logo

trugen jacn
14 Ağustos 2014

UYGUR AYDINLARININ ORTAK GÖRÜŞÜ : YARKENT SOYKIRIMINI DÜNYA’YA İLETEN EBUBEKİR RAHİM BİR AZATLIK SAVAŞÇISI VE MİLLİ KAHRAMAN’ DIR.

ababekri-rehim-uchur-erkinliki.jpg

Hamit Göktürk /Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Yarkent-İlişku katliamını Çin Ordusu’nun sansür duvarını aşarak dünya’ya iletmeyi başaran 22 yaşındaki Uygur genci Ebubekir Rahim’in Çin işgal yönetimince Fesatçı,yalan haber yayıcısı ve milli bölücülük suçlamaları ile tutulandığı bildiriliyor.
Telvizyorlara çıkarılıp teşhir edilen ve konuşturalan Ebubekir Rahım’ı suçlamak için bir linç kampanyası başlatan Çin, Doğu Türkistan ve Çin’de yaşayan yüzlerce Uygur’u konuşuturdu ve bunları kendi emrindeki medya’da yayınlamış bulunuyor.
Buna karşılık Sosyal Medya ve çeşitli platformlarda Ebubekir’in bu hizmetini değerlendiren ülke’de ve muhacerette yaşayan Uygur aydınları ounun yaptığı bu işin “ Çok Sevyeli ve Üstün Bir Hizmet Olduğu,Mendisinin de Milli bir Kahraman” olduğu noktasında birleşiyorlar.
Ebubekir Rahim’in tutuklanması ve onun yaptığı iş ile ilgili görüşlerine baş vurduğumuz, İstanbul’da yaşayan ve şimdilik adının açıklanmasını istemeyen bir Uygur Aydını düşüncelerini şu cümlelerle ifade etti ; “ İşgalcı Çin’in Yarkent-İlişku katlıamını ve bu soykırımın bazı önemli ayrıntılarını , Çin’in sansür duvarını zekice aşarak , muhaceretteki Uygur Kardeşlerine iletmeyi başaran Ebubekir Rahim bence bir Milli Kahraman ve Bağımsızlık Savaşçısıdır. O,Yarkent-İlişku soykırımını dünya’ya ve uluslar arası topmluma duyurmayı tek başına başarmıştır.
Ebubekir Rahim bu haberi yurt dışına ilettikten ve haber medya’da yer aldıktan sonra Çin, olayla ilgili açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Ebubekir, Çinli işgalcilerin binlerce Müslüman Uygur’u daha katletmesinin önüne geçmiştir. Binlerce kardeşinin öldürülmesini tek başına önlemiştir. Çin,Ebubekir’i tv.ekranlarında teşhir ederek onun evden çıkmadan, olayı görmeden ve bilmeden yalan haber yazdığını iddia etmekte ve yalancılıkla suçlamakta. .Zaten Ebubekir Rahim,mektubunda olayı gördüğünden bahsetmiyor. Duyduklarını yazıya döktüğünü ifade ediyor. Doğuları ortaya koyuyor. Çin olay bölgesini askeri yasak bölge olarak tanımlamış ve sokağa çıkma yasağı ilan etmiş durumda.Kimseyi yanaştırmıyor.Olay yerine gitmek ve görmek isteyenleri derhal tutukladığı söyleniyor. Ebubekir bu durumda nasıl olay mahalline gidebilsin ?
Milli Kahraman Ebubekir’i yalan haber yazmakla ve fitne ve fesat çıkarmakla itham eden Çin işgal yönetimi,esas sahteciliği,iki yüzlüğüğü, yalanı fitne ve fesadı bizzat kendisi yapmaktadır.Şöyle ki, Çin Komünist partisi ve onun dikta iktidarının emrinde Çin medya’sı Yarkent katilamı ile ilgili olarak, Urumçi,Kaşgar,Hoten,Aksu ve diğer şehirlerde yaşayan ve çeşitli konumdaki yüzlerce Uygur ile raportaj yaptı ve onu kendi medyasında yayınladı. Peki,bunlar olay yerinde mi idiler ? Çin, tamamı kendi emrinde olan bu kişileri olay mahalline götürüp bilgi almasını mi sağladı ? Çok ilgi çekici olanı de,Doğu Türkistan’dan birlerce Km.uzaklıktaki Çin’in Siçuan Vilayetinde Nanbay’lık(Tandır’da ekmek pişiren Ekmekçi Ustası) yapan bir Uygur ile raportaj yaptı ve onun ağzından Ebubekir’i eleştirdi ? Pekin bu Nanbay olay yerinde mi idi, veya olaya şahit mi oldu ? Kendisi Ebubekir ile tanışıyor mu ? Burada gerçek manada yalancı ve sahtekar Çin işgal yönetimi ve onun emrindeki eli kanlı Çomakçılarıdır. Ebubekir Rahim daha çocuk yaşında dini, Milli,insanı ve vicdanı görevini bihakkın yerine getiren bir Milli Kahramandır. O bütün Uygurlara vatanperverlik ve fedakarlık noktasında örnek olmuştur.Onun adı, Milli Bir kahraman ve Azatlık Savaşçısı olarak Doğu Türkistan bağımsızlık tarihine altın harflarla kazınacaktır” şeklinde konuştu.

   Ankara-Hacettepe Üniversetisi öğretim üyesi ve Strateji uzmanı Doç.Dr.Erkin Ekrem  konu ile ilgili  düşüncelerini şöyle ifade etti. “ Açıklık  ve şeffaflık olmayan yerde  haber ve bilgi kıtlığınden dolayı bu çeşit  söylentilerin  ve bilgilerin ortalıkta dolaşması doğaldır.Çünkü,insanların doğuru haber ve bilgiye ihtiyacı vardır.İnsanlar başka yollardan ve kaynakları kullanarak  doğru haber ve  bilgilere ulaşmaya çalışırlar. Çin yönetimi olay hakkında doğru  bilgileri  açıklamadığı ve şeffaf olmadığı  sürece  böyle suçlamalarla karşı karşıya kalmaya devam edecektir. Çin’in gerçekleştirdiği söylenen Yarkent- İlişku  katliamı’nda bir tuhaf durum görüyorum. Çünkü Çin diğer olayların aksine bu olayla ilgili şimdiye kadar inandırıcı ve ve ayarıntılı bir açıklama yapmadı.Olayın sır perdesi resmi olarak aralanmadı. Çin olaylardan 2-3 gün sonra ancak.kısa ve muğlak bir açıklama yaptı. Çin,haberlicilekte bir dünya standardı olan 1K,5N.kuralına hiçbir zaman riayet etmiyor.Olayın niçin,nedenleri ve tarihi ve ayrınıtıları hakkında  ayrıntılı bilgi vermiyor.  Haberler verirken  kendilerinin belirlediği  belli bir kurala takılıp kalıyor,inandırıcı olamıyor.Çin yönetimi geçen aylarda Urumçi’de meydana gelen intihar saldırılarını olaydan 2-3 saat sonra hemen resmi Xinhua ajansı kanalı ile dünya’ya duyurmuştu.Son Hoten olayını de hemen açıklamıştı. Kaşgar’da öldürülen İmam  olayı  hakkında de derhal açıklama yapılmıştı. Yarkent olayları konusunda Çin’in bir şeyleri gizlemeye çalıştığını seziniliyorum.Bu olayın arkasında bizim bilmediğimiz bir hususun  mevcut olduğunu düşünüyorum. .Bunun bir de arka görünüşünün olduğundan şüphe duyulmakta.Yazdığı mektupla Çin sansür duvarını aştığı söylenen ve yazdığı mektup’tan dolayı tutuklanan Ebubekir Rahim’in yazdıklarının en azından bir kısmının doğru olduğunu düşünüyorum.Bu  mektup,  şu an itibariyle kabul edilebilir bir belge ve bilgi niteliğindedir.  Çünkü başka bilgi ve belge şu anda mevcut değil. Bilgi ve haber kirliliğinin önlenmesi için Çin’in bölge’ye bağımsız medya’nın ve gözlemcilerin gitmesine izin vermesinin doğru olacağını düşünüyorum.  Ancak,şunu özellikle vurgulamak istiyorum.Son aylarda Doğu Türkistan’da bir şeylerin doğru gitmediği ve  bu yüzden olayların meydana geldiği kesindir

Washington merkezli Hür Asya Radyosuna konuşan ve Ebubekir Rahim’in yaptığı bu büyük hizmeti değerlendiren ABD’de yaşayan Uygur İnsan hakları aktivisti ve Siyasi analizici Mehmet Tohti şunları ifade etmiştir; “ Fedakar Uygur genci Ebubekir Rahim çok vahim bir zaman’da ve büyük tehlikeleri göze alarak insani,milli ve dini görevini fazlasiyle yerine getirmiştir.Kendisine Milli Kahraman denilmelidir. İşgalcı Çin onun yalan yazdığını itiraf ettiğini iddia etmiştir.Bu külliyen yalan ve uydurmadır.Bunu yapan bir gençe ve ounurlu insan, doğru olduğuna inandığını ve yaptığını asla inkar etmez. Çin, bağımsız uluslar arası gözlemcilerin Doğu Türkistan’da ve olay bölgesinde tarafsız olarak inceleme ve araştırma yapmalarına izin vermesi ve bu araştırma sonuçları rapor olarak açıklanana kadar,Ebubekir Rahim’in olayın ayrıntılarını içeren mektubu en geçerli ve doğru bir belge niteliğinde kabul görmeyi sürdürecektir. ”
Adı geçen Radyo’ya  Avustralya Uygur Derneğinin aktif üyelerinden Bahtiyar Bey görüşlerini şöyle açıkladı, “ Ebubekir Rahim’i yalancılıkla suçlayan İşgalci Çin’e öncelikle şunu sormak lazım ! Sen soykırım yaparkan,Uygurları öldürürken korkmuyorsun de doğrulardan niçin korkarsın ? Hakikattan niye bu kadar uzaksın ve ondan niye kaçıyorsun ? Ebubekir Rahim İnsan olduğu için bu işi yaptı.Çünkü,o insanların öldrülmesini,Vatandaşlarının ve kendi milletinin katliama uğramasını büyük bir cesaretle dünya açıkladı.Yanı insanlığının gereğini yaptı. Ebubekir bizim iftiharımızdır.Onurumuzdur. 21.yüzyılda insanların uğradığı,baskıyı zulmü,katliamı ve soykırımı gördüğü,duyduğu halde dile egetiremeyen ve gerçekleri söyleyemeyen adama insan dinelibilir mi ? O kişi insan olabilirmi ? Ebubekir insani,milli ve dini görevini yerine getirmiştir. İşgalcı Çin kendisini ve kol- çomaklarını hiçbir zaman suçlu görmüyor. Biz Uygurlar iki ayaklı hayvan değiliz.Allah Taala’nın yarattığı şerefli insanız.Koyun gibi,birimizini boğazlarken,kalanlarımız buna seyirci kalamayız.Hiç bir insan buna seyirci kalamaz.Seyirci kalana de insan denemez.
Ben Doğu Türkistan’da Çin’in emrinde gazetecilik yaptım. Amir yazacağımız konuları hazır olarak ve sayıları de kendileri tesbit ederek   sadece matbaa’ya hazır hale  getirmemiz için bize  verirdi. .Biz sadece daktilo’ya çeker ve ilan ederdik.Çin’in bu konudaki iç yüzünü çok iyi bilirim.” Şeklinde ifade etti.

Etiketler: » » »
Share
1146 Kez Görüntülendi.