logo

trugen jacn

YENİ AKİT GAZETESİ’NDEN ÇARPICI BİR HABER-YORUM : DOĞU TÜRKİSTAN NAZİ KAMPI GİBİ !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Ülkemizin önde ulusal gazetelerinden,   islam dünyası ve mazlum ve mağdur Doğu Türkistan duyarlılığı ile tanınan Yeni Akit Gazetesi 19. Aralık 2017 tarihli nüshasında Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki Çin Nazizmi içerikli   ırkçı,ayrımcı, dışlayıcı ve insanlık dışı baskıcı   uygulamalarını dile getiren bir haber yorum yayınlayarak Doğu Türkistanlı Kardeşlerini gündeme getirerek destek verdi.  Yeni Akit Gazetemiz   Doğu Türkistan’daki Çin baskı ve zulmünü ve  gerçekleri yansıtan ve çarpıcı bir başlık atarak tepki gösterdi.

Yeni Akit Gazetesinin  Ankara Temsilcisi Sayın Ömer Faruk Şahin imzalı  haber – yorum aynın şöyle ;

Görüntünün olası içeriği: yazı

DOĞU TÜRKİSTAN NAZİ KAMPI GEBİ ;

Ömer Faruk Şahin/Ankara

Doğu Türkistan’daki Maocu Çin yönetiminin  zulmüne maruz kalan Müslümanlara  uygulanan baskının dozu her geçen gün  artıyor.Çocuklarına Müslüman ismi koyamayan,Camilere gidemeyen,sadece dinine bağlı olduğu gerekçesi ile hapishanelerde sistematik  işkencelere  maruz kalarak dininden döndürülmeye  çalışılan Müslümanlara yönelik, son olarak 4 maddelik bir güvenlik genelgesi yayınlandı.

Sadece Uygur Türklerine uygulanaceğı duyurulan genelgede “15-60 yaş arası tüm erkek ve kadınlar kimlik ve güvenlik kontrölüne tabi   tutulacaklardır. Milliyeti Uygur olan memur ve işçiler  kartlarını elektronik kontrol cihazından geçirecek.

Genelge’de “İşletmemizde çalışan ve milliyeti etnik Han Çinlisi  olanlar ise,kimlik kartlarını kontrol cihazından geçirmeyeceklerdir.” cümlelerine yer verildi.

Öte yandan Doğu Türkistan’da  bir yıl önce kurulmaya başlanan   ve Terbiyeles adı verilen bu Çin kamplarında yaşananlar ,Uygurlara uygulanan zulmün boyutunu  gözler önüne seriyor. Bu Çin kamplarında  insanlık dışı işkencelere maruz kalan bir çok kişiden aileleri hiç bir haber alamıyor. Nazi Almanyası kamplarını aratmayan bu  Çin kamplarında   tutulan bir çok Uygur Türkü  psikolojik  baskı ve işkencelere dayanamayarak intihar ediyor.Görüntünün olası içeriği: 3 kişi

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1037 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ