logo

trugen jacn
19 February 2017

ÇİN , BATI TÜRKİSTAN’İ ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ STRATEJİK ORTAKLIĞI İLE KUŞATIYOR

Yücel TANAY  (Gazeteci-Yazar)

Türklerin kadım yuırdu Doğu Türkistanı İşgal altında tutan ve Doğu Türkistanı sömürgeleştiren Çin Batı Türkistandaki Türk yurtlarının Doğu Türkistan davasına desteklerini kesmek için onlarla stratejik ortaklık adı altında..anlşamalar imzalıyor.

Çinin Batı Türkistandakı ülkelerle anlaşma imzalamasının gayesi Doğu Türkistanlı özgürlük savaşçılarına lojistik desteği kesme amacı taşıyor.

Batı Türkistandakı Türk cumhuriyetlerinin liderlerinin çoğu Rus avrasyacısı,Rusyala Çinin ortaklaşa kurduğu ŞİÖ(Şangay işbirliği örgütü) üyesi Çin bu ülkelerle imzaladığı abnlaşmalarla Orta asya cumhuriyetlerine sığınan Uygur Türkü özgürlük savaşcısını çine iade ettiler.

Çin ilk Türkmenistan lideri Berdimuhammedov’un Çin’de imzaladığı sözleşme ile Çin, Orta Asya’daki tüm ülkelerle stratejik ortaklık yapan ülke haline geldi

Çin, Türkmenistan ile imzaladığı stratejik ortaklık sözleşmesi ile Orta Asya’nın tüm ülkeleri ile “stratejik ortaklık” anlaşması yapan ülkeler arasına girdi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov Çin ziyareti sırasında bu ülkeyle arasındaki ilişkileri “stratejik ortaklık” konumuna getirmek için anlaştı. Böylece Çin Sovyet döneminden sonra Orta Asya’daki beş ülke ile de “stratejik ortaklık” anlaşması imzalamış oldu. Benzer anlaşmaları geçen yıl Tacikistan ve Kırgızistan ile yapmıştı.

Çin, stratejik ortaklıkları bazen ciddiye almasa da, Çin’in Türkmenistan ile olan ilişkilerinde ciddi görünüyor. Pekin’de Berdimuhammedov için çok etkileyici bir karşılama töreni yapıldı.

Çin yakın zamanda bölge ülkeleri ile işbirliğini artırmak için “İpek yolu ekonomik projesini” gündeme getirmişti.

Çin geçtiğimiz günlerde de Tacikistan’a “yüzlerce milyon dolar askeri yardım” sözü vermişti. Bu da Asya’da lider ülke konumunda olan Çin’in Orta Asya ülkeleri ile askeri işbirliği hazırlığında olduğu şeklinde yorumlandı.

Batı Türkistan olarak adlandırılan Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan Tacikistan ve Türkmenistan ile stratejik ortaklı imzalayan Çin, Doğu türkistan olarak adlandırılan Uygurların toprağını işgal altında tutuyor.

Çin Batı Türkistan ülkeleriyle imzaladığı anlaşmalarla Doğu Türkistan Bağımsızlık hareketini kıskaç altında tutup…Çin işgal ordusuna karşı vur kaç taktığı uygulayıp..Batı Türkistana sığınaacajk Uygur azadlık savaşçılarının geçiş yolunu kesmek istiyor.

Etiketler: » » » » » »
Share
657 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ