logo

trugen jacn
18 Şubat 2020

ÇİN VİRÜSÜ CORONA ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ İÇİNDEKİ HİZİPLERİN SAVAŞINI KÖRÜKLÜYOR

Virüs, Çin Komünist Partisi’ndeki üç ana grubun çatışmasını alevlendiriyor

Mirkamil KAŞGARLI

Çin’de ortaya çıkan (wuhan virüsü) covid-19 hakkında Türkiye’deki yazarlar anti-amerika ve anti-batı gözlükleri ile değişik senaryo ve komplo teorileri üretmekle meşgul olurken, Çin medyasında ise tam tersi teoriler tartışılıyor.

Çin’de ortaya çıkan (wuhan virüsü) covid-19 salgını, Çin’in ekonomisini çökertmekle birlikte siyasetinin de çökmesini hızlandıracağı kaçınılmaz hal alıyor.

Çin Komünist partisi içindeki, kendini ilah yerine koyan Şi Cinping, İsrail hayranlığı ile bilenen Çin’in ikinci adamı konumundaki Wang Qişen ve sinsiliği ile yaşlı tilki diye bilinen eski devlet başkanı Jiang Zemin’in başını çektiği üç gurup arasında yıllardır devam eden iç çatışmaların dozu gittikçe artıyor.

Wuhan’daki P4 laboratuvardan sızdığı kesinlik kazanmaya başlayan covid-19 virüsün sorumluluğunu bir birine yüklemeye çalışan bu üç gurubun Çin sosyal medyasındaki algı operasyonları ciddi boyutlara ulaştığı gelen haberler arasında. 

Xi gurubu virüsün sızdırılmasını,  ”Jiang Zemin’in Xi’den intikam almak için tertiplediği tuzak” olarak öne sürerken, bazen ”Wang Qişen’in Xi’yi indirip, yerine geçmek için İsrail desteği ile tertiplediğini” öne çıkarıyor ve bazen de bunun doğal afet olduğunu, hayvandan insana bulaştığını ön plana çıkarmak için her 5 günde bir değişik zavallı hayvanlara yüklemekle uğraşıyor.

Jiang Zemin ve Wang Qişen’in destekçileri de Xi Cinping’i suçlu göstermeye çalışıyor. Hongkong protestosunun Çin ana karasına genişleme tehlikesi ve Doğu Türkistan’daki toplama kampları yüzünden köşeye sıkışan Xi Cinping’in koltuğunu korumak uğruna ülkede gündem değiştirmek için virüsü sızdırdığını, ama yeterli önlem alınmada başarı olamadığı için  kontrolden çıkan virüsün Çin’in başına tarihindeki en büyük belayı açtığını öne sürüyor.

Çin halkının genel kanaati ise, ”bu salgının üç gurubun iç çatışmasından kaynaklandığı ve Wuhanlıların bu siyasi çatışmaya kurban gittiği” yönündedir ve 2020 yılının, Çin komünist partisinin sonunu getireceğine inanmaktadır.

Evet bunlar Çin’in sosyal medyalarında ağır basan birer komplo teorileridir. Gerçeklerin ortaya çıkması elbette biraz zaman alacaktır. Bekleyelim görelim, daha neler çıkacak neler?

KAYNAK : Sayın Mir Kamil Kaşgarlı’nın sosyal medya hesabından alınmıştır.

Etiketler: » » » » » » »
Share
465 Kez Görüntülendi.