logo

trugen jacn

UYGUR AKADEMİSİ : ÇİN’İN DOÇ.DR.EMET’E YÖNELİK İFTİRASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Uygur Akademisi Derneğin’den Kamu oyuna Açıklama

İşgalci Çin yönetimi uluslararası kamuoyunun tepkisini hiçe sayarak Doğu Türkistan Türklerine yönelik ırkı ve kültürel soykırıma devam etmektedir. Son iki yılda sözde eğitim kampları, hakikatte ise Nazi toplama kamplarında milyonlarca Müslüman Türk insan tasavvurunu aşan akıl almaz zulme tabi tutulmaktadır. Bunların arasında yüzlerce profesör, doçent, doktor, mühendis, yazar, şair, eğitimci, sanatçı, gazeteci aydınımız bulunmaktadır. Bu aydınlar yıllardır çeşitli üniversitelerde, kurum ve kuruluşlarda Çin anayasası ve Özerk Bölge kanunlarında kendilerine tanınan hak ve yetkilere dayanarak devlet denetimi altında çalışmışlardır. Bu kişiler bugün Çin yönetimi tarafından aniden suçlu ilan edilmiş ve sözde eğitim merkezlerinde zorla tutulup işkenceye tabi tutulmaktadır. Bunların bir kısmı hiçbir hukuki sürece tabi tutulmadan hapse atılmış, bir kısmı ise son derece yetersiz, zayıf gerekçelerle idama mahkûm edilmiştir.

İşgalci Çin komünist yönetimi Doğu Türkistan’da pervasızca soykırım ve insanlık suçu işlerken, kanlı ellerini yurtdışına da uzatmış, 30 yıldır Türkiye’de yaşamakta olan kardeşlerimizi de terörist ilan etme küstahlığını göstermiştir. Yeniçağ ve Karar gazetesi 15 Eylül 2019 tarihli sayılarına göre, Ankara Üniversitesi Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Erkin Emet Çin yönetimi tarafından terörist ilan edilmiş ve hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Doç. Dr. Erkin Emet 30 yılı aşkın bir süredir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkiye’de yaşamaktadır. Türkiye’de demokratik haklarını kullanan, terörle yakından uzaktan alakası olmayan bir akademisyendir, bir bilim adamıdır. İşgalci Çin komünist yönetiminin bu alçakça girişimi ile yurtdışında yaşayan Uygur aydınlarını korkutmak, yıldırmak ve sindirmek istediği gayet açıktır.

Uygur Akademisi olarak Çin yönetiminin Doç. Dr. Erkin Emet hakkındaki iftira ve ithamını şiddetle kınıyoruz, reddediyoruz ve lanetliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili Çin hükümetine derhal bir nota vermesini, Çin’i bu konuda uyarmasını talep ediyoruz.

Uluslara arası insan hakları örgütlerini, İslam dünyasını, Türk dünyasını, tüm insanlığı temel insan haklarına, evrensel hukukun temel ilkelerine aykırı bu sinsi haksız ithama karşı çıkmaya, haksızlığa, zulme ve yok olma tehlikesine maruz kalan Doğu Türkistan Türklerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi

Uygur Akademisi Yönetim Kurulu

Share
476 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ