logo

trugen jacn

ÜNİVERSİTELİ KIZLARIMIZ”BİRLİK ” PROJESİ İLE DOĞU TÜRKİSTAN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAKLAR

İstanbul’da bir gurup Üniversiteli kızlar kurdukları “Birlik Projesi ve Dirilik ve Görünürlük” parolasıyla bir etkinlik başlattığı bildirildi. Projenini kurucuları Tuğana Bulut ve Zehra Elif Demirci başlattıkları bu projeyle Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da asimile edilmeye çalışılan Uygur kültürünü diri tutmayı ve sosyal medyaya taşımayı hedefliyor.

'Birlik' Projesiyle Doğu Türkistan Kültürünü Yaşatacaklar

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İstanbul’da bir grup üniversite öğrencisi, Doğu Türkistan kültürünü yaşatmak ve bölgedeki insan hakları ihlallerine dikkati çekmek için “Birlik” adlı proje başlattı.
Projenin kurucuları Tuğana Bulut ve Zehra Elif Demirci, “Dirilik ve görünürlük” parolasıyla başlattıkları projeyle asimile edilmeye çalışılan Uygur kültürünü diri tutmayı ve sosyal medyaya taşımayı hedefliyor. Öğrenciler, “Birlik” projesi kapsamında hem yüz yüze hem de online olarak faaliyet gösteriyor.

Konferanslar düzenleyerek toplumun her kesiminde Doğu Türkistan bilincini uyandırmayı hedefleyen öğrenciler, Uygurca tiyatro oyunları yazıp kitap okuma kulüpleri kurmayı amaçlıyor.
Gönüllülere Uygurca dersi vererek bu dilin yaygınlaştırılmasını da sağlamak isteyen öğrenciler, öğrendikleri Uygurca ile sosyal medya üzerinden içerikler üretmeyi planlıyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı (AA)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
641 Kez Görüntülendi.