logo

trugen jacn
17 December 2016

ÇİN,DÜNYA’DA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VE GAZETECİLER İÇİN EN TEHLİKELİ ÜLKE İLAN EDİLDİ

İlham Tohtı resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin Komünist Partisi diktatoryası’ndaki Çin’in,  basın özgürlüğü ve gazeteciler için en tehlikeli bir ülke olduğu   açıklandı.
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün  yayınladığı  2016 yılı Basın Özgürlüğü raporunda İşgalcı Komünist Çin, 180 ülke arasında 178.sıradaki yeri ile dünya’da bu konuda en kötü ve tehlikeli bir durumda ülkelerin başında geldiği belirtildi.
Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre söz konusu raporda Çin Lideri Xi Jing Ping’in son çıkardığı “Devlet Güvenliğini Koruma Yasası” başta güvenlik ve toplumsal yaşam ile ilgili bir çok bir çok kanun ve yönetmeliklerle Gazeteci ve medya çalışanlarının faaliyet sınırlarını çok daralttığı, onlara devlet sırrını İfşa etmek vebenzeri ağır cezaları gerektirecek  suçlamalarla tutuklayıp  hapsettiği  bildirildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Logosu ile ilgili görsel sonucu

Uluslar arası Gazetecileri Koruma Komitesi Raporu’nda da Çin Kınandı
Uluslar arası Gazetecileri Koruma Komitesi de 2016 yılı raporunu açıkladı.Rapor’da Çin’in dünya’da  en kalabalık  gazetecinin hapsedildiği  ülkelerin başında Çin’in bulunduğu belirtildi.Rapor’da Çin’de halen hapiste bulunan 38 kişinin Doğu Türkistan’da ve Uygurlardan oluştuğu bilgisi yer aldı. Hapisteki Uygur gazetecilere örnek olarak 2014 yılında Pekin’de tutuklanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve Uygurların Vicdanı olarak anılan Pekin merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr.İlham Tohtı ile onunla birlikte tutuklanarak çeşitli hapis cezalarına çarptırılan birisi Doğu Türkistanlı Moğol 7  Uygur Türkü öğrenci ve takipçileri  olduğu  belirtildi.
Diğer hapisteki Uygur Gazetecilerin isimleri de, Ekbercan Cemal,Gülmire Emin,Mehmetcan Abdullah,Niyaz Kahhar,Gayret Niyaz,Nejat Azat ile Mavi Güvercin romanının yazarı Nurmuhammet Yasın ve diğerleri olarak yer alıyor.

 Yazdığı Yabanı Güvercin  Romanı nnedeniyle tutuklanan Kaşgarlı Şair ve Yazar Nurmuhammet Yasin.(2013 yılında Hapishanede öldürüldüğü söyleniyor)

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
855 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ