Mado  Gıda Firmasınin  Ankara Çukurambar şubesi Uygur Türkleri ile   daha önceden anlaşma yapmasına rağmen, 20  Ekim tarihinde yapacağını etkinliği  “Firmamız  Çin’de yapacağı yatırımları sekteye uğrar ve maddi olarak Çin’den zarar görür” gerekçesi  ile iptal ettiği  açıklandı. 

Etkinliğin düzenleyicilerinden Doç. Dr. Erkin Emet yaptığı açıklamada “Mado patronu Mehmet Kambur, Dubai’den telefon açıp “Bizim şubemizde Uygurların etkinliği yapılmasın”  dediğini  aktardı.

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı’nın soykırımcı Çin’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları’nın boykot edilmesi çağrısı yapmak üzere planladıkları “Soykırımcıda Olimpiyat Olmaz” başlıklı basın açıklamasının bugün (20 Ekim 2021) Mado’nun Ankara Çukurambar’daki şubesinde düzenleneceği duyurulmuştu.

Dün öğlen saatlerinde Mado yetkilileri Uyguların bu açıklamasını iptal etti. Mado’nun bu etkinliği iptal etmesine sebep olarak, firmanın soykırımcı Çin’de yaptığı yatırımların zarar görebileceğinden endişelendiği ifade edildi.

Olayla ilgili olarak Serbestiyet’e konuşan Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı Başkanvekili Doç. Dr. Erkin Emet “Öğrendiğimize göre Mado’nun patronu Mehmet Kambur Dubai’den telefon açıp, ‘Bizim şubemizde Uygurların etkinliği yapılmasın, Çin’deki işlerimiz zarar görür’ demiş. ‘Mado siyasete alet olmasın’ demiş. Oysa Mado’nun Çukurambar Şubesi’nin 2. katında pek çok STK bu tip yemekli toplantılarını, basın açıklamalarını aynı bizim gibi rezervasyonunu yaptırıp, parasını ödeyip gerçekleştiriyor.

Çin, Ticari ve Finansal Gücünü Kullanarak Özel Sektörü de Etkisi Altına Almaya Çalışıyor”

“Eskiden üniversitelerde ya da farklı kamu kurumlarında Uygurlara yönelik baskıları dile getirdiğimiz etkinliklerimiz Çin diplomatik misyonları tarafından devletlerarası ilişkiler bahanesiyle engellenirdi. Şimdi görüyoruz ki Çin ticari ve finansal gücünü kullanarak özel sektörü de etkisi altına almaya çalışıyor.”

Çin’in Doğu Türkistan’daki uygulamalarının Uygurlara yönelik bir soykırım olduğunu artık tüm dünyanın kabul ettiğini belirten Emet, “Soykırımı anlatma çabalarının engellenmesi soykırım suçuna ortak olmaktır” dedi.

Bir açık hava görseli olabilir