logo

trugen jacn

MELİKEZAT:AİLEM ÇKP ÜYESİ VE DEVLET MEMURU. ÇİNLİ OLMADIKLARI İÇİN KAMPA ATILDILAR

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Melikezat Habibul,Babası,Ağabeyleri ve Ablalarının Çin Komünist Partisi Üyesi ve aynı zamanda yıllarca Çin’e sadık devlet memuru olmalarına rağmen sırf Uygur Türkü olmalarından dolayı Çin Nazi Kaplarına hapsedilmekten Kurtulamadıklarını açıkladı.

image.png

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm uygulamaları ile toplu şekilde tutuklayarak Çin Zindanları ile Çin Nazi Kampalarına kapatarak soykırım  uygulamaları uluslar arası toplum,BM. Ve Tük-İslam dünyasının  gözü önünde şiddetini artırarak devam ediyor.

Çin’in tüm insanlığa karşı işlediği bir inisanlık dışı bir cinayet niteliği taşıyan bu ırkı kıyımı BM.’nin tanımladığı Etnik Soykırım tanımlamasına tam tamına uyuyor.01 Nisan 2017’de sözde kukla Bölgesel Halk Kurultayı’ndan  geçirdiği “Aşırılık ve  Terörizmle Savaş Yasası”’nda bu yasanın sadece bölgede yaşayan ve azınlık olarak  adlandırdığı Müslüman Türklere uygulanacağı  bilgisi de yer alıyor.Çin işgal yönetimi günümüzde sadece suç işleyenleri değil,etnik Uygurları sadece Han Çinlisi olmadıkları Nazi Kamplarına hapsediyor.Bunun son örneği ise geçtiğimiz aylarda ömür boyu hapisle cezalandırılan sözde Özerk Yönetiminin işbirlikçi Vatan ve Millet haini Nur Bekri’nın  ÇKP’nın emerindeki Çin Yargısındaki yargılama aşamasındaki ağlayan görüntüleri  ibret verici  bulunuyor.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve yazı

 ÇKP Üyesi ve Polis Memuru idi,Ancak  Uygur olduğu için  Toplama Kampına Atılmaktan Kurtulamadı

Halen İstanbul’da yaşayan Doğu Türkistan’ın Turfan şehrinden olan Melike Habibul Haziran 2017’den itibaren Turfan’da yaşayan Anne- Baba,kardeşleri ve yakınlarından onlarca kişinin  topluca tutuklanarak Çin tıpı Toplama kampı ile Çin Hapishanelerine kapatıldığını açıkladı.

Özgür Asya radyosuna konuşan Melike Habibul Tutuklanan ailesi ve yakınları ile ile ilgili şunları söyledi ; “Ağustos 2017’den itibaren Turfan’da yaşayan Ailem ve yakınlarım ile telefon  ve sosyal medya üzerinden yapılan iletişimim tamamen kesilmiş durumda.Ancak ben değişik kanalları kullanarak   ailem hakkında bazı bilgilere erişebildim.

image.png

 Annem Meryem Han Tursun 2017’de  Babam  Habibul Abdullah ise 2018’de toplama kamplarına hapsedilmiş.Annem ve Babam ben Mısır’da iken ve daha sonra Türkiye’ye geldikten sonra  2014 yılının sonlarında  Turfan’da bir Sigorta şirketinde çalışan Ağabeyim Mehmet Habibul ile birlikte bizleri ziyaret etmiş ve Ocak 2015’de hep birlikte Turfan’a dönmüştü.

Ağabeyim Alim Habibul Çin  yönetimi için  önemli bir görevde bulunduğu için onların yurt dışına çıkmalarını yasaklamıştı.

Diğer ablam Mihray ve Bahargul Habibul ile  ile en son Ağustos 2017’de telefonla görüşmüştüm.Daha sonra onların tutuklanarak Toplama kamplarına kapatıldığı bilgisine ulaştım.Ben bu haberleri duyunca Turfan’a dönmek istemedim ve Türkiye’de kaldım.Ailem ve tutuklanan tüm yakınlarım benim Türkiye’da yaşamam ve  Annem Babam ve bir Ağabeyimin Türkiye’de yaşayan beni ziyaret ettiklerinden dolayı tutuklandıklarını öğrendim.” şeklinde konuştu.

image.png

Habibul Ailesinden   Toplama Kamplarına Hapsedilenler

1.       Babam Habibul Abdullah  1940 doğumlu  Turfan-Çatkal’da  30 yıl polis olarak çalıştı. Şimdi Emekli

2.       Annesi Meryemhan Tursun  1945 doğumlu

3.       Ablası Aygül Habibul  öğretmen

4.        Ağabeyi Mehmet Habibul  

5.       Ağabeyi Alim Habibul  1978 doğumlu Turfan Şingzen Hapishanesinde infaz Koruma Memuru

6.       Ablam Mihray Habibul  1980 doğumlu Turfan İdikut Polis Merkezi’nde Polis Memuru   3 yıl hapse çarptırılmış

7.       Ablası Bahargül Habibul   1984 doğumlu Demiryolları Telgrafhanesinde memur 5 yıl hapse mahkum edilmiş

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve yazı

       Babam ve Ağabey ve Ablalarım ÇKP Üyesi ve  Çin’e Sadaketle Bağlı idi

  Babam başta olmak üzere Ağabeylerim ve Ablalarımın tamamı uzun yıllar öncesinden beri Çin Komünist Partisi üyesi idiler ve hayatları boyunca Çin işgal yönetimine sıkı bağlı kalarak sadaketle hizmet ettiler.Hepsi de devlet memuru idiler.Zaten Komünist Partisi üyesi olmasalar bu görevlere gelemezlerdi.

image.png

Tutuklanan ailem üyelerinden 2 kişinin cezaları belli olmuş.Diğerleri ise halen Hapishane ve Toplama kamplarında tutuluyorlar.Nerede ve niçin tutuldukları ve ne ile suçlandıkları hakkında hiç bir bilgiye sahip değilim.

image.png

  Onları Düşünerek Sustum,Ancak Hiçbir Faydası Olmadı

 Ana Babam Ağabey ve Ablalarım benim yüzünden tutuklandıkları için çok vicdan azabı çekiyor ve onların daha fazla baskı ve cezaya uğramaması için 2 yıldır susuyordum. Ancak , bu suskunlğun hiç bir işe yaramadığını gördüm.Ben de Turfan’a dönse idim,takdirim yine onlar gibi olurdu.

Ancak. 09 Aralık 2019’da  sözde Özerk Bölgenin Kukla Başkanı Şöhrek Zakir “Kamplarda tutulanların eğitimlerini tamamladılar ve  tamamı serbest bırakıldı.” Açıklamasını yaptı. Ben bu Kukla Başkanın bu açıklamalarının büyük bir yalan ve kandırmacadan ibaret olduğunu kanıtlamak için ailem hakkındaki bu bilgileri radyonuz aracılığı ile kamu oyuna açıklayarak Çin yönetiminin ve Sözde Bölgesel Kukla Başkanın yalanlarını Türkiye ve uluslar arası toplumu yanıltmaya yönelik bu aldatmaca ve yalanlarını ifşa etmek ve yüzlerine vurmak istedim.Ana Baba ve diğer aile bireylerimin akibetlerini öğrenebilmek ve sunaçta onların Hapishane ve Kamplardan kurtularak özgürlüğüne kavuşmması için mücadelemi sürdürmeye karar verdim.”şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, gülümseyen insanlar, şunu diyen bir yazı 'If CCP releases everyone. Where is my family member? Release them immediately! Unite Nation Human Right Organization, all human right committee on the world, all news media and everybody! Please attention my testimony and share it. My contact Gmail: Gmail. com'

Share
1162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ