logo

trugen jacn
11 Haziran 2020

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜN’DEN UYGUR ABDULGANİ KADİR “SERBEST BIRAKILSIN ” ÇAĞRISI

İlgiltere merkezli Uluslar arası Af Örgütü(Aİ)bir acıl eylem (Urgent Action) çağrısı yayınlayarak Çin işgal yönetimince haksız yere tutuklanan ve 7 yıl hapse mahkum edilen ve halen hapiste olan Kaşgarlı İş adamı Abdulgani Kadir’in bir an önce serbest bırakılmasını talep etti.

Uluslararası Af Örgütü’nden “Uygurları Serbest Bırakın” çağrısı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uluslararası Af Örgütü Çin işgal yönetiminin 08 Haziran 2020’de ülke genelinde başlattığı büyük çaplı keyfi tutuklamaları sırasında ortadan kaybolan Kaşgarlı iş adamı Abdulgani Kadir’in serbest bırakılması için Çin makamlarına çağrıda bulundu.

Kaşgar’da elektrikli otomobil operatörü ve iş adamı olan Abdülgani Kadir’in (Abdugheni Qadeer) Nisan 2017’de ortadan kaybolduğu ve Temmuz aylarında kamuya kapalı yargılanıp 7 yıl hapse mahkum edildiğini, ancak tutuklanma gerekçesinin hâlâ Çin makamlarınca açıklanmadığı belirtilen çağırıda Abdülgani Kadir’in durumundan büyük endişe duyulduğu belirtildi.

Doğu Türkistan’daki Cezaevi İdaresi başkanı Wang Jiang’a bir mektup gönderen Uluslararası Af Örgütü, Abdülgani Kadir’in bir suç işlediğine dair uluslararası kabul görmüş tam güvenilir ve ikna edici delillerin bulunmadığı takdirde onun derhal serbest bırakılmasını talep ederek tutsakların Uluslararası standartlara göre bir taraf edilmesi, Serbest bırakılıncaya kadar ailesi ile görüşmesine izin verilmesi, avukat tutması ve fiziksel işkencelerle zarar görmemesi konuları üzerinde Çinli yetkililere çağırı yaptı.

Bilgilere göre Abdülgani Kadir’in tutuklanmasının 2016 yılında Mısır’a yaptığı ziyaretten kaynaklandığı ve onunla Mısır’a giden insanlara uçak biletlerini almasına yardımcı olmasının olduğu ileri sürülüyor.

Uluslararası Af Örgütüne göre Abdülgani Kadir’in Mısır’da eğitim alan damadı İlyascan Rahman’ında 2017’nin başlarında Mısırlı yetkililer tarafından 1500’ü aşkın Uygur Türkü öğrencinin Çin’e iade edilmesi sonucu ortadan kaybolduğu ve ailesinin onunda hapse atıldığını düşündüğü ileri sürülüyor.

Kaynak : http://habernida.com/uluslararasi-af-orgutunden-uygurlari-serbest-birakin-cagrisi/?fbclid

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
304 Kez Görüntülendi.