logo

trugen jacn
14 Mart 2014

ÇİN’İN AV.GÜLNAR ABDULAHAT’I İŞKENCE İLE ÖLDÜRDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI.

gulnar-ablet-sot-xadimi.jpg

Hamit Göktürk

            Geçen yılın Ağustos ayında Çin işgal polis’ince  tutuklanıp hapsedildiği ve bir daha kendisinden bilgi alınamayan  30 yaşındaki Uygur Avukat Gülnar Abdulahat’ın   kendisine yapılan ağır  işkenceden dolayı   hayatını kaybettiği  ortaya çıktı.

10   Mart’ta   Aksu İli, Avat ilçesi Emniyet Müdürlüğü Avukat Gülnar Abdulahat’ın hastalandığını   öne sürerek ailesinden kızlarını teslim almasını istedi.  Ayakta duramayan, el ve ayak tırnakları sökülmüş vaziyette,yüzü şişmiş ve yaralar içindeki kızlarını teslim almış ve tedavisin yaptırmaya çalışmıştır. Ancak  Hastanaler  Av.Gülnar’ı kabıl etmemiş ve hayatını kaybıtmıştır.

ABD.merkezli RFA.radyosu  yurt dışında yaşayan ve memleketi ile  bağlantısı olan bir Uygur’un  açıklamalarına yer vermiştir.Adı geçenin konu hakkında anlattıkları şöyle ; “   Ben bu konuyu en az 4 kişiden soruşturdum.Gülnar’ın ölümünü hepsi doğruladılar.Yurt dışındakilerin bundan haberdar olmalarını de  “ günümüzde Kor’u pamuğun  arasında saklamak dahi mümkün görünmüyor” ifadesi ile  bir az de sevinerek  karşıladılar.   Eski bir meslektaşımın anlattığına göre, Gülnar Abdulahat’ın vefatından sonra polis Anne ve Babasını göz altına almış. Onlar halen tutuklular. Akraba ve komşuları taziye ziyareti için evlerine gitmeye korkularından cesaret edememişler.

Gülnar Abdulahat’in yurt dışında yaşayan ve kendisini yakından tanıdığını söyleyen bir arkadaşının anlattıkları şöyle, ” Gülnar Xinjiang Üniversitesi Hukuk Fakültesini tamamladıktan sonra,Avat İlçesi Halk Mahkemesinde Zabıt Katibi(Pütükçü) olarak işe girmişti. Geçen yılın Haziran  ayında çalıştığı mahkemece idam cezasına çarptırılan bir Uygur siyası tutuklunun ,mahkeme esnasında  kendisine savunma hakkı verilmediği ve kötü muameleye maruz  kaldığına şahit olmuştur.Zabit katibi Gülnar  idam cezasına çarptırılan Mahkumun mahkeme safhasını gizli olarak cep telefona kayıt etmiş ve bu görüntüleri  chat  gurubundaki arkadaşlarına yollayarak bu olaya ve  haksızlığa nasıl baktıklarını sormuştur.Bunu   tesbit eden işgal yönetimi,  görüntüleri sosyal paylaşım sitesinden derhal silmiştir. Ağustos ayında adı geçenin mahkemedeki işine son vermiş ve yabancı ülkelerdeki bölücülerle işbirliği yaptığı suçlaması ile tutuklamıştır. .Daha sonra kendisinden bir haber alınamamıştır.”

Olayın meydana geldiği Avat İlçesinden gelen bir ziyaretçinin Gülnar Abdulahat’in  ölümü ile ilgili olarak,bir yakının  ağlayarak  anlattığı sesli mesaj olayı doğruluyor ve yürekleri burkuyor. Mesaj şöyle ;  “  Aziz Kardeşlerim, Zülme sessiz  kalmayın. Bugün Gülnar kızımızın başına gelen ileride sizin de başınıza gelebilir. İşgalcı Çinliler zulüm ve işkencede insanlık sınırlarını aşmış durumda.  İşgalci Çinliler  sırf Müslüman ve Uygur olduğumuz için  bizi aşağılıyor ve  işkence ediyorlar. Polis, Gülnar’ı ailesine teslim ederken,sağlam olarak teslim aldım diye belge imzalattılar. Ancak,ailesi kızlarını evine getirdiklerinde Gülnar kızımızın gözünü çıkarmışlar ve kulak ve burunlarını kesmişler.El ve ayak tırnaklarını yolmuşlar Bütün vücudu lime lime edilmiş bir durumda  idi. Ailesi teslim aldıktan sonra Kızlarını tedavi ettirmek için çok uğraştılar. Önce Avat ve Aksu ‘daki Hastanelere götürdü. Kabul etmediler. Daha sonra Urumçi 2.No.lu Hastaneye  gitti, Fakat burası  de tedavi etmeyi reddetti. Çaresiz evine geri getirdiler. Merhume acılar içinde vefat etti. Allah Taala her şeye kadir-i  mutlaktır.Bir gün mutlaka bunun hesabını soracaktır.”

Çin işgal yönetimi ölümü olayı ile ilgili her hangi bir açıklama yapmasa, da  Doğu Türkistan’in genel durum ve Gülnar Abdulahat hakkında yukarıda bahsedilen sesli mesaj  ve sosyal Medya’ya yansıyan bilgilerden kendisinin kötü hapishane şartlarından ve ağır işkencelerden dolayı öldüğü  kesinlik kazanmıştır.

Merhume’nin ölümü ve nasıl öldüğü konusu,  İnsanlık onurunu  yitirmemiş bütün  kişi ve Kurumların vicdanına  önemle  sunulur.

 

Etiketler: »
Share
2498 Kez Görüntülendi.