logo

trugen jacn

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI(TDT) KAZAKİSTAN İÇİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Geçtiğimiz hafta sonu Kazakistan’da meydana gelen  protesto gösterileri ve sonrası gelişmeleri  değerlendirmek  üzere   Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanlarının , çevrimdışı  olarak  olağanüstü toplantı düzenleyecekleri açıklandı.

Türk Devletleri Teşkilatı olağanüstü toplanıyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanlarının Kazakistan gündemiyle 11 Ocak’ta bir araya geleceği bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Mukhtar Tleuberdi telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Kazakistan’daki son gelişmeler ele alındı ve Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kazakistan’a desteğini yineledi.

Görüşmede ayrıca, 11 Ocak 2022’de çevrimiçi olarak düzenlenecek ve Kazakistan’daki gelişmelerin değerlendirileceği Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

KAZAKİSTAN’DAKİ SÜREÇ

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’tan itibaren LPG’ye yapılan zamlar ve sosyoekonomik durumun kötüleşmesi sonrası başlayan halk eylemleri, ülkenin diğer kesimlerine de yayıldı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu önce başkent Nur Sultan, Almatı şehri ve Mangistau eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi. Ardından olağanüstü hal kararının ülkenin tüm bölgelerinde geçerli olduğu duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Tokayev : Göstericilere Uyarı Yapmadan  Ateş Açın

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev Tv.dan yaptığı bir  konuşmasında “Kolluk kuvvetlerine ve orduya, teröristlere karşı uyarı yapmadan öldürmek için ateş açma emri verdim” açıklamasında bulundu.

Ülkede LPG zammının geri çekilmesine rağmen sosyal ve ekonomik olarak daha iyi bir yaşam isteyen halk, eylemlerine devam ediyor.

KAYNAK :  Anadolu Ajansı (AA)

Share
1939 Kez Görüntülendi.