logo

trugen jacn
06 July 2019

BİR UYGUR TÜRKÜ ANA’NIN YÜREK BURKAN DRAMI VE ONUN RESMİNİN ACIKLI HİKAYESİ

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, yazı

Hamit GÖKTÜRK(UYHAM)

ÇKP Faşizminin 05 Temmuz 2009 Urumçi Soykırımının Gerçek Hikayeleri – 2

Dün 05 Temmuz 2019 Cuma günü. Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi’de gerçekleştirdiği ve tarihin kara sayfalarına karadan daha kara bir leke olarak kazılan URUMÇİ KATLİAMI’nın 10.yıl dönümü idi. Yukarıda görülen bu çarpıcı resim Türklük Bilgisi sosyal medya platformunun yöneticisi Sayın Mustafa Oral Beg tarafından ” 05 Temmuz 2009,URUMÇİ KATLİAMINI UNUTMADIK !” başlığı ile paylaşıldı.Biz de bu resmi bir teşekkür notu yazarak sayfamızda paylaştık.Resmin paylaşılmasından kısa bir süre sonra Almanya’da yaşayan Şair yazar ve Uygur insan hakları aktivisti Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Ziyali Habibullah İzci bu resimdeki Uygur Ana ile ilgili bildiklerini sosyal medya’da paylaştı. ÇKP.Faşist Yönetiminin üniformalı katilleri ; Han asıllı çekik gözlü SS. Ölüm Kıt’alarının Urumçi’de işledikleri insanlık dışı cinayetlerinin bir örneği bu vesile ile bu resim sayesinde su yüzüne çıktı.

Sayın Habibullah İzci’nin paylaşımında Resimdeki Uygur ana hakkında verdiği bilgiler şöyle ;
“ Resimdeki bu hanım aslen Hotenli bir Uygur Türkü’nün iş bulmak ve ailesini geçindirmek için bir kaç yıl önce Urumçi’ye göç eden çok fakir bir kişinin eşidir. Bu hanımın kocası İşgalci Çin’in 05 Temmuz 2009’da başlayan ve günlerce devam eden Urumçi katliamı sırasında İşgalci Çin askerleri tarafından diğer masum Uygur Türkleri gibi yayılım ateşine tutularak katledildi. Hamile olan bu hanıma Kocasının katledildiği haberi duyurulmadı. Ancak, hamile Hanım 5. Çocuğunu doğurduktan 3 gün sonra Çinli işgalciler ailenin gecekondu evini yıkarak 5 çocuğu ile birlikte aileyi sokağa attı. Zavallı Lohusa hanım çocukları ile birlikte ortada kaldı. Hanım sonraki günlerde kocasının haberini alabilmek için kapı kapı dolaşırken onu gözaltına alarak memeleketi Hoten’e zorla göndermek istediler. Onun 5 çocuğu ile birlikte memleketi Hoten’e kadar gidecek parası ve imkanı yoktu. Yakınları ve komşuları kendi aralarında yardım toplayarak onların Polis nezaretinde memleketi Hoten’e gitmelerine yardımcı oldular.
Bu ailenin bir süre benim Halamın evinde Kıracı olarak oturduğunu hatırlıyorum. Ancak.bir süre sonra Polis Halama bu ailenin kiracı olduğu evden çıkarılmasını istedi.Halam da çaresizce kendisini evden çıkarmak zorunda kalmıştı.
İşgalçi Çin ailesini yaşatabilmek için Urumçi’ye gelen bu Hotenli Fakir ailenin babalarını acımasızca öldürdü ve dul kalan hanımı ve 5 çocuğunu ise,oturduğu gecekondusunu yıkarak ortada bıraktı ve bu aileyi böylelikle Urumçi’de kovdu.
Bu Çilekeş hanım Kocasının Çin İşgal Askerlerince öldürüldüğünden habersizdi ve onun kaybolduğunu sanıyordu. Urumçi Varoşlarında genellikle fakir ve gündelik işlerde çalışan ve Urumçi’de rızık aramak için göç eden Uygur Türklerinin oturdukları Gecekondu semti Atbeyge(At Yarışı) bölgesine kocasının haberini alabilmek için 07 Temmuz 2009’da bu semte geldi. Çünkü burada Hoten’den göç eden hemşehrileri oturmakta idiler. Onlardan belki doğru bir haber alabilirim düşüncesinde idi. Kendisini tesadüfen bu bölgedeki protesto gösterileri ile Çin işgal Ordusunun çıkardığı kargaşanın içerisinde buldu. Bu bölgede olayları takip etmek için bulunan yabancı Medya tarafından bu çarpıcı ve bir o kadar anlamlı bu resim kayıt altına alınarak daha sonra tüm dünya’ya servis edildi.

Bunun üzerine zorla gönderildiği memleketi Hoten’in Karakaş İlçesinin bir köyünde oturan bu Hanım Çin işgal yönetimince tutuklandı ve hapse atıldı. Bildiğim kadarı ile Bu Anne 5 çocuğu ile birlikte hala kayıp durumdalar !

Bu hikaye İşgalci Çin’in 05 Temmuz 2009 Urumçi Katliamının gerçek yüzünü anlatan binlerce hikayeden sadece birisidir. ÇKP Faşizminin Müslüman Uygur Türklerine yönelik soykırımı daha şiddetlenerek sürmektedir.Sayın Habibullah İzci Kardeşimiz gibi bu kaliam hakkında bilgisi olanlar bildiklerini ve hikayelerini paylaşmalıdır.Böylelikle insani,vicdanı ve imani sorumluluğunu yerine getirmiş olurlar, diye düşünüyoruz.

Lütfen 05 Temmuz 2009 Urumçi Katliamına ait bildiklerimizi paylaşarak bu soykırımı unutmadığımızı gösterelim ve şehitlerimizin aziz ruhlarını şad edelim !

Teşekkür : Bu resmi etiket yaparak Çin’in Urumçi katliamını unutmayan Sayın Mustafa Oral Beg ile resimdeki kayıp Uygur Türkü Kardeşimiz ile ilgili bu çok önemli bilgileri bizimle paylaşan Sayın Habibullah İzce Beg’e teşekkür ederiz. (UYHAM)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
1537 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ