logo

trugen jacn
13 Mayıs 2014

DOĞU TÜRKİSTAN’İN BİTMEYEN GÖZ YAŞI

        Sevil NURİYEVA

  snuriyeva@stargazete.com

Yine Doğu Türkistan’dan yürek yakan haberler geldi.Yine ölenler yine işkence görenler sözkonusu. Yine masum çocuklar yine kadınlar yine yaşlılar gözyaşlarına boğuldu. Hep yinelerle doludur Doğu Türkistan’ın kaderi.

Çin’in baskıcı uygulamaları durmayana kadar Uygurlar’a gün ışığı haramdır sanki.

Ne istiyor Çin Doğu Türkistanlılar’dan.

İslami hayat tarzı yasak.

Din kültürü yasak.

Milli kültürel özgürlükler yasak.

Erkeklerin sakal bırakması bile yasak.

Uygurlar’a yönelik bir etnik temizliktir sözkonusu olan. Sadece bu çağda bunu açıktan yapamıyor. Müslüman Uygurların feryadını duyan uluslararası sistem yok gibi.

Seslerini duyuramıyorlar Uygurlar. Çünkü baskı altında inliyorlar. Uluslararası insan hak ve özgürlüklerini savunan kurumların çalışması için Çin müsaade etmiyor. Hep farklı yollar denenmeye gayret ediliyor. Telefonla bile konuşurken tedirgin oluyor ve korkuyor Doğu Türkistanlılar. Bu ciddi bir vakadır bence. Elbette Çin ciddiye alınacak kadar önemli bir devletdir. Bir takım gelişmeleri konjonktürel olarak değerlendirmeye alalım diyenleri anlıyorum. Ama insanların katledilmesi, insani taleplerinin kaale alınmaması, Müslüman gelenekleriyle yaşama isteklerine engel teşkil edilmesi insanlık suçuna girmektedir. Ve uluslararası sistemin bu suça seyirci kalmasını aslında anlıyorum. Çünkü çifte standartlarla olaylara bakan bir sistem vardır önümüzde. İnsan hak ve özgürlüklerinden bahseden batılı merciler işlerine yarayan konularda ortaya çıkarlar.

İslam alemi bir başka zaten. Kimsenin gıkı çıkmıyor.

Orta Asya’daki Türk devletlerin olayı görmezden gelmesi başka bir hüsran boyutudur.

Doğu Türkistan kan ağlıyor kan. Her gün çeşitli bahanelerle bir olay patlayıveriyor. Sebebi ne olursa olsun hedefin hep UYGURLAR olduğu aşikar.

Komünist Çin’in her fırsatta Uygurları akıl almaz işkencelere tabi tutması normal olarak algılanıyor.

Bu olaylarda sadece Türkiye’den özellikle her şeyi hükümetten beklentilerin olmasını da anlamış değilim. Türkiye ilk kez Doğu Türkistan’ı siyasi taraf olarak belirleyen adımlarıyla zaten tavrını ortaya koymuştur. İlk kez Çin ziyaretini Urumçi’den başlayan bir Türk başbakanı, cumhurbaşkanı gördü tarih. Sosyal medyada özellikle her fotoları Türkiye hükümeti görsün diye sunanları algılamakta zorlanıyorum açıkcası.

Elbette Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden beklentiler vardır. Doğu Türkistanlılar anlıyorki Erdoğan liderliğindeki bir hükümet elinden gelen her şeyi yapıyor. Ayrıca dünyada insan hak ve özgürlüklerine özellikle zalim elinde esir kalmış Müslüman toplum olan Uygurların zaten Türkiye dışında pek sırtını dayayabileceği başka yeri bile yoktur. Her ne kadar bu nedenlerle, beklenti odağı oldugunu gördükleri için, sevginin arttığını bildikleri için, Türkiye’yi zayiflatmaya gayretler olsa bile, Türkiye dünyada mazlumun yanında duran Tek Yıldız’dır. Her fırsatta Doğu Türkistan’ın haklarını savunan Türkiye Devleti’nin harekete geçmesi, oradaki insaların kaderi acısından önem arzediyor. Çin bilmeli ki, her şeyi gönlü istediği gibi yapamaz, yapamamalıdır. Bunun için Türkiye başta olmak üzere Müslüman Türk devlet ve topluluklarının bu insanlık dışı suça dur demesi hayat memat meselesi olmuştur.

Müslüman İran’ın hiç umurunda olmadığı belli. Sözde İslam kavramı taşıdığından olmalı ki ÇİN zulmünde bu kadar mazlum insan inliyor ama Müslüman kimliği harekete geçmiyor İran’ın. Ne Müslümanmış bu İran, pek örneği yok gibi. Bu arada Müslüman olmayan Japonya’nın Çin’e verdigi sert tepkiyle Uygurlara anlamlı destekte bulunması nedeniyle sanırım bizden de teşekürü haketmiştir.

Her fırsatda milli değerlerden bahseden kurum ve kuruluşlar Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızıstan gibi ülkelerin insan hak ve özgürlüklerini savunan bireyleri, partileri, aydınları neredesiniz? Türk-İslam dünyası neredesin?

Doğu Türkistan kan ağlıyor, lütfen yardıma koşalım yardıma. Medya, sivil toplum, aydınlar, siyasi partiler ve elbette devletlerimizle yardıma koşalım. Allah rızası için orada ağlayan, badem gözlü küçük balaların gözünün yaşını, sevgimizle varlığımızla silelim.

Kaynak  : http://haber.stargazete.com/yazar/dogu-turkistanin-bitmeyen-gozyasi/yazi-767213

gaziemir arcelik servisi
menderes arcelik servisi
narlidere arcelik servisi

Etiketler: »
Share
1768 Kez Görüntülendi.