logo

trugen jacn

İNGİLTERE’DEN ÇİN BÜYÜKELÇİSİNE, SOYKIRIM SUÇU İÇİN PARLAMENTO’YA GİRİŞ YASAĞI

 İngiltere Parlamentosu   Çin’in İngiltere Büyükelçisini Çin işgal yönetiminin Uygur soykırımı ve Londra’da yapılan Uygur Mahkemesini  haksız ve hukuksuz eleştirdiği için  Parlamento’ya girişinin yasaklandığını açıkladı.

Çin'in Londra Büyükelçisi'ne parlamento yasağı

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MEREKEZİ(UYHAM)

İngiltere’de Çin büyükelçisinin parlamentodaki bir etkinliğe katılması, sene başında Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini ifşa eden İngiliz milletvekillerine Pekin’in yaptırım uygulamasından dolayı yasaklandı.

Çin, Uygur Müslümanlarına yönelik muamele hakkında “yalan ve dezenformasyon” olduğunu söylediği bilgileri yaydığı için geçen martta dokuz İngiliz politikacı, avukat ve bir akademisyene yaptırım uygulamıştı.

Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle konu hakkında yaptığı açıklamada, “Ülkesi bazı üyelerimize yaptırım uygularken Çin Büyükelçisi Zheng Zeguang’ın Avam Kamarası’nda bulunmasını uygun görmüyorum” dedi.

Hoyle, büyükelçiye getirilen yasağın “yaptırımlar devam ettiği sürece uygulanacağını” ifade etti.

Çin, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Kanada’nın Uygurların Sincan’da toplu olarak tutuklanmasıyla suçlanan üst düzey Çinli yetkililere yaptırımlar getirmesinin ardından paralel yaptırımları uygulamaya koydu.

Bu adımı, “Pekin’in eleştirileri bastırma girişimi” olarak yorumlayarak kınayan Başbakan Boris Johnson, durumdan etkilenenlerle “dayanışma içinde” olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve insan hakları örgütleri, Sincan’daki kamplarda en az bir milyon Müslümanın gözaltında tutulduğunu belirtiyor. Bu kamplarda Çin’in, Uygurlara karşı işkence ve kısırlaştırma yöntemlerine başvurduğu ve kendilerini zorla çalıştırdığı ileri sürülüyor.

Bu suçlamaları kesin bir dille reddeden Pekin ise Uygurlara “mesleki eğitim” sunduğunu kaydediyor.

KAYNAK : https://www.kibrispostasi.com/c42-INGILTERE/n392754-cinin-londra-buyukelcisine-parlamento-yasagi?fbclid=IwAR19S

Share
355 Kez Görüntülendi.