logo

trugen jacn

U.ARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN ÇİN LİDERİ Xİ’YE MEKTUP : UYGUR REKTÖR TAYYİP’İ İDAM ETMEYİN !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), 2017’den bu yana Toplama kamplarında tutuklu olan Doğu Türkistan’daki Sincan Üniversitesi eski Rektörü Taşpolat Tayyip(Tiyip) ‘in idam edilmesinden endişe edildiğini ve infazının derhal durdurulması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Amnesty International, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e açık bir mektup yazarak dünyaca tanınmış Uygur akademisyen Tiyip’in idamını engellemesi ve koşulsuz salıvermesi için devreye girmesini istedi.

Tiyip’in 2017’de zorla ortadan kayboluşu ve ardından keyfi olarak gözaltına alındığı hatırlatılan mektupta Uygur profesörün Çin’de gizli bir yerde, hukuksuz bir şekilde yargılandığı belirtildi.

Uygur profesörün hali hazırda nerede olduğunun bilinmediğine işaret edilen Af Örgütü’nün mektubunda uluslararası kamuoyuna, Çin liderine benzer mektuplar yazmaları çağrısında da bulunuldu.

Çin liderine hitaben, “Sayın Başkan, Taşpolat Tiyip’in idam kararının yürütmesinin durdurulması adına acil müdahalenizi istemek için yazıyorum.” denilen mektupta, söz konusu kararın infazının eylülde gerçekleşebileceği belirtildi.

Rektörü idam sehpasına çıkarmayın

Örgüt, Şi Cinping’e çağrısında, “Tiyip’in, uluslararası kabul görmüş bir suç işlediğine ve uluslararası standartlara uygun olarak adil bir şekilde yargılandığına dair yeterli ve kabul edilebilir kanıt bulunmadıkça, Tashpolat Tiyip’i koşulsuz olarak serbest bırakın” ifadelerini kullandı.

Taşpolat Tiyip(Tayyip), 2017 yılında bir grup öğrencisiyle birlikte Almanya’ya seyahat edeceği sırada Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de havaalanında Çin polisince zorla gözaltına alınmıştı.

Taşpolat Tiyip’in yanı sıra yine Uygur Türkü 5 akademisyen daha gözaltına alınmış, bu kişilerden en az ikisinin idam cezasına çarptırıldığı bildirilmişti. Şahısların akıbetiyle ilgili durum henüz bilinmiyor.

Uygur Rektör Taşpolat Teyp resimleri ile ilgili görsel sonucu

“Bölücülük” yapmak ve “milliyetçi eğilimler” sergilemekle suçlanan Tiyip, 2017’de iki yıl ertelemeli idam cezasına çarptırılmıştı.

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü, insan hakları örgütlerinin yanı sıra insan hakları hukuku ile ilgilenen diğer kurumlara ve uluslararası kamuoyuna çağrısında ayrıca onlardan da Çin hükümetinin Taşpolat Tiyip’in derhal ve koşulsuz serbest bırakması için acil adım atmalarını istedi.

1949 yılından bu yana Doğu Türkistan’ı hakimiyeti altında tutan Çin yönetimi, 2017’den bu yana artan oranda Uygur ve diğer Türk azınlıklara karşı asimilasyon ve soykırım yapmakla suçlanıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığının verilerine göre Çin, Doğu Türkistan genelinde kurduğu toplama kamplarında 3 milyon civarında Uygur Türkünü zorla tutuyor.

Kaynak : euronews.com/Türkçe


Share
1944 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ