logo

trugen jacn
15 December 2016

TUTUKLU YAPÇAN İÇİN ANAYASA MAHKEMESİNE İDARİ TEDBİRİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI

yapcanalik

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
2002’den beri BM.lerin kendisine tanıdığı mülteci statüsü ile Türkiye’de yaşıyor iken, 31 Ağustos 2016’te gözaltına alınan ve o tarihten beri göz altında tutuklu bulunan  Abdulkadir Yapçan hakkında Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemeleri’nin Çin’e veya bir başka 3.bir ülkeye gönederilemeyecği yolundaki kararı ile İstanbul Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği beraat ve tutululuk halinin sona erdirilmesi  hükümlerine rağmen,  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kırklareli Geri Gönderme Merkezi’nde idarenin bir tasarrufu olarak tutulmaya devam ediliyor.
Bu son gözaltı durumunun ortadan kaldırılması için girişimlerde bulunan Abdulkadir Yapçan’ın avukatı Anayasa mahkemesi’ne tekrar başvuruda bulunarak  kendisinin serbest bırakılması talebi ile  dava açtı.Avukat Anayasa Mahkemesi’ne verdiği dava dilekçesinde hakkındaki  idari tedbirin iptal edilmesini     Yapçan’ın  serbest bırakılmasını istedi.
Anayasa Mahkemesinin  Yapçan’ın Avukatı  İbrahim Ergin’e gönderdiği cevabı yazı’da şu bilgiler yer alıyor , ” Abdulkadir Yapçan hakkında tedbir kararının karara bağlanabilmesi için  bazı bilgi ve belgelere  ihtiyaç duyulmuş ve resmi makamlardan bilgi ve belgeler süreli olarak istenmiştir.

Bu aşamada tedbir talebiniz ile ilgili en kısa sürede karar verilerek tarafınıza bildirimde bulunulacaktır. “

Abdulkadir Yapçan’ın avukatı İbrahim Ergin ve Yapçan’ın durumu ile yakından ilgilenen kişi ve kurumların belirttiklerine göre , bu konunun hukuki bir mesele olmasının yanında uluslara arası ilişkiler noktası ve denkleminde de  hassas bir mesele olduğunu belirterek şunları ifade ediyorlar ; “ Görüldüğü üzere Abdulkadir Yapçan’ın avukatı ve  kendisi ile ilgilenen kişi   ve kurumlar olarak biz bu konuilgili bütün   yasal ve hukuk süreci en iyii şekilde kullanarak  ile yakinen ilgileniyoruz. Geçmişte olduğu gibi bazı ard niyetli provakatörlerin  aşırı heyecan,provakatif eylem girişim ve çığırtkanlığı zaten hessas bir konumdaki Abdulkadir Yapçan davasın olumlu sonuçlanması için büyük zarar verecektir. Ayrıca,Abdulkadir Yapçan’a iftiralar atan ve sahte deliller ile mahkum etmek ve kendilerine iade edilmesini isteyen Şer güçlerin şen’i emellerine alet ve hizmet etmiş olacaklardır. Bu nedenle ülkemizin en yüksek konumdeki yargı merci’i olan  Anayasa Mahkemesi(AYM)’nın vereceği kararın beklenmesi çok yerinde olacaktır. Aşırı heyecan içerikli ve provakatif eylem girişimlerine itibar edilmemesi toplumuz için önemli ve öncelikli bir konudur.Saygı ile duyurulur.”denildi.

Etiketler: » » » » » »
Share
1225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ