logo

trugen jacn
15 December 2016

DOĞU TÜRKİSTANLILAR İSTANBUL’DA MEDYA MENSUPLARI İLE YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ

Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
İstanbul’da yaşayan Uygur Türkistanlılar medya mensupları, Tv.program yapımcıları,yazarlar ve gazetecilerden oluşan Doğu Türkistan gönülleri  ile yemekli bir toplantı’da bir araya geldi.
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)’ın düzenlediği yemek ziyafeti 10 Aralık 2016 Cumartesi günü İstanbul Zeytinburnu’nda yeniden düzenlenen ve çok güzel bir şekilde tefriş edilerek yeniden hizmete sokulan Mihman Restoran’da gerçekleştirildi.
Yemekte Doğu Türkistan davasının medya’daki önemi ,şimdiye kadar yapılanlar  ile bundan sonra neler yapılabileceği ve Doğu Türkistan mücadelesinin medya ayağında etkinlik ve sürekliliğin sağlanması için istişarede bulunuldu.

Yemekte bir konuşma yapan Uygurnet.org Haber sitesi yayın yönetmeni Hamit Göktürk yemek davetine icabet eden misafirlere teşekkür etti.Doğu Türkistan’daki son gelişmeler ve bu sorunun Türkiye dış dünyadaki yansımaları hakkında bilgiler vererek şunları söyledi,” Yemek davetimize icabat ederek  kıymıtlı zamanlarınızı bize tahsis ettiğiniç için çok teşekkür ederim. Son aylarda çevremizde ve komşu İslam coğrafyalarda meydana gelen olumsuzluklar hepimiz son derece üzmektedir. Bu arada Doğu Türkistan meselesi de çeşitli nedenlerle gündemin öncelikleri arasında maalesef yer alamıyor. İşgalcı Çin uluslar arası toplumun Ortadoğu’daki krizlere odaklanmasını fırsata çevirerek Doğu Türkistan’da baskı,zulüm,etnik ayırımcılık,dini ve ırkı soykırım uygulamalarına hız verdiğini görüyoruz. Doğu Türkistan’daki bu uygulamalar yine Çin’in sinsi aldatmacaları ve hile ve ağır baskıları ile gündem olamıyor.Çin,her işte olduğu gibi son aylarda da ikili oynuyor. Çin,Türkiye’ye  yalan suçlamalar sahte deliller ve yalanlarla doldurulmuş içi boş düzmece  dosyalar teslim ederek Uygur Cemaat Aksakallarından Yapçan’ın tutuklanmasını sağlarken,diğer yandan kiralık ajanlarını ve sosyal medyayı kullanarak Uygur Türklerini kışkırtıyor.Esas amaçları Türkiye Türkleri ve devletinin Uygur Türklerine olan güven ve ilgisi yok etmek.Ancak,Çin’in bu ikiyüzlü alçak tertipleri sağ duyu sayesinde büyük bir yenilgiye uğramıştır.Sizler her şeye rağmen Doğu Türkistan sorununu yaptığınız programlar vee yazdığınız yazılar ile gündeme taşıyarak bu davaya büyük destek verdiniz.Bunun için de çok minnettarız.”Şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan
Göktürk  konuşmasını şöyle sürdürdü ;  “ Son 3 aydır,çeşitli Resmi ve özel Tv.kanallarında güzel pragramlar yaptınız.Bir çok gazetelerimiz her şeye rağmen,Doğu Türkistan haberlerine yer verdiler.Yazarlarımız ve fikir adamlarımız bu konudaki görüşlerini yazıları ile ifade ederek gündeme getiriyorsunuz. Sizler haklının ve mazlumların yanında yer alarak gerçek kimliğinizi ve Doğu Türkistan gönüllüsü olduğunuzu gösterdiniz.Sizler elbette bütün bunları Allah rızası için ve vicdanınızın sesini dinleyerek yerine getirdiniz.Yüce Yaradanımızdan başka kimseden her hangi bir beklentiniz olmadığı kesin.Ancak, Doğu Türkistan’ın mensupları ve muhatapları olarak sizleri hiç olmazsa,bir yemekte bir arada olmak suretiyle minnet duygularımızı ifade etmek istedik.Davetimize icabet ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.Siz Türk medyasının merkezinde yer alan kişiler olarak bundan sonraki çalışmalarımız  hakkındaki değerli görüş ve tavsiyeleriniz bizim için çok değerlidir. Doğu Türkistan konusundaki çalışmalarınızın ve katkılarınızın bundan sonra devam ettirilmesini gönülden diliyor ve bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.
Yemekli İstişare Toplantımıza katılan Misafirlerimiz şunlardı ;

1. Av.Hasan Basri Pehlivan Turan Araştırmaları derneği Başkanı ve Bengutürk Tv.program yapımcısı (Önce Söz Vardı)
2. Mehmet Fatih Can Gazeteci-Yazar ve Tv.Program yapımcısı
3. Koray Şerbetçi Tv.24  “An ve Tarih ” Programı yapımcısı
4. Faruk Köse Gazeteci – Fikir adamı ve Yazar
5. Sureyya Atilla Sağlamçubukcu Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Uzmanı Osmanlı Belgelerinde Doğu Türkistan adlı eserin yazarı
6. Akif Öztürk Yazar ve Yayıncı
7. Av.Kaan Babayiğit  Turan-Der Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Doğu Türkistanlı Aksakallalarımızıdan değerli Büyüğümüz İsmail Hacım Artış Beşnamaz ve Abdullah Hakim ve Mehmet Ali Eseke, Suudi Arabistan’da yerleşikve İhtiyarı Muhbir Mekke olarak tanınan Ahmet Mumin Türkistanı, Dr.Ferhat Kurban Tanrıdağlı beyler ile Maarif Derneği Sefaköy Şubesi başkanı Enver karakaş’an yer aldığı yemekli istişare toplantısı çok verimli bir havada sürdü
Misafirlerimizin Dedikleri
Av.Hasan Basrı Pehlivan : Doğu Türkistan meselesi bizim kişisel davamız ve milli bir hedefimiz.Bundan sonra de gündeme getirimeye devam edeceğiz. Dini konuların öne çıktığı ve özellikle Maturidi-Hanefi inaç sistemimiz ve bunun Doğu Türkistan’daki yansımaları noktasında Tv.programları yapmak istiyoruz.Bu konuyu bize anlatacak  Uygur din adamı ve bu konunun uzmanlarına ihtiyacımız vardır.
Faruk Köse : Doğu Türkistan davasının sürekli gündemde tutulması çok önemlidır.Bunun için medyanın Doğu Türkistan konusundaki haber ihtiyacının karşılanması gerekmektedir, Bir Uygur veya Doğu Türkistan Haber Ajansı kurulmalı ve Doğu Türkistan ile ilgili haberler,gelişmeler ve diasporada ki Doğu Türkistan davasına ait bilgiler ve haberler sürekli olarak haber halinde Ajanslar ve medya ayağı beslenmelidir.Ben bu konuda yardım olmaya hazırım.
Koray Şerbetçi ; Doğu Türkistan bizim sevdamız.Benim Yüksek Lisans Hocam,Deniz Tilla Baykuszu bir Doğu Türkistanlı ve Doğu Türkistanlı Bir Milli Ledirin de aynı zamanda evladırır.Kendisinden Doğu Türkistan konusunda çok istifade etmişimdir.Bundan sonra da Doğu Türkistan ve Özellikle Uygurların Türk tarihindeki önemi ve yeri konusunda programlar yapmak önceliğimiz olacaktır.
Mehmet Fatih Can : Yayınlamakta olduğumuz tanih ve Düşünce Dergisi’nde Doğu Türkistan konusuna yer vereceğiz ve güdeme getirmeye çalışacağız.
Yemekli İstişare Toplantısı Kur’an-i kerim tilaveti ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına dua edilmesi ile sona erdi.

Süreyya Atilla Sağlamçubukçu : Osmanlı Belgelerinde Doğu Türkistan kitabını hazırılamak benim için  uzun süredir içimde bir ukde idi. Doğu Türkistan Türkleri Türk-İslam dünyasına fiziki olarak çok  uzak olmasına rağmen,gönül bağı ve düşünce bazında ne kadar yakın,içten bağlı  ve samimi olduğu bu kitabın mühteviyatından anlaşılmaktadır. Bu eser tarihi gerçekleri ve Doğu Türkistan Türklerinin son dönemlerdeki Türk tarihinde  ne kadar önemli rol aldıklarını bize göstermektedir.Davetiniz için çok teşekkür ederim.

Dr.Ferhat Kurban Tanrıdağlı : Doğu Türkistan Türk kültür medeniyetinin beşiği ve kaynağıdır.Bu nedenle bu tarihi Türk Ülkesinin  meseleleri Türk Medyasında daha çok ve yeterli derecede yer almalıdır.Bu konuda hepimiz çaba ve gayret göstermeliyiz.

Akif Öztürk : Ben de Suriye Türkmenlerindenim.Bizler için tanıtım çok önemlidir.Biz kendimizi iyi tanıtabilirsek sorunlarımızı daha iyi anlatabilir ve kamu oyunun  desteğine erişebiliriz.

Enver karakaş :  Misafirleri tanımakatan ve  ile birlikte olmaktan mutlu olduğunu ifede etti ve DOğu Türkistan’daki son gelişmeler ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Etiketler: » » » » » »
Share
845 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ