logo

trugen jacn

İRANLI SÜNNİ MÜSLÜMANLARIN LİDERİ MEVLANA ABDULHAMİT’TEN ÇİN’E TEPKİ : ÇİN’İN MÜSLÜMAN TÜRK ZULMÜNE SESSİZ KALMAK DA ZULUMDUR !

“Çin devletinin Uygurlu Müslümanlara karşı zulmüne sessiz kalmak da zulümdür”

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İranlı Sünni Müslümanların lideri Mevlana Abdülhamid Zahedan Camii’nde yaptığı tefsir dersi esnasında Doğu Türkistan’da yaşanan zulme dikkat çekti.

Pazar günü sabah namazından sonra yaptığı Kur’an dersinde, “Çin devletinin Uygurlu Müslümanlara karşı zulmüne sessiz kalmak da zulümdür” dedi.

Mevlana Abdülhamid, son dönemde çıkan haberlere dikkat çekerek, Çin hükumetinin Uygur çocukları aılelerinden ayırarak, İslami olmayan eğitim verdiğini söyledi.

İslam ülkelerinin bu hususta sessiz kaldığını söyleyen Mevlana Abdülhamid, “Ne yazık ki, İslam ülkelerinin hükümetleri Çin ile olan ilişkileri nedeniyle sessiz kaldı ve bu suça ortak oldular” dedi.

“İslami hükümetler bu konuda yetersiz ve aciz oldularsa ve bu baskı ve ayrımcılığı protesto etmek için Çin ile ilişkilerini kesmiyorlarsa, o zaman onlar da suçlu” dedi. İnsan hakları kuruluşları ve insan haklarını savunduğunu iddia eden hükümetler, Çin’in acımasız politikaları ve suçlarını protesto etmek zorundadır.”

 Tüm dünyanın konuşma ve inanç özgürlüğünün olması gerektiği sonucuna varmasına rağmen, Çin’deki baskı ve kısıtlamaların devam ettiğini, Müslümanların namaz kılması ve Kuran okumasının yasaklandığını söyledi.

Günün sonunda, şunu belirtti: Rus liderler, neredeyse bir asırlık tiranlıktan sonra, baskı ve kısıtlamadan sonra, Müslümanlara ve bütün dinlere özgürlük verilmesi gerektiği sonucuna vardı, ancak Çinli liderler henüz bu gerçeği göremediler.
Kaynak : http://habernida.com/cin-devletinin-uygurlu-muslumanlara-karsi-zulmune-sessiz-kalmak-da-zulumdur/?fb

Share
1286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ