logo

trugen jacn

Mehmet Emin HAZRET: UYGUR TÜRKLERİ ARTAN ÇİN MİLLİ ZULMÜNE KARŞI NELER YAPMALI ? (2.BÖLÜM)

thumb

Mehmet Emin HAZRET

Çin’deki “Silahsız İnternet Ordusu”  ve Uygur Türkleri

Biz Uygur Türklerinin Doğu Türkistan’aki Çin Milli Zulmüne nasıl karşı koyacağımız   hakkında Fikir yürütmeden  önce Çin’de yeniden şekillenen etnik Çinlilerin ÇKP.’nin Diktatoryal iktidarına karşı yürütmekte olduğu  eylemleri hakkındaki bilgileri siz Uyghurnet.org  haber Sitemizin   değerli takipçileri ile paylaşmak istiyorum.

Biz Uygur Türkleri  olarak, günümüzde Çin’in  esareti  ve sömürgesi altında olduğumuz için merkezi Çin’deki güncel genel durumu çok yakından  takip ederek gözetmemiz  çok önemli.
Geçtiğimiz yıllarda Çin’deki özelleştirme ve ekonomideki liberalleşme sürecinden yararlanarak büyük paralar kazanan bir Çinli milyarder Gou Vinguy  adında  bir Çinli  ÇKP.rejim muhalifi  daha sonra ülkesinden  kaçarak ABD’ye iltica etmişti ve New York kentine yerleşmişti. Bu etnik Han Çinlisi milyarder bir müddet ABD’de suskun kaldıktan sonra,bu yılın Ocak ayından itibaren bir dizi sloganlarla aniden ortaya çıktı ve çok kısa zamanda ÇKP. Rejimine karşı  bir muhalefet önderi olarak  öne çıkmaya ve tanınmaya başladı ve kısa sürede ABD’de çok Popoler  ÇKP.rejim karşıtı bir kişi  haline geldi. Onun  ortaya attığı  sloganları şu idi : “ Canı Korumak,Malı Korumak ve  intikam almak ( Çince Bav sey,Bav Ming ve Bav Çu)

Çinli milyarder muhalif Guo Vinguy  bu sloganlar eşliğinde geçmişteki  yakın ilişkileri nedeniyle   çok iyi bildiği ÇKP.yönetiminin en yüksel mevkilerinde bulunanlardan başlayarak en alt seviyesindekilere varana kadar  onların kendilerinin, ailelerinin  ve tüm yakınlarının kayırmacılık yolu ile  rüşvet,yolsuzluk ve usulsüzlüklerini,  ÇKP.yönetiminin çürümüş  yasa dışı  hukuk dışı  haksız kazaançlarını  çok iyi bilmekte idi. O, bildiklerini ABD.medyası ile  sosyal medyayı kullanarak   müthiş bir şekilde  ifşa etmeye  ve gündeme taşımaya başladı. Bu Çinli milyarder ÇKP.rejim  muhalifinin  bu söylem ve  iddiaları sadece ABD’de değil,Çin’de  ve tüm dünya’da büyük ses getirdi ve müthiş deprem etkisi yarattı. Sosyal medya’da açılan bu kampanya ile ilgili hesapların takipçilerinin sayısı kısa bir sürede 100 milyonlar seviyesine ulaştı.  ÇKP.yönetiminin çürümüşlüğü  rüşvet,yolsuzluk,usulsuzluk ve diğer meşru olmayan yolsuzluklarını ifşa ve tenkit eden karşıtlar ordusunun  büyük çoğunluğu Üniversite bitirmiş işsizler ile gelir düzeyi düşük ve fakir ailelerin çocukları idiler. Ayrıca,bu  kampanyanın taraftarları olanların bir kısmı  de  Çin’in kalkınmasından  pay alamayan veya  mahrum bırakılan şehir ahalisi ve Üniversitelere girme fırsatı bulamayan  kırsal kesime mensup gençlerden oluşuyordu.  Önceleri bu Çinli milyarder ÇKP rejim muhalifi Gou Vinguy’u  Kendilerine lider olarak  gören Çinli genç muhalifler son zamanlarda ondan koparak ve ondan bağımsız bir  şekilde “İnternet Medya Partisi” haline gelmiş bulunuyor. Şimdi bu Çinli gençlerden ülke  genelinde 100 milyonları aşan “ Silahsız İnternet Ordusu” şekillenmiş bulunmaktadır.Günümüzde Çin’in genel durumu göz önüne alındığında bu 100 milyonluk Silahsız İnternet Ordusu’nun başarılı olabilmesi mümkün olmayabilir. Ancak,ÇKP.yönetiminin kendi iktidarlarına karşı çıkan ve sayıları 100 milyonları bulan silahsız Ordunun tamamını tutuklayıp hapishanelere doldurması de  imkansızdır elbette. Çünkü onlar sadece internet ve sosyal  medya ortamında  Çin’in baskı,zulüm ve cinayetleri ile yüksek düzeydeki ÇKP. Liderleri  ve her kademedeki  yöneticilerinin rüşvet, yolsuzluk, usulsuzluk ve yasa dışı uygulamalarını ifşa etmekle yetinmektedirler. Bunların bu rejim karşıtlığı sadece sanal ortamdadır ve hiçbir şekilde şiddet içermemektedir. Bu internet  ve sosyal medya üzerinden yapılar tamamen  barışçıl olan bu  eylemlerin  ileride belirli bir aşamadan sonra genel anlamda büyük protesto gösterilere dönüşebilme ihtimali de  gözden uzak değildir.

Yazının 2.bölümünün sonu.Yazının 3. ve son bölümünün konu başlığı  :  Uygur Türklerinin Karşılık Hareketleri Nasıl Olmalıdır ?” )

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
829 Kez Görüntülendi.