logo

trugen jacn
05 Ekim 2018

D.TÜRKİSTANLILARIN ZALİMİ VE İŞKENCECİSİ İNTERPOL BAŞKANI MİNG,ÇİN’DE KAYBOLDU !

Uluslar arazı Polis Teşkilatı İNTERPOL’un Çinli Başkanı Meng Horgwei’nin Çin’de ortadan kaybolduğu  açıklandı. İnsanlara  zulüm ve işkenceler yapmaktar zevk alan ve sadist ve hasta ruhlu  bir ÇKP’nin sadık Üyesi olarak bilinen Meng daha önceleri Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.  Meng Hongwei  Çin işgal yönetiminin Uygur Türklerine reva gördüğü  akla hayale gelmeyen  baskı,zulüm ve işkenceler  ve insanlık dışı cinayet uygulamalarının  hem mucidi hem de icracısı olarak tanınıyordu.  Bu ÇKP.’li  Han Nazisi’nin ÇKP içindeki iktidar çekişmelerinde eski muhaliflerin  taraftarı olduğu ve  Şi Jingping  tarafından yok edilmiş olabileceği tahmin ediliyor.  Ä°nterpol resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Fransa, uluslararası polis ajansı Interpol’ün Çinli başkanı Meng Hongwei’nin ortadan kaybolmasıyla ilgili bir soruşturma başlattı.

Polis kaynakları, bir hafta önce Çin’e bir yolculuk yapmak için Fransa’nın Lyon şehrindeki  Interpol  Merkezinden  ayrıldığı ve bir daha  ailesinin kendisinden  haber almadığını söylediğini açıkladı.

İnterpol’un Çinli Başkanı Meng’in kaybolması ile ilgili Soruşturmayı yürütenlere  yakın bir kaynak AFP’ye verdiği demeçte, “İnterpal Başkanı Meng Fransa’da ortadan kaybolmadı” dedi.

Güney Çin Morning PostGazetesi, Çin’e  gelen Meng’in  hakkındaki bir  soruşturma sebebiyle  kendisinin   “götürüldüğünü ”  bir kaynağın ifade ettiğini yazdı.

Hong Kong merkezli bir gazete,İnterpol Başkanı Meng’in neden “disiplin yetkilileri” tarafından soruşturulduğunu veya nerede tutulduğunu açıklanmadığını  bildirdi.

Çinli yetkililer  ise, İnterpol Başkanı Meng’in  Çin’de kaybolması ile ilgili şimdiye kadar  hiç bir açıkılama veya yorumda bulunmadıklarını bildirdi.
Çin’de kaybolan Meng’in Çin Komünist Partisi’nin Pekin’deki en üst  yetkililerinden biri olduğu biliniyor.Ä°nterpol resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çin’de Kaybolan İnterpol Başkanını Fransız Polisi  Soruşturuyor 

Çin’e gittikten sonra kaybolan İnterpol’un Çinli  Başkanı  Meng’in karısının, kocasını kayıp olduğunu  Fransız makamlarına bildirmesi  üzerine Fransız  polisinin soruşturma başlattığı bildirildi.  Meng’in ailesinin kendisinden 29 Eylül’de  Fransa’dan ayrıldığından beri ondan haber almadığını söylediği bildirildi.

Reuters ‘in haberine göre,  Fransız polisi  soruşturma dosyasını   ” Fransa’ da kaybolan bir Kişi ” olarak soruşturduklarını açıkladıklarını bildirdi.

Meng Hongwei Çin’i kızdırdı mı?

BBC Asya Editörü Celia Hatton tarafından  yapılan analiz

Meng Hongwei’nin ortadan kaybolması, Çin’in kıdemli Komünist Partisi yetkilileri arasındaki  şu andaki iç çekişmelerde  tanıdık bir model ve sonuca uyuyor gibi görünüyor. Yok edilmek istenen bir  rakip  yanı Söz konusu resmi  kişi aniden kamuoyunun gözünden düşürülüyor ve kişinin genellikle  ÇKP.üst yönetimi tarafından  “kayıp” olduğu konusunda  resmi bir açıklama yapılarak olay kapatılmaya ve üstü örtülmeye çalışılıyor.

Sonunda parti, yetkilinin “soruşturma altında” olduğu konusunda bir açıklama yaptığında, yetkili partiden sonra “disiplin ihlalleri” için  sorgulanıyor  ve sonunda  kendisinin uzun süreli  bir hapis cezasına  çarptırıldığı açıklanıyor ve böylece konu kapatılmış oluyor.

Şimdiki Çin Lideri Xi Jinping’in 2012’de iktidara gelmesinden bu yana, bir milyondan fazla Çin Komünist Partisi  yetkilisi  bu ve benzer  şekilde  ” disiplin Soruşturması ” uygulaması ile parti’den ihraç edilerek gözden düşürüldü veya uzaklaştırılarak ortadan kaybettirildi.

İnterpol resimleri ile ilgili görsel sonucu

Meng Hongwei’nin davası birkaç nedenden dolayı dikkat çekici bulunuyor;

  1.  Meng ortadan kaybolduktan  bir kaç sonra  karısı, birkaç günlüğüne kayıp olduğu için Fransız makamlarına haber verdi. Kayıp parti yetkililerinin aile üyeleri nadiren bu yola başvururlar. Böyle durumlarda  kaybolanın  akrabalarının  her hangi biri daha büyük bir cezayla karşı karşıya kalmasından korkarak yabancı otoritelere  başvurabilirler.
  2. Karısı bunu yaptı mı,  hayır ! Çünkü  Kocasının kaybolduğunu Fransız makamlarına  başka bir seçenek olmadığını hissetti? Ayrıca, Çin yönetimi onu bir zamanlar Çin, Interpol’un en üst makamı olan İnterpol Başkanlığı’na atayarak ödüllendirmişti.
  3. Çin devlet aygıtında gerçekten kaybolmuşsa, öfkesini kim yaptıysa ya da Pekin’e isteyerek ve kamuya açık olarak, Interpol’teki en üst düzey işten vazgeçebilir miydi?

Interpol nasıl tepki gösterdi?

İnterpol’un Çinli Başkanı  Bay Meng’in “kaybolduğu iddiaları  üzerine bir açıklama yapan Örgüt yetkilileri  hakkındaki  Soruşturma raporların farkında olduğunu söyledi ve konunun  “Bu, hem Fransa’da hem de Çin’de ilgililer ve  yetkililerin  yanı 2 ülke arasında halledilmesi gereken bir meseledir.”  açıklamasını yaptı.

Interpol Yetkilisi ayrıca günlük işlerin yürütülmesinden  Genel sekreterin  sorumlu olduğunu  Başkanın ise sorumlu bulunmadığını 192 üyeli örgütün günlük işleyişinden  Genel Sekreterin  baktığını de  da sözlerine ekledi.

İnterpol Başkan olan  Bay Meng, Interpol’e genel yönlendirme ve yön veren Yürütme Komitesine liderlik ediyor. Bay Meng’in  başkanlığının ise,  2020’ye kadar sürmesi planlanıyordu.

Interpol’de devralmadan önce, Meng Hongwei, Çin’deki kamu güvenliğinden sorumlu bakan yardımcısıydı.

Meng’in  İnterpol Başkanı iken,yetkisini kullanarak  Çin’den kaçan  insan hakları grupları ile yine Çin’den kaçan siyasi muhalifleri takip etmesi ile  bilindiğini belirtiyorlar.

İnterpol resimleri ile ilgili görsel sonucu

Meng Hongwei Kimdir ?

  • Kasım 2016’da Interpol’ün başkanı seçildi
  • 2020 yılına kadar hizmet verecek şekilde planlandı
  • Çin’deki kıdemli Komünist Parti yetkilisi ve Çin’in kamu güvenliği bakan yardımcısı olarak görev yaptı.
  • Cezai adalet ve polislik konusunda 40 yıllık deneyime sahiptir.

Ancak Bay Meng, “dünyada polisliğin gereği ve görevi olarak   her şeyi yapabileceğini ve buna da her zaman hazır olduğunu ifade etmesi ile biliniyordu.

Interpol’e göre, Meng’in uyuşturucu, terörle mücadele ve sınır kontrol alanlarında 40 yıl boyunca ceza adaleti ve polis memurluğu konusunda 40 yıllık tecrübesi var.

Interpol,  Çin’de kayabolan Çinli Başkanları için  ” aranan bir kişi için  yayınlanan ” kırmızı bir uyarıyı (uluslararası bir uyarı) yakında yayınlayabilir. Ancak,  hakkında Kırmızı bülten çıkarılan memurları tutuklamak veya tutuklama emri çıkarmak için  vatandaşı olduğu ilgili ülkelere gönderilmesi gerekmektedir.

Kaynak :  https://www.bbc.com/news/world-europe-45761466

Etiketler: » » » » » » »
Share
1299 Kez Görüntülendi.