku’da Ramazan bayramının ilk günü gerçekleştirdiği etnik katliamdan dolayı cinayet ve suçluluk  korkusuna  kapılmış, şaşırmış ve ne yapacağını ve ne diyeceğini bilemez hale gelmiştir.Çin,Yarkent-İlişku’da silahsız masum sivil Müslüman halka karşı ağır silahlar kullanmıştır.Köyleri bombalayarak haritadan silmiştir.İnsanları toptan cezalandırmış ve öldürmüştür.Çin’in de taraf devlet olarak bizzat imzaladığı Anlaşmalara göre ,bir ülkenin sınırları içerisinde ortaya çıkan her hangi bir olayda Yasalar ve yasaların uygulayıcısı olarak ihdas ediler güvenlik güçleri kullanılır.Yanı iç Güvenlik için devlet,Polis’i kullanır. Yanı İç güvenliği bütün ülkelerde Polis sağlar.Asker,yanı Ülkenin Silahlı Kuvvetleri ise,ülkeyi dış düşmana karşı mudafaa eder.Bu bir uluslar arası hukuk kuralıdır. Devlet,kendisine karşı itiraz eden Vatandaşları ile dialoga geçer,onları dinler diyalog ve barışıçıl yollarla olayın nedenleri bertaraf eder ve çözer.
Çin,Yarkent-İlişku’da bu uluslar arası hukuk kuralına aykırı harekete etmiştir.Ağır silahlı Askeerlerini silahsız Sivil halkının üzerine saldırtarak insanlığa karşı bir suç işlemiştir.Müslüman Uygurları sırf ve Müslüman ve Türk oldukları için toptan ciezalandırma yoluna gitmiş ve onları kolektif şekilde öldürmüştür.Bunu yaperken de bölgeyi askeri Yasak Bölge ilen etmiş,insanları olay bölgesine sokmamış ve katı bir sansür uygulamışıtır.Yanı Uygurca deyimi ile Ucukturup(Havasız bırakarak,müdahaleyi önleyerek= boğarak ) öldürmüştür.Olaylara sansür de uygulayarak cinayetlerini gizlemeye çalışımıştır. Çin,Müslüman Uygurları toptan Düşman olarak tanımlamış ve çok aşırı askeri güç ve Çin devlet terörünü de kullanarak devlet eli ile cinayet işlemiştir. Çin,olaylarda 100 kadar kişinin öldüğünü iddia etmektedir.Burada önemli olan Çin’in niyet ve iradesidir.Çin bölge’de yönetimine tepki veren ve eleştiren tüm Uygurları düşman ilan etmişt ve üzerilerine asker salarak katliam yapmıştır.Burada önemli olan Çin’in olayları tanımı ve yaklaşımıdır.Hitler,Yahudi katliamı yaparken,bütün Yahudileri öldürmedi.Ama,Hitler ve Nazi’ler bir kısım Yahidileri öldürdüğü için Soykırım yapmakla suçlandı ve cezalanadırıldı. Çin, 10 Uygur de öldürmüş olsa dahi yaptığı bir etnik soykırımıdır.İnsanlığa karşı işlenen bir insanlık suçu’dun ve Devlet terörü temelli bir yaklaşım ve davranıştır. Çin,eğer kendi anayasası,Özerk Bölge yasaları ve ilgili kanunlarına riayet etmiş olsa idi,uluslar arası tahahütlerini ve imzaladığı anlaşmalara uygun hareket etmiş olsa idi,öncelikle bu olayları tedbirler alarak önlerdi.Halkıla dialoga girer ,onların temel insanı haklarını tanıyarak,gasbedilen haklarının bir kısmını dahi olsa, iade ederek yatıştırırdı. Ama,Çin bu insani yollar ve prensipler yerine şiddet ve aşırı güç kullandı.Katliam yaptı ve insanlığa karşı suç işledi.Çin uluslar arası mahkemelerde bu insanlık suçlarından dolayı yargılanmalıdır.” Dedi.

KAYNAK  : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/mulahize/yeken-weqesi-08152014225401.html

Etiketler: » » » »
Share
946 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER