logo

trugen jacn

İŞGALCI ÇİN, CAMİLERİ YIKMA KAMPANYASINI ,DOĞU TÜRKİSTAN GENELİNDE DEVAM ETTİRİYOR

قاراماي شەھىرىگە قاراشلىق 3-زاۋۇت مەسچىتىنىڭ ئالدى كۆرۈنۈشى. 2014-يىلى نويابىر.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgal yönetimini Doğu Türkistan’ın Kaşgar İline bağlı Yenihisar İlçesini pilot bölge olarak ilan ederek başlattığı Camileri Alalaştırmak= iyileştirmek adı altında yürüttüğü Mescit ve Camileri yıkma kampanyasının Doğu Türkistan genelinde de sürdürdüğü açıklandı.
Özgür Asya Radyosunun bildirdiğine göre, geçtiğimiz hafta Kaşgar’ın Tokkuzak ilçesinden sonra daha güneydeki Hoten vilayetinin Karakaş ilçesinde de sürdürdüğü  bildirildi.Radyo’ya gelen konu ile ilgili bilgileri teyit eden radyo  muhabirleri, Çin işgal yönetiminin Mescit ve Camileri İyileştirmek adı altında yürüttüğü bilgilerini teyit etmek için Kaşgar, Yenihisar , ve Karakaş ilçelerine telefonla ulaşarak bilgiler alamaya çalıştığı belirtildi.  Radyo’ya konuşan Çin işgal Polis yetkililri  İlçe,Kent ve Köy merkezlerinde yerine göre 1 veya 2 Mescit veya Cami’nin bırakıldığı diğerlerinin ise tamamen yıkılarak ortadan kaldırıldığını açıkladılar.
Bilindiği üzere Mahalle ve Köy Mescit ve Camileri Doğu Türkistan genelindeki toplam Mescit ve Camilerin toplam sayısının % 70’nı teşkil ediyor.
Özgür Asya radyosunun ulaştığı İşgal Polisi Yetkililerinin Cami ve Mescit yıkımı ile ilgili anlattıkları şöyle :
Karakaş Merkez İlçesi Polis Merkezi’nde görevli Polis Memuru : Cami ve Mescitlerin İyileştirilimesi= Yıkıtırılması uygulamaları 4-5 ay öncesinden itibaren sürüyor.Bizler de Polis Merkezinde görevli Polis Memurları olarak bu yıkım operasyonlarında güvenliği sağlamak için görev alıyoruz.Ama,biz bu yıkım operasyonlara bizzat katılmadık.
Kaşgar-Yenihisar İlçesi Lop Kenti Polis Merkezi Yetkilisi : bize bağlı kent’te 2 Cami vardı.Bunlardan birini iyileştirdik.(Yıkarak ortadan kaldırdık)Bu 3 cami arasında mesafe 2 Km.kadardır.Komşu Kent’te de bir Mescit bulunmaktadır.
Yenihisar 3.kent Polis Merkezi Çinli yetkili Vang Şucang  :  Ben Uygurcayı pek iyi konuşamıyorum.Bu nedenle Cince konuşacağım. Bizim kentte de Mescit ve Camilerini iyileştirilmesi=yıkılarak yok edilmesi kampanyası sürdürüldü. Ancak.bir süre önce bu işlem tamamlandı.Ortadan kaldırılan Mescit ve Camilerin sayısı Din İşleri İdaresi iyi bilir.Benim bu konuda bilgim yoktur.
Mehmet Tohtı : Mescit ve Cami Yıkımı İnsanlık Dışı  ve Vahşi bir Uygulama
Özgür Asya radyosuna konuşan ve Kanada’da yaşayan Uygur aydını,insan hakları aktivistleri ve Doğu Türkistan uzmanlarından Mehmet Tohti İşgalcı Çin’in Alalaştırma sinsi yalanı ile Doğu Türkistan genelinde sürdürdüğü  Mescit ve Cami yıkıma uygulamalarını  şöyle değerlendirdi : “ İşgalcı Çin’in son Mescit ve Cami yıkımları Müslüman Uygurlara karşı cahilce ve aynı zamanda insanlık dışı ve  vahşı bir uygulamadır.Çin işgalı altında tuttuğu Doğu Türkistan başta Tibet ve diğer Çinli olmayan Milletlerin dönüştürmekve bir an önce Çinlileştirmek için ,asimilasyon,dini ve ırkı soykırım uygulamalarının şiddetini arttırarak bu Milletlerin bir an önce ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir.Bunu yaparken de çok derinden,gizlice ve ansızın uyguluyor. Ancak,aynı Çin uluslar arası toplumu kandırmak,aldatmak ve gözünü boyamak için tam tersi söylemler öne sürüyor. İşgalı altında tuttuğu ve azınlık olarak adlandırdığı Milletlerin dini inançlarının güvence altında olduğunu iddia ederek aldatmayı sürdürmeye çalışıyor. Ancak,ülkeler ve uluslar arası toplum Çin’in  artık bu  göz boyama,aldatma ve yalanlarının farkına varmış durumdadır.”şeklinde değerlendirdi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1088 Kez Görüntülendi.