logo

trugen jacn
23 Ağustos 2014

TÜRKİYE GENÇLİK KULÜPLERİ KONFEDERASYONU GENEL BAŞKANI BİLAL OKUDAN : DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ÇİN’E BOYKOT UYGULANSIN ..!


GENEL BAŞKAN

Çin tarafından 65 yıldır baskılara maruz kalan Doğu Türkistan son günlerde en zor zamanlarını yaşıyor. Ülkede namaz kılmak, oruç tutmak ve seyahat etmek yasak.Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu ise bu duruma dikkatleri çekerek Çin’e boykot uygulamaya çağırdı.

Doğu Türkistan İçin Çini Boykot Et

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu’ndan vip escort bayan yapılan yazılı açıklamada, ‘Çin’in, Doğu Türkistan’da devlet memurları ve öğrencilerin Ramazan ayında oruç tutmalarının yasaklamasını lanetliyoruz, Doğu Türkistan-Uygur Bölgesi dünya Müslümanlarının en mağdur, en zor durumda olduğu bir bölge.’

Doğu Türkistan: Türk dünyası içinde İslam’la tanışan ilk coğrafya

‘Doğu Türkistan Müslümanları Türk dünyasının ilk defa İslam’la tanışmış olduğu coğrafya. Doğu Türkistan 1949’a kadar bağımsız bir devletken Çin işgaline uğramış ve 65 yıldır fiili bir işgal sistematik asimilasyonla mücadele veriyor.’ ifadeleri yer aldı.

Doğu Türkistan’da bu gün oruç yasak, namaz yasak seyahat özgürlüğü olmadığı için pasaport alamadıkları için hacca gitme yasak. Doğu Türkistan’da vicdan hürriyeti yasak.

‘Orucu yasakladık çünkü…’

Çin yönetimi geçtiğimiz yıl yasakla ilgili bir basın mensubunun sormuş olduğu soruya Çin kamu bakanlığının vermiş olduğu cevap dikkat çekmişti. “Biz orucu yasakladık çünkü ramazan orucu insan sağlığını olumsuz etkiliyor, iş verimliliği düşüyor. Bu gerekçe ile biz orucu yasakladık.” diyerek materyalist ideolojiyle oruç yasağını izah etmeye çalışmıştı. Tüm bu yasaklamalara rağmen Doğu Türkistan halkı ibadetlerini gizlice yerine getirmeye çalışıyor.

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu’ndan yapılan açıklamada, Ramazanın ‘Kardeşinin derdiyle dertlenme ayı olduğu hatırlatılarak, İslam dünyası Doğu Türkistan’da uygulanan baskı ve insan hakları ihlallerine karşı ‘Çin’i boykot et’ çağrısı yapılıyor. Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler başta olmak üzere İslam İş Birliği Örgütü ve uluslararası kuruluşların Doğu Türkistan konusundaki sessizliğine son vermeleri istendi.

Yeni Şafak

kAYNAK   :  http://www.gazeteilahiyat.com/dogu-turkistan-icin-cini-boykot-et.html

 

Etiketler: » » »
Share
1535 Kez Görüntülendi.