logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ORAL : UYGUR TÜRKLERİNİ KAPIDAN ÇEVİRMEK ANKARA’YA YAKIŞMADI

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ORAL : UYGUR TÜRKLERİNİ  KAPIDAN ÇEVİRMEK  ANKARA’YA YAKIŞMADI

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil ORAL,Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Ana baba, eş ve çocukları ile yakınlarından yıllardan beri haber alamayan İstanbul’da yaşayan Uygur Türklerinin Ankara’da girişlerine izin verilmeyerek geri yollanmasına tepki gösterdi. İYİ Parti Milletvekili Oral sosyal Medya hesabından yaptığı açıklamasında “UYGURLARI KAPIDAN ÇEVİRMEK ANKARA’YA YAKIŞMADI ” sözleri ile güvenlik güçlerinin bu tavrını kınadı.

Ankara'da Basın Açıklaması Yapmak İsteyen Uygur Türkleri Başkente Alınmadı

Milletvekili Oral açıklamalarını şöyle sürdürdü ; “Kovid-19 kapsamında Ankara’daki kritik duruma yönelik tedbirleri anlayışla karşılarız. Ancak mağdur ve mazlum #DoğuTürkistan’lı soydaşlarımıza yapılan bu muamele Ankara’ya yakışmamıştır. Kardeşlerimizi misafir etmek varken çoluk çocuk yollarda mağdur etmek asla kabul edilemez.” dedi.

İlyas Doğan Görevi Bıraktı - Spor

Prof.Dr.İlyas Doğan : 11 Uygur Türkü adeta Kuşatma Altına Alınmıştır.

11 Uygur Türkü’nün Ankara’da yapmayı düşündükleri basın açıklamasının organizatörlerinden Ankara – HBV. Üniversitesi öğretim üyesi hukukçu akademisyen Prof. Dr. İlyas Doğan twetter hesabından şu açıklamayı yaptı ’ın açıklamasını da paylaştı. Doğan’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Zorunlu açıklama: 6 Eylül akşamı Ankara’ya girişleri engellenen 11 yetişkin ve 4 çocuğun bulunduğu konvoya polisler İstanbul’a kadar kimliklerine de el koyarak eşlik etmişlerdir. Ayrıca polisler Uygurları ikamet ve benzeri konularda tehdit etmişlerdir. Bunun Çin’den ne farkı var? Basın açıklaması için başvuran kişilere başvuru dilekçelerini geri almaları için devlet görevlileri yoğun bir baskı uyguluyor. Konunun en tepesinden en alt düzeyine kadar 24 saattir üzerinde olan yetkililer! Yapacak başka iş yok mudur ki hepiniz 11 kişiyi kuşatma altına aldınız?”

11 Doğu Türkistanlı Uygur Türkünün Ankara’ya alınmayarak geldikleri İstanbul’a geri yollanması ile alakalı Ankara Valiliği ya da Emniyet Müdürlüğünden şimdiye kadar henüz her hangi bir açıklama yapılmadığı de bildirildi.

Kaynaklar : Gazeteler ve sosyal medya

Share
222 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ