logo

trugen jacn
30 August 2019

TARİHÇİ,TÜRKLÜK DAVASININ CESUR SAVUNUCUSU PROF.DR.MUSTAFA KAFALI VEFAT ETTİ

Hamit Göktürk (UYHAM)

Ülkemizin önde gelen bilim adamlarından ünlü Türk tarihçisi Türklük davasının cesur savunucusu,Doğu Türkistan davasının kadim gönüllüsü,Liderimiz merhum İsa Yusuf Alptekin’in yakın fikirdaşı, safdaşı Prof.Dr.Mustafa Kafalı’nın 28 Ağustos 2019 Çarşamba akşam saatlerinde vefat ettiği açıklandı.

Mustafa Kafalı bilim adamlığının yanı sıra aynı zamanda cesur çıkışları ve mazlum ve mağdurlara yiğitçe sahiplenmesi ile tanınan samimi bir TÜRK BÜYÜĞÜ idi. Mazlum Doğu Türkistan başta olmak üzere esir Türk davasına kalemi ve elemi ile her zaman sahip çıkmış ve savunmuştur.

Liderimiz İsa Yusuf Alptekin ve Prof.Dr.Mustafa Kafalı Hocamız

Liderimiz İsa Yusuf Alptekin Bey Doğu Türkistan davasını yürütürken ve bu konuda girişimler yapmadan önce ülkemizin tanınmış,fikir ve bilim adamları,kanaat önderleri ve siyasetçilerin yer aldığı samimi dostlarına sürekli danışıyor ve girişimlerini bunların verdiği doğru ve yerinde fikirler doğrultusunda gerçekleştiriyordu.Prof.Dr. Mustafa Kafalı Hocamız de fikirlerine önem verilen ve danışılan dostlarından biri idi.

1981 yılında Ülkemizde askeri yönetim hakimdi .O devirde DIŞ TÜRKLER olarak tanımlanan Komünist Rusya(Sovyetler Birliği) ile Komünist Çin esaretindeki Türkistan Türklerinin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşları kapatılmış,bir kısmının ise faaliyetleri askıya alınmıştı.Bu esir Ülkelerin Liderleri de ortaya çıkan siyasi belirsizlikler nedeniyle büyük bir endişe içinde idiler.Bazı Dış Türk Liderleri askeri yönetimce gözlem altına alınmıştı.Bu Liderlerin bazılarının ise ileri yaşlarına rağmen serbest bırakılmıyor ve günlerde gözaltında tutuluyorlardı. Böyle bir kaos ortamında merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin bütün bu olumsuzluklara rağmen ülkesi için bir şeyler yapmaya çabalıyordu. Bu aylarda zamanın devlet başkanı Kenan Evren’in Türkiye tarihinde ilk kez Devlet Başkanlığı düzeyinde Çin’e resmi bir ziyaret yapacağı açıklandı. Liderimız İsa Yusuf Alptekin Bey, ziyaret öncesi Mao yanlısı 4’lü çetenin tesfiye edilmesinden sonra iş başına gelen yeni Çin yönetimine ve Çin’i ziyaret edecek Devlet Başkanı Kenan Evren’e birer muhtıra vermek ve bu ziyaretten te Doğu Türkistan davası için mutlaka bir şeyler yapmak istiyordu.

Tercüman Gazetesinde Toplantı

1981 yılının son ayları idi.O zaman Topkapı Cevizlibağ’da bulunan merhum Kemal Ilıcak’ın sahibi bulunduğu Tercüman Gazetesi yazarlarından aynı zamanda TÜrk Edebiyatı Vakfı Başkanı olan Ahmet Kabaklı Hocamızın odasında bu konu ile ilgili bir toplantı yapılması kararlaştırıldı.Soğuk bir kış gününün bir öğleden sonrası bu toplantı gerçekleştirildi. Toplantı’ya Ahmet Kabaklı Hocamız,Prof.Dr.Mustafa Kafalı ile Av.İsmet Tümtürk Beyler katıldılar.2 saat süren bu istişare toplantısında Çin yönetimine bir muhtıra ve Çin’i ziyaret edecek devlet Başkanı Kenan Evren’e ise Doğu Türkistan’ın durumu hakkında bilgilendirme mektubu takdim edilmesi kararlaştırıldı. Hazırlanacak muhtıra ve bilgilendirme Mektubunun ana hatları de bu toplantı’da tesbit edildi. Devlet Başkanı Kenan Evren’e takdim edilecek Bilgilendirme Mektubunun ise bu geziye katılacak Tercüman Gazetesi sahibi Kemal Ilıcak tarafından elden verilmesini temin edeceğini Ahmet Kabaklı Hocamız üstlenmiş oldu. Ben Prof.Dr.Mustafa Kafalı Hocamı daha önceleri yazılarından biliyordum ama ilk kez bu toplantıda görmüş oldum. Liderimiz İsa Yusuf Alptekin beyle samimiyeti ve konuştuklarından kendilerinin çok eskiden tanıştıklarına ve kadim dostlar olduklarını öğrenmiş oldum. İstişare toplantısında Kafalı Hocamız atılgan ve cesur fikirleri ile öne çıkıyor ve yazıların hazırlanmasında Türk tarihi konusundaki derin bilgisi ile çok değerli öneriler ortaya koyuyordu.
Muhtıra ve mektup ile ilgili notlar şimdi Karar Gazetesi yazarlarından Sayın Ahmet Taşgetiren’e teslim edildi ve Muhtıra ve mektup kısa zamanda hazırlandı. Daha sonra bu mektubunun uçakta giderken Devlet Başkanı Evren’e teslim edildiği ve okunduğu söylenmiştir.

Prof.Dr.Mustafa Kafalı Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Merhum Kafalı Hocamız 1994 yılının Aralık ayında TDAV.Süleymaniye Kültür Merkezinde 2 gün süre ile düzenlenen “Kaşgarlı Mahmut ve Doğu Türkistan ” konulu Sempozyuma Prof.Dr.Sayın Ahmet Bican Ercilasun ile birlikte katılarak Doğu Türkistan’ın Türk tarihindeki önemi ve Uygur Türkleri hakkında çok önemli ve değerli bilgiler içeren güzel bir bildiri sunarak sempozyuma büyük katkı ve mana lütfetmişlerdi. Bu Sempozyumu katılarak takip eden Liderimiz İsa Yusuf Alptekin Bey ile Prof.Dr.Mustafa Kafalı,Prof.Dr.Ahmet Bican Ercilasun,Prof.Dr.Turan Yazgan ve Stratijist Fikir adamı ve Doğu Türkistan dostu Muzaffer Özdağ ve Vakıf Başkanımız Mehmet Rıza Bekin Paşamız ve diğer seçkin aydın aydın ve Aksakallarımızın hep birlikte güzel konuşmalar ve fikir alışverisinde bulunduklarına gıpta ile şahit olmuştuk.

Daha sonraki yıllarda katıldığımız çeşitli toplantılarda ve Türk Kurultaylarında kendileri ile tekrar müşerref olma ve sohbet etme bahtiyarlığına nail olduk. 2006 yılının yine bir 30 Ağustos Zafer Bayramı gününde Aydınlar Ocağı Genel Merkezimizin Edirnekapı Şehitliğinde her yıl mutad olarak düzenlediği Şehitleri anma toplantısı sonrasında kendisi ile tekrar görüşmek nasip oldu.2 torunu ile birlikte gelmişti.Ben kendisini çalıştığım Vakfa çay içmeye davet ettim.Ancak,geç olmadan Sarıyer’deki oğlunun evine gitmesi gerektiği söyledi . Benim ısrarım üzerine beni kırmadı Fatih’teki bir Pastane’de çay içme teklifimi kabul etti. Uzundan beri zihnimi kurcalayan Türk tarihi ile ilgili olarak kendisine bir meseleyi öğrenmek için sordum.Kendisi bu sorumu çok dikkatle dinledi ve bana ” Hamit Bey,bu soru nasıl de aklına geldi “diyerek bize iltifatta bulundu. Ben de ” Sayın Hocam,böyle bir tarihi sorun Doğu Türkistan’ın kadim tarihinde de vardı ve bu sorun toplumsal düzeyde sosyolojik olarak günümüze kadar devam ediyor. Aralarında 5-6 bin Km. mesafe olan bu iki Türk coğrafyasındaki bu sorun büyük bir benzerlik arz ediyor. ” cevabını verdim. Bunun üzerine bunun sebeplerini çok güzel bir şekilde anlattı ve yorumunu da yaparak bizi bilgilendirme lütfunda bulunmuşlardı.

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, ayakta duran insanlar ve yazı

85 yıllık ömrünü Türk tarihine yaptığı unutulmaz hizmetleri ile taçlandıran Mazlum Türkler davası ve özellikle Doğu Türkistan davasına olan derin ilgisi ve çok önemli ve değerli katkıları ile her zaman kalbimizdeki müstesna yerine koruyacak ve kendisini daime minnet ve şükranla yad edeceğiz.

Merhum Hocamızın kıymetli eşleri Sevgi Kafalı Hanımefendi Hocamıza ve Kafalı Ailesine en derin başsağlığı dileklerimizi sunuyorum. Merhum Hocamıza Allah’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum. Y

Merhum Hocamızın Türk Milleti için çarpan kalbının mana aleminde de ebediyete kadar çarpmaya devam edeceğine yürekten inanıyorum.

Aziz ruhunun ise,  Türk Milletinin sembolü Tanrı dağlarının Doğu Türkistan’daki zirvesi Hantengri çokasından mazlum kardeşlerine heybetli Türk duruşu sevgi dolu yüreği ve Bozkurt bakışlı parlak gözleri ile Müslüman Türk kimliklerini korumak için son güçlerini harcamakta olan Mazlum Doğu Türkistanlı Kardeşlerine ümit,teselli ve güç vermeye devam ettiğini düşünüyorum.

Aziz Ruhu Şad Olsun.

Etiketler: » » » » »
Share
1949 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ