logo

trugen jacn
24 Temmuz 2015

İŞGALCI ÇİN’, YİWU KENTİ’İNDE 12 MASUM UYGURU TUTUKLADI.

Yiwu Uygur

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi( UYHAM)
İşgalcı Çin,Müslüman Uygur Türklerine karşı insanlık dışı baskı zulum ve soykırım uygulamalarını Doğu Türkistan’da hiçbir ahlakı ve insanı sınır tanımadan sürdürürken,aynı uygulamalarını Çin’de de sürdürmeye  devam ediyor.
İsveç merkezli Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi’nin bildirdiğine göre Doğu Türkistan’da işsizliğe mahkum edildikleri için   Şahghai’nın 200 km.güneyinde yer alan  ticaret, endüstri ve üretim şehri Yiwu’ya çalışmak amacı ile gelen 12 kişi 23 Temmuz sabah saatlerinde evlerinde tutuklandı. Bir ihbar  üzerine Uygur Türklerinin oturdukları bölgeleri genel arama yapan Çin polisi bir Apartman’daki kiralık evlerde yaşayan 2 Uygur aile bütün aile feritleri ile birlikte gözaltına alınarak götürüldükleri açıklandı.Uygur ailelerin ne ile suçlandıkları ve niçin tutuklandıkları  ve kimlikleri  konusunda her ahngi bir bilgi verilmedi.
Tutuklanan Uygur Türklerinin yıllardan beri bu kent’te yaşadığı ve ticaret ile uğraştıkları de de ifade edildi.
Uygur Türkleri kendi ana vatanları Doğu Türkistan’daki İşgalcı Çin’in etnik ayrımcılık ve ırkı ve ekonomik soykırım uygulamalarından dolayı Çin’in iç bölgelerine gitmek ve burada yaşamak zorunda kalıyorlar.
Uzmanlar, İşgalcıların bu son tutuklamalarının  Müslüman Uygur Türklerinin Çin Bölgelerindeki Ekonomik Hayatlarını Tamamen İmha etmek” amaçlı olduğunu belirtiyorlar.

Etiketler: » » » » »
Share
1396 Kez Görüntülendi.