logo

trugen jacn

UYGUR GHENİ : ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE ÇİN’İN REHİN ALDIĞI AİLESİ İÇİN EYLEM YAPIYOR !

Görüntünün olası içeriği: açık hava, şunu diyen bir yazı 'I welcome your suggestions regarding my single protest f Abdurehim Gheni Uyghur ww.supportuyghurs.org'

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

2018 yılından beri yaşadığı Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın Dam meydanında Çin’in işgalindeki ana yurdu Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm etnik ayırmcılık ve etnik SOYKIRIM uygulamalarını protesto eden Abdurehim Gani bu kez Hollanda’daki Çin Büyükelçiliği önünde 3 günlük bir eylem gerçekleştirecek ve 3 yıldır haber alamadığı ana baba ve yakınları hakkında bilgi vermeyen Çin’in protesto edecek.

Uygur Eylemci Gani : Çin Ailem Hakkında Bilgi Vermiyor

Merkezimize konuşan tek kişilik cesur Uygur Türkü eylemci Gani,Ana-baba ve kardeşleri dahil ailesinden 19 kişiden 2017’den beri haber alamadığın belirterek şöyle konuştu ; ” 3 yıldır Doğu Türkistan’ın Aksu vilayetinde yaşayan Ana Baba ve diğer yakınlarım ile ilişkim tamamen kesilmiş durumdadır. Anam ve babamın hayatta olup olmadıklarını dahi bilmiyorum. Onların benim yüzülden Çin toplama kamplarına hapsedilmelerinden endişe ediyorum.Benim buradaki barışçıl eylemim sebebiyle cezalandırılmış olmalarından korkuyorum ve bu sebepten Çok büyük bir üzüntü ve istirap içindeyim.

Bunun üzerine ailem ile ilgili bu hususları Hollanda Kraliyet Ofisi,Hollanda Başbakanı ve Hollanda Dışişleri Bakanlığına yazılı olarak bildirdim ve ailem hakkında haber alabilmek için yardımlarını talep ettim. Bunun üzerine bir süre sonra Dışişleri Bakanlığından cevap geldi. Bakanlık ailem ile ilgili olarak Çin Büyükelçiliği ile temasa geçtikerini bildirdi ve Çin Büyükelçiliğinin benden tüm aile fertlerinin isimlerini Çince olarak kendilerine bildirmemi istediklerini iletti. Ben Çin Büyükelçiliği’nin talep ettiği bu Listeyi Çince olarak hazırlayarak derhal Bakanlığa ilettim. Ancak,aradan aylar geçmesine rağmen Çin Büyükelçiliği Dışişleri Bakanığına dönüş ypmamış.Benim tekrar müracaatım üzerine Bakanlık bunu bana yazılı olarak bildirdi.Bana gelen cevapta ” Çin Büyükelçiliği şimdiye kadar Sizin Ana Baba ve diğer yakınlarınız hakkında bizimle her hangi bir bilgi paylaşımı yapmadı.Biz dipolamatik kuralları gereği Çin’e bu konuda daha fazla baskı yapamayız.Ancak,bu meselenin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” yazıyordu.

Çin Normal ve İnsanı Bir Kural Olan Ailem Hakkında Bilgi Vermeyerek Gerçek Yüzünü Göstermiş Oldu

Bütün dünya’da ve tüm toplumlar arasında geçerli insanı bir kural olan haberleşme ve aile hakkında bilgi alma talebimi Çin yönetimi şimdiye kadar cevap vermyerek kendi rejimlerinin ne kadar kural tanımaz bir yönetim olduklarını ve gerçek yüzünü gösterdi. Bunun üzerine ailem hakkında bilgi vermeyen ÇKP yönetiminin gerçek yüzünü ifşa etmek için Hollanda Makamlarını müracaat ettim. DenHag’daki Çin Büyükelçiliğinin kapısı önünde 12-14 Ağustos 2020 tarihleri arasında 3 gün süre ile protesto eylemi yapmak için izin aldım.Bütün Uygur Kardeşlerimı Türk Hakımı ve insan haklarına duyarlı tüm insanları beni desteklemeleri için eylem yerine beklediğimi belirtmek istiyorum. ” Şeklinde konuştu.

Share
386 Kez Görüntülendi.