logo

trugen jacn
20 October 2015

UYGURLARIN VİCDANI,Dr.TOHTI’YE YAŞ GÜNÜ KUTLAMA KARTI YOLLAYARAK DESTEK OLALIM


İl.Tohtı TürkçeUygur Haber ve Araştırma Merkezi  (UYHAM)

Çin yönetimince  haksız ve hukuksuz olarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Uygur Türkü bilim adamı, Pekin Merkezi Milletler öğretim üyesi  ve Uygurların vicdanı olarak anılan  Uygur Hukuk ve Demokrası Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı’nın 46.yaş gününü kutlamak için Türkiye’de ve tüm dünya’da posta  kartı gönderme kampanyası başlatıldı.

ABD.’de yaşayan Uygur Türkü aydın,Ruşen Abbas  tarafından başlatılan ve bir çok Sivil Toplum Örgütü tarafından desteklenin kampanya,yayılarak devam ettiriliyor.

ABD.’deki kampanyayı başlatan Uygur Aydını Ruşen Abbas hanım k amaçları ve yürüttükleri kart yollama Kampanyası ilgili olarak şunları ifade ediyor ;

Bu kampanya’ya katılanların sayısı günden güne artıyor.Binlerce kişiye ulaşmasanı bekliyoruz,Bu kampanyanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki ;
1.-Bu  kampanya çevçevesinde gönderilen kartlar Dr.Tohtı’ye teselim edildiğii takdirde ona çok büyük bir manevi destek ve moral olacaktır.Ben Guantanamo Cehenneminde Uygur Tutuklu Kardeşlerime 11 yıl süre ile tercümanlık yaptım. Hapisteki bir kişiye gelen bir kart,mektup veya hediyenin onların dünyasında ne kadar önemli olduğuna yakinen şahıdim ve bunun önemini çok iyi biliyorum.
2.- Çin yönetimi eğer uluslar arası teamüller ve insanı kurallar ve kendi yasalarını çiğneyerek bu kartları kendisine ulaştırmadığı takdirde çeşitli milletlere mensup insanların Dr.Tohtı’yi tanıyıp   bilidiklerini ve ounu unutmadıklarını kanıtlamış olur.Ayrıca Uygur Türkleri meselesinin uluslar arası bir sorun haline geldiğini böylece Çin yönetimine de bildirimiş olacağız,diye düşünüyorum.

Türkiye’de Kart yollama kampanyasının teknik alt yapısı ile spotlarını hazırlayan ve sosyal medya’da paylaşarak öncülük eden Ankara merkezli “Doğu Türkistan İnsiyatıfi”  Koordinatrörü Aytekin Çetin’ın görüşü ise şöyle ;

Gönüldaş ve Sayfa dostlarımızdan ricamızdır !
Dr.Tohtı’ye kart yollanması ile ilgili spot ve mesajlarımızı  okuyunuz ve  lütfen paylaşınız !
Mazlum Uygur Türkü Kardeşlerimizin vicdanı   ve  sesi olduğu için Kızıl İşgalci Çin’in müebbet hapse mahkum ettiği İlham Tohti Hocamız için 46.yaş gününü katlama kartı yollama   kampanyası  başlatılmıştır. Kampanya’ya  destek olmak için  hazırladığımız spot ve  fotoğrafları paylaşıyoruz.

Posta ile göndermek isteyenler için adres resimlerde ve aşağıda verilmiştir. Ne kadar çok paylaşım olursa o kadar  çok etkili olur ve Çin zindanlarında çile çekemekte olan Dr.Tohtı’nın Türkiye’de ve dünya’da unutulmadığı hususunda  Çin  yönetimine güçlü bir  mesaj verilmiş olur,diye düşünüyorum. 

Dr.İlham Tohtı  ve Doğu Türkistan yazıları ile tanınan Tanay tarafından  öncülük edilip  basın ve sosyal medya platformlarında yayan ve deztekleyen  Gazeteci-Yazar Sayın Yücel  Tanay’ın  görüşü ise şöyle ; ”  Ben Ruşen Abbas Hanımdan ilham alarak bu kampanyayı kendi çapımda başlattım ve yüzlerce sosyal medya hesabında paylaştım.Kampanya’ya katılanların sayısı her gün artıyor.Uygur Türkleri meselesi Türk İslam dünyasının olduğu kadar,aynı zamanda bur insanlık meselesidir.Uygur akademisyen,bilim adamı ve insan hakları ve özgürlük Savaşçısı Dr.Tohtı’yı unutmamak,desteklemek başta benim şahsen vicdanı,milli ve dini borucumdur.Dr.Tohtı bizim kutsal kabul ettiğimiz değerlerimiz uğrana kendisini kurban olarak sunmuştur ve büyük bedel ödemiştir.Ben kişisel olarak gücüm ve hayatım elverdiği ölçüde kendisini savunmaya ve desteklemeyi sürdüreceğim.

Dr.Tohtı için başlatılan  yaş günü kutlama kartı yollama kampanyasının öncü ve destekçilerindern  Uygur Haber ve Araştırma Merkezi sorumlusu ve Uyghurnet.org  yayın yönetmeni Hamit Göktürk ise şunları ifade ediyor ; ” Dr.Tohtı’nın yaş gününü hatırlamak ve kutlamak  için  Sayın Ruşen Abbas  Hanım ve Sayın Yücel Tanay’in başlattığı bu kampanya destek olmak adına elimizden geldiğince çaba göstermeye gayret ediyoruz.  Dr.Tohtı Uygur Türklerinin yanı bizlerin insanı hakları ve hukuku için mücadele etti.Elbette bizler de Uygur Türkleri ve Türk Milleti olarak bunu hiçbir zaman unutmayacağız ve unutmamalıyız de.

Dr.Tohtı’nın 46.yaş günü kutlaması için örnek tebrik  mesaji metni ;

Türkçe örnek Metin :

Sayın Doç.Dr.İlham TOHTI Urumçi 1.No.lu Hapishane  Urumçi – Uygur Özerk Bölgesi – ÇİN HALK CUMHURİYETİ :

46.yaş gününüzü  en iyi dileklerimizle kutlar, sağlık ve esenlik içinde nice mutlu ve huzurlu yıllara kavuşmanızı dilerim.  Bu vesile ile en kalbı dualarımızı sevgi ve muhabbetlerimi sunarım. Allah sizi ve hepimizi korusun.Amin.

Adı,soyadı,Adres ve imza………………………………..

İNGİLİZCE ÖRNEK METİN :   It is Professor Tohti’s birthday October 25. Supporters all over the world are sending birthday messages addressed to him in prison. Let’s join them! Here is the address

Kartın gönderileceği adres ;

Asst.Profesor Dr.İlham Tohtı , Xinjiang Uighur Autonomous Region No. 1 Prison No. 215 Hebei Donglu Urumqi, Xinjiang Uighur Autonomous Region 830013 People’s Republic of China

İl.Tohtı İngilizce

Etiketler: » » » » » » »
Share
1532 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ