logo

trugen jacn

BİR BARIŞ SAVAŞÇISI OLARAK UYGURLARIN VİCDANI DOÇ.DR. İLHAM TOHTİ

Yücel TANAY (Araştırmacı-Yazar)

Çin,İşgal altında tutuğu Doğu Türkistan’da,barışçıl eylemlere bile tahammül göstermiyor,en  masum ve yasal barışçıl eylemler ve bu eylemleri savunanları şiddetle cezalandırııyor.Doğu Türkistanlılara baskı ve zulmederek onları önce kışkırtıyor ve kendisine tepki veren Uygurlara   şiddet uygulayarak onları radıkaleştiriyor.Uygurların  vicdanı ve barış  elçisi  ve aynı zamanda bir akademisyeni  olan Dr. İlham Tohti Doğu Türkistan’da Çin faşizmi içerikli uygulamaları cesurca dile getirerek ifşa ettiği  ve  Uygur Türklerinin haklarını savunduğu için  tutuklandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Günümüzde Doğu Türkistan’da 200 binden fazla Uygur  Türkü siyasi tutuklu  veya hükümlu olarak ceza evlerinde işkence görmekte ve  mukadder ölümlerini beklemektedirler. Onların içinde Urumçi 2.nolu ceza evinde Uygurların vicdanı Uygur bilim insanı Doç. Dr. İlham Tohti de bulunmaktadır. Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim görevlisi olan Doç. Dr. İlham Tohti 20 yıl süre ile Doğu Türkistan’da Çin anayasası ve Çin’in Bölgesel Özerklik yasasının uygulanması için mücadele etmiştir. Ancak, ÇKP.yönetimi Dr.Tohti’nin bu tamamen yasalar içinde kalarak verdiği barışçıl talep ve isteklerine hiç bir tepki vermemiş ve sürekli olarak Uygurların bu cesur sesine kulaklarını tıkamıştır.

Dr.Tohtı , ÇKP. Diktatörlerine; “Anayasa, bir devletin namusudur. Kendi anayasasını çiğneyen devlet, kendi kızının ırzına geçen babadan farksızdır.” Diye haykırmıştır. Bu tarihi çıkışa karşı çıldıran ÇKP.diktatörleri, onun üzerine asker ve polislerini salarak onu Pekin’deki evinin içinde eşi ve küçük yavrularının korkulu ve dehşet bakışları arasında 70 yaşındaki Annesi Nasiphan Ana ile birlikte,insanlık dışı davranarak, tartaklayarak, yere yatırarak ellerini arkadan kelepçeleyerek 15 Ocak 2014’te tutuklamıştır. Daha sonra hukuksuz ve ÇKP.emrindeki sözde Çin Mahkemesinde 23 Eylul 2014’te Urumçi’de yargılayarak ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştır. İşgalcı Çin yönetiminin insanı haklarını ve anayasal hukuklarını arayanlara reva gördüğü ceza işte budur.

Ömür boyu hapse mahkum edilen İlham Tohti, Çin hükümetinin etnik azınlıklara yönelik politikalarını barışçıl bir şekilde eleştirdiği için cezalandırıldı.

İşte Han Faşizmi budur,kendi anayasasını bile çiğneyip,Uygurların en temel barışçıl haklarını bile savunanları,Çin Faşizminin zindanlarına tıkarak,aslında barış yerine savaşı isteyen Çin sömürgeciliğidir.Uygurları barış yanlısı sivil eylemler yerine,silahlı eylemlere iten Çinin kendisidir.

Doç.Dr.İlham Tohtı’nın düşünceleri ve barışçıl mücadelesinin konu edildiği  Program, 22 Ekim 2016 tarihinde Sayın Dr.Fahri Solak’in hazırılayıp sunduğu Trt.Avaza’da Yayınılanan “Türkistan Gündemi” canlı Programın yayın  konuğu Hamit Göktürk  .

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
2116 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ