logo

trugen jacn
11 February 2020

ÇİN, İSYANA YOL AÇACAĞI KORKUSU İLE DEVLET MARŞININ BİR MISRASINI YASAKLADI

Fotoğraf açıklaması yok.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP Faşist ve zalim yönetimi ” Kozgal – Ayaklan” diye başlayan Çin Devlet Marşındaki bir mısrasını halkı ayaklanmaya teşvik edeceği korkusu ile yasakladığı bildirildi.
Doğu Türkistan’da uyguladığı insanlığa karşı suç sayılan cinayetlerinden sonra kendi ırkından olan etnik Çinlilere karşı baskı ve zulümünü gün geçtikçe artıran ÇKP yönetimi Corona virusu nedeniyle Çin genelinde Çin Ordusunu da kullanarak tam bir devlet terörü estiriyor.Corano virusune yakalandığından şüphelendikleri insanları silah ve güç kullanarak tutukluyor.Ayıca.hastaları tedavi ederek sağlıklarına kavuşturmanın yerine onlara kentlere ve evlerine kapatarak ölüme terk ediyor.

ÇKP Yönetiminin bu insanlık dışı uygulamaları da Çinliler tarafından nefret ve tepki ile karşılanıyor ve yönetime yönelik hoşnutsuzluklar gün geçtikçe artıyor.

ÇKP Yönetimi geçtiğimiz hafta aldığı bir kararla Çin devlet Marşının bir mısrasının okunmasını yasaklamış bulunuyor.

Çin Devlet Marşı Uygur Türkçesi ile Şöyle ;

Kozgal-kozgal Kul boluşni halimiganlar – Ayaklan-ayaklan Köle olmayı istemeyenler

Goş ve kanımız bilen Mahkem İstihkam kuraylı_Etimiz ve kanımız ile Muhkem İstihkam Kuralım

Cunghua Milletleri En Haterlik çağda- Çin Milletleri En Tehlikeli Çağda

Her kişinin en ahırkı aççığı çıkmakta- Her kişinin En Son Nefreti Açığa Çıkmakta

Günümüzde Çin’deki bu bu gerilimli ve krizli durum karşısında halkın ÇKP Diktatörlüğüne karşı günden güne aratan tepkisini ve nefretini körükleyebileceği ve toplu gösteriler ile genel halk ayaklanmalarına yol açabileceği endişesi ile ilk mısrasında Yer alan ve daha sonraki dörtlüklerde de nakaret olarak tekrarlanan şu mısranın okunmasının yasaklandığı bildirildi.

Kozgal-kozgal Kul boluşni halimiganlar – Ayaklan-ayaklan Köle olmayı istemeyenler


Gözlemciler ÇKP Yönetiminin son Corona Virusu salgını nedeniyle krizi yeterli derecede yönetemediği çareler üretecek yerde halkına zulmetmesinın ileride büyük toplumsal olaylara yol açabileceği tahmininde bulunuyorlar.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
730 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ