logo

trugen jacn

VİCDANLI HAN ÇİNLİSİ ÖĞRETMEN : HİÇ OLMAZSA UYGUR ÇOCUKLARI KURTARALIM !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki kültürel soykırım uygulamaları için görevlendirdiği  vicdan sahibi ve insanlık onuruna sahip etnik Han Çinlisi   öğretmenler, yaptıklarından büyük istirap duyduklarını belirterek ”Hiç olmazsa Masum Uygur Çocuklarını Kurtaralım.” sözleri ile ÇKP yönetiminin faşizan ve Çin şövenizmi içerikli baskı ve zulümlerine isyan ettiği bildirildi.

Özgür Asya radyosunun İtalya’da yayınlanan “Winter=Kış” adlı bir internet haber sitesini kaynak göstererek verdiği haberde  Doğu Türkistan’da yaşayan ve Uygur çocuklarına Çince öğretmek için görevlendirilen 4 Çinli öğretmenin Çin’in insanlık dışı uygulamalarına isyan ettiğini ve ülke genelinde İşgal yönetiminin esas saldırı ve yok etme hedefinin   Uygur Türkçesi olduğunu belirttiklerini  açıkladı.

Cang isimli bir Çince  öğretmeni çalıştığı Okulda görevinin Uygur çocuklarınının dönüştürme ve asimilasyon  uygulamasının ilk basamağı olan Çin dilinin öğretmek olduğunu  Uygur Türkçesi ile konuşmalarının kesin olarak yasaklandığını buna uymayanların ise idareye bildirilmesinin kesin emir olduğunu her Çinli öğretmene bu konuda en az 10 Uygur öğrenci ile  ilgilenmesi ve nezaret etmesi görevinin verildiğini belirtti. Çinli öğretmen Cang ayrıca “ Okul Müdürü büyük bir toplantıda ” ÇKP. yönetiminin aşını ve ekmeğini yiyerek Çince konuşmak yerine hala  Uygurca konuşmak  tam bir ihanet ve kesinlikle iki yüzlülüktür.”dediğini de aktardı.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, yazı

Öğretmen Cang :  Masum Uygur Çocuklarının Yüzlerindeki korku,Endişe ve istıraplarını gördükçe kahroluyorum

Çinli öğretmen görevli olduğu okulda tek kelime Uygurca konuşan  küçücük bir  Uygur öğrencinin özel bir cezalandırma sınıfına  verildiğini ve  öğretmenine tek kelime Uygurca konuşan bu öğrenciye  “Ben Ortak Dilde Konuşacağım!”  cümlesini 4 bin kez yazmak ile cezalandırıldığını de bildirdi.  Çinli öğretmenin ” Okuldaki Uygur öğretmen ve öğrencilerin yüzlerindeki çaresizlik, korku ve istirabı gördükçe içim gidiyor. Bu duruma bir insan olarak çok üzülüyor  ve kahroluyorum.” dediğini de aktardı. 

Bir diğer Orta Okul Öğretmeni Çinli ise şunları ifade etti ; “ Uygur çocuklarına tez elden ve çok kısa sürede Çin dili öğretme kampanyası büyük bir   hızla devam ettiriliyor. Orta Okullarda bulunan bütün Uygurca kitaplar ve diğer eğitim öğretim ile ilgili malzemelerin tamamı  ortadan kaldırılarak   yok  edildi. Ayrıca,bu kitapların içinde ay yıldız,Cami-Mescit  ve diğer dini kültürlere ait resimler olan kitaplar öğretmen ve öğrenciler ve tüm halkın zorla iştirak ettirildiği törenler düzenlenlenerek meydanlarda yakılarak imha ediliyor.Öğrenciler ise evlerinde bu ve benzeri kitapların bulunup bulunmadığı konusunda sürekli olarak öğretmenlerine rapor vermeleri zorunlu. Bir süre önce Yerel Yönetim genelge yayınlayarak  dini temalar içereren  Ezop Masalları ve  Makyaj (Girim) Hikayeleri adlı kitapların eleştirilmesi eğitimi düzenlemesini istedi. Ayrıca öğrenci ve öğretmenlere  her hafta en az bir kez “Ders Kitaplarına Gizlenen Suikastlar” adlı bir filmin izlenmesi de istendi. Bu filimde ömür boyu hapis veya idam cezasına çarptrılan  Settar Sabit adlı bir Uygur öğretmenin de içinde bulunduğu  Uygur eğitimcilerin “Tarihi tersine çevirmek – devrim karşıtı fikirlerin propagandasını yaptıkları ders kitaplarındaki bu hain suikast hakkında eğitim almaları de talep edildiğini bildirdi.

Share
1595 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ