logo

trugen jacn

TÜRK OCAKLARI : ÇİN’İN BASKICI VE SOYKIRIMCI TAVRI SAĞLIKLI BİR YOL DEĞİLDİR !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Ülkemizin asırlık çınarı Türk Milletinin sönmeyen ocağı Türk Ocakları Genel Merkezi BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyi üyesi 22 ülkenin Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik insan hakları ihlalleri, etnik baskı ve zulmün sona erdirilmesi ,Eğitim Merkezi adı altında açtığı yüzlerce Nazi tipi Toplama Kamplarının kapatılması ve bu kamplarda hukuksuz olarak hapiste tutulan milyonlarca masum Müslüman Türklerin serbest bırakılması talebi ile Çin Halk Cumhuriyeti yönetimine yazdığı ortak mektup ile ilgili bir basın açıklaması yayınlamıştır.

Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz resimleri ile ilgili görsel sonucu

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin Basın Açıklaması aynen şöyle ;

Birleşmiş Milletler üyesi 22 ülkenin Çin hükümetinden Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlara ve diğer Müslümanlara karşı uyguladığı insan haklarına aykırı politikalara son vermesi için yaptığı çağrıyı takdirle karşılıyoruz. Başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere Türk devletlerinin ve İslâm ülkelerinin bu çağrıya destek vermesini bekliyoruz. Çin hükümetine, Türk dünyası ve İslâm âlemi ile sağlıklı ilişkiler kurması için bu baskıcı ve soykırımcı yolun yol olmadığı, ortak çıkarlar için Doğu Türkistan’daki Müslüman Türk varlığına saygı göstermesi gerektiği açık bir dille anlatılmalıdır. Bilim adamları, sanatçılar ve aydınların millî kimliklerini dile getirdikleri için hapsedilmesi, milyonların “aşırılıklarla mücadele” gibi gülünç bir bahaneyle kamplara toplanması insan haklarıyla kesinlikle bağdaşmaz.
Türk Ocakları olarak, ülkemizin yüksek çıkarlarını asla göz ardı etmeden, Doğu Türkistan Türklüğünün varlığını koruması için bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Türk Ocakları Genel Merkezi

Kaynak : Türk Ocakları Genel Merkezi Kurumsal İnternet Sitesi

Share
474 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ