logo

trugen jacn

AP.ÇİN’İN UYGURLARI KÖLE/İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRMASINI ENGELLEYECEK YASA ÇIKARIYOR

Avrupa Parlamentosu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Avrupa Parlamentosu(AP) Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklerin Kole/İşçi olarak çalıştırılmasını yasaklayan bir yasa çıkarılması için harekete geçtiği açıklandı.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Raphael Glucksmann, Çin’de Uygurların zorla çalıştırıldığı fabrikalarla iş birliği yapan şirketlere yaptırım uygulanması için AB’nin bir yasal düzenleme hazırladığını duyurdu.

Glucksmann, Amazon, Nike, Apple ve Puma gibi onlarca ünlü markanın, Uygur Türklerinin Çin’de zorla çalıştırıldığı fabrikalarla iş birliğini sona erdirmesi için “Uygur iş gücü sömürüsüne son” kampanyası başlatmıştı. Küresel çapta 36 ülkeden 200’e yakın insan hakları örgütü bu kampanyayı destekliyor.

Twitter’da, mücadelenin devam edeceğini belirten Glucksmann’a bir takipçisi “AB’nin Avrupa’da da faaliyet gösteren bu şirketlere yaptırım uygulayıp uygulamayacağını” sordu.

AB milletvekili ise parlamentonun bu konuda bir yasal düzenleme üzerinde çalıştığını, kendisinin de AP İnsan Hakları Alt Komisyonu’nda raportör olduğunu ifade etti.

Replying to @rglucks1Peut-on enfin voir une loi qui incrimine les responsables chez les marques pour ce genre de truc SVP? Il est anormal que cela ne donne pas lieu à des peines de prison. Ne pas pouvoir controller les sous-traitants n’est pas une excuse. Qu’ils produisent en Europe si c’est le cas.

Başlatılan boykot kampanyasıyla, Adidas ve Lacoste gibi şirketler Çinli tedarikçilerle işbirliğine son verdiklerini açıkladı. Birçok büyük firma 12 ay içinde bölgeyle ilişkisini keseceğini duyurdu.

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu ASPI’nin raporunda, Uygurların Çin’deki devlet destekli fabrikalarda zorla çalıştırıldığı belirtildi. Söz konusu fabrikalarının 83 küresel marka için üretim yaptığı ifade edildi. 80 bin Uygur kökenli “modern kölenin” 9 eyaletteki 27 fabrikaya gönderildiği kaydedildi.

Kaynak : https://tr.euronews.com/2020/08/04/ap-uygurlar-n-zorla-cal-st-r-ld-g-fabrikalarla-is-birligi-yapan-sirketlere-kars-yasa-haz-r?fbclid=

Share
299 Kez Görüntülendi.