logo

trugen jacn
07 October 2019

İSTANBUL BELEDİYESİ’NİN ÇİNCE TABELASI “MİLLET İTTİFAKI”‘NDA ANLAŞMAZLIĞA YOL AÇTI

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Çin ile yaptığı “Dostluk Anlaşması” gereği istanbul’daki metro ve tramvay duraklarına Çince tabela yapıştırması Millet İttifatı’nda krize yol açtığı ileri sürüldü.Millet İttıfakının diğer ortağı İYİ PARTİ’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesnin bu Çince Tabela uygulamasına twitter üzerinden verdiği tepkisel açıklamada ” İstanbul BŞ.Belediyesinin Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları tüm dünyanın ve insanlığın gündeminde iken toplum ulaşım duraklarına Çince tabela koymasının amacını anlayamadık” ifadeleri dikkat çekti.
Fotoğraf açıklaması yok.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Çin ile yaptığı “Dostluk Anlaşması”gereği metro ve tramvay duraklarına Çince tabelalar yapıştırmasına İYİ Parti tepki gösterdi . Millet İttifakının bu iki büyük ortağı arasında ilk kez bir krize sebep olduğu belirtildi. ensonhaberler.com Sitesinde yar alan konu ile ilgili haberde “CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Çin ile yaptığı Dostluk Anlaşması gereğince metro ve tramvay gibi toplum ulaşım duraklarında Çince tabela asması ve bu uygulamaya karşı İYİ Parti’nin Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı ve zulüm uygulaması ile milyonlarca Müslüman Türkü Eğitim Merkezi” adını verdikleri Çin Toplama Kamplarına hapsettiği için tepki göstermesi Millet İttifakında ilk kez krize sebep oldu.” ifadeleri yer aldı.

İYİ PARTİ TWITTER’DAN AÇIKLAMA YAPTI

Bu tabelalara, CHP’nin Millet İttifakı ortağı İyi Parti ise karşı çıktı. İYİ Partinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklama aynı zamanda da İBB’nin Twitter hesabı da etiketlenerek paylaşıldı ;

Görüntünün olası içeriği: yazı

Yazıyı görüntüle

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

İYİ PARTİ İSTANBUL İL BAŞKANI KAVUNCU ÇİNCE TABELA ASILMASINA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İYİ PARTİ İstanbul İl Başkanı Sayın Buğra Kavuncu da dün kişisel twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada İstanbul büyükşehir Belediyesi’nin Çince Tabela uygulamasını eleştirmiş ve şu cümlelerle tepki göstermişti ; ” Bugün İstanbul’un bazı duraklarına asılan Çince tabelalar Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü maalesef haklı olarak akıllara getirmiştir.”

19-10/05/bugra.jpg

Etiketler:
Share
170 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ