logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKÜ EYLEMCİ TURAN : UYGURLAR ÇİN’İN BASKI VE SOYKIRIMI İLE KARŞI KARŞIYA

Doğu  Türkistan’daki  İşgalci Çin yönetiminin baskı zulüm,etnik ayırımcılık,dini ve ırkı soykırım uygulamalarını Türk ve dünya kamu oyuna anlatmak ve bu konuda farkındalık yaratmak için yaşadığı  19 Nisan 2017’de Antalya’dan yaya olarak Ankara’ya gitmek üzere yola çıkan 31 yaşındaki Uygur Türkü Osman Turan Ankara’nın İlçesi Polatlı’ya ulaştı. Polatlı’da ilk olarak Polatlı Belediye  Başkanı Mürsel Yıldızkaya’yı  makamında ziyaret ederek  görüştü.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü protesto etmek ve farkındalık yaratmak için Antalya’dan Ankara’ya yürüyen Osman Turan; 3 Mayıs Türkçülük Turancılık Günü’nde yürüyüşünü sonlandıracak. Doğu Türkistan’ın Kaşkar şehrinde doğan Osman Turan 3 Mayıs’ta sonlandıracağı yürüyüşün ardından; Anıtkabir ile Başbuğ Alpaslan Türkeş’in mezarını ziyaret edecek ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşecek. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; Doğu Türkistan’daki zulmün kısa sürede son bulmasını istediklerini, anlamlı bir yürüyüş gerçekleştiren Osman Turan’ı 3 Mayıs Türkçülük Günü öncesi Polatlı’da misafir edeceklerini söyledi.

 

Turan; “Tüm Türkleri Çin zulmünü protesto etmeye davet ediyorum”

Kaşgarlı Mahmut’un 37. Kuşaktan torunu olan Osman Turan konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Doğu Türkistan’daki Türk kardeşlerimiz Çinlilerin zulmüne uğruyor. 1 Nisan’da Çin hükümetinin çıkardığı yasa ile Türkçe ve Müslümanca yaşamak imkansız hale getirildi. İkiden fazla çocuk yapmamız yasak, çocuklarımızı idam ediyorlar. Yalnızca Türk bayrağı figüründen dolayı 3700 tutuklu bulunan kardeşimiz var. Dışarda okuyan Doğu Türkistanlıları ülkeye geri çağırarak hapsediyorlar, gelmeyenlerin ailelerini hapsediyorlar. Benim 27 yaşındaki erkek kardeşimde şuan hapiste tutuklu durumda, anne ve babamdan uzun süredir haber alamıyorum. 3 Mayıs Türkçülük Turancılık Günü’nde tüm dünya Türklerini bayraklarla Çin zulmünü protesto etmeye davet ediyorum. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya beni Polatlı’da ağırladığı için ve Türkçülük davasına verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak : http://www.polatliistiklal.com/2017/04/29/turan-kardeslerimiz-cinlilerin-zulmune-ugruyor/

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1060 Kez Görüntülendi.