logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLLERİNDEN ORTAK MEKTUP İÇİN TEPKİLER YAĞMAYA DEVAM EDİYOR !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

BM.İnsan Hakaları Yüksek Konseyi’nce hazırlanan ve Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’daki etnik Müslüman Türk soykırımına son vermesi,toplu tutuklamaları durdurması ve Toplama(Nazi)kamplarının kapatılması ve bu kamplardaki tutukluların serbest bırakılması yolundaki ortak mektuba Türkiye dahil hiç bir Müslüman ülkesinin imza atmaktan kaçınmasına tepkiler artarak sürüyor. İlk olarak İYİ Partili Milletvekillerinden art arda tepkiler geldi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Japonya, İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Estonya, Danimarka, Norveç, Kuzey İrlanda, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg, İspanya, Avusturya, İrlanda, Belçika ve İsviçre’nin de bulunduğu toplam 22 ülke büyükelçisi tarafından imzalanan 8 Temmuz tarihli mektupta, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin derhal serbest bırakılması için Çin’e çağrıda bulunuldu. Başta Türkiye olmak üzere hiçbir İslam ülkesinden mektuba destek gelmedi.

Milletvekili Lütfü Türkkan Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kocaeli Melletvekili Türkkan : Bu ayıp Utanmasını Bilene Yeter artar Bile !

Twitter hesabından açıklama yapan İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Bu ayıp, utanmasını bilene yeter de artar bile…” ifadelerini kullandı. 

İYİ Parti Bursa Milletvekili Erozan : Türk Büyükelçi Talimatla İmza Atmaktan Kaçındı

Bir tepki de İYİ Parti Uluslararası İlişkiler ve Türk Dünyası’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Erozan’dan geldi.  “Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi aldığı talimat gereği bildiriye imza atmaktan kaçındı” diyen Erozan “İktidar utansın..” şeklinde açıklama yaptı.  

Fahrettin Yokuş TBMM.resimleri ile ilgili görsel sonucu

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş : Çin’e verilen Ortak Mektupta Neden imzamız yok ?

Türk dünyası ve özellikle Doğu Türkistan duyarlılığı ile tanınan ve bu konuda TBMM.’de yaptığı bir birinden değerli konuşmaları ile Doğu Türkistanlıların ve diğer Müzlüm Türklerin kalbinde taht kuran İYİ Parti Konya Milletvekili Sayın Fahrettin Yokuş,BM.İnsan Hakları Yüksek komitesi üyesi 22 ülke tarafından imzalan ortak mektuba Türkiye’nin imzalamaktan kaçınmasını sosyal medya hesabından yaptığı şu açıklama ile tepki gösterdi;

Fahrettin Yokuş TBMM.resimleri ile ilgili görsel sonucu

” 22 ülkenin Büyükelçileri, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri’ne gönderdikleri aşağıdaki mektupla Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uygur Türkü Müslüman soydaşlarımıza yönelik uygulanan zulmü kınadı. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi aldığı talimat doğrultusunda bildiriye imza atmadı. ” sözleri ile tepki gösterdi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yazı
Görüntünün olası içeriği: yazı
Fotoğraf açıklaması yok.

Kaynak :: http://www.yenigaste.com/gundem/iyi-parti-den-ak-parti-ye-dogu-turkistan-h42319.

Share
899 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ