logo

trugen jacn

ÇİN, TÜRKİYE’DEN DÖNEN 6 UYGUR ÖĞRENCİ’Yİ ÇEŞİTLİ AĞIR HAPİS CEZALARINA ÇARPTIRDI

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin  Türkiye ve Mısır başta  olmak üzere  yurt dışından dönen Uygur Öğrencilere yönelik haksız ve hukuksuz baskı zulüm ve tutuklama ve ağır cezalara çarptırarak cezalandırma uygulamaları bütün şiddeti ile devam ediyor.Geçtiğimiz yıllarda yüksek öğrenim yapmak üzere Türkiye’ye gelen ve Devletimizin tanıdığı imkanlardan yararlanarak çeşitli Üniversitelere yerleşen  Doğu Türkistan’ın  orta kuzeybatısında yer alan İli vilayetinin Böritala ilçesine ailesinin  Çin’in  baskı ve tehdit etmesi üzerine onlara bir zarar gelmemesi için geri dönen  3’ü erkek toplam 6 Uygur öğrenci’nin  daha Urumçi Hava alanında tutuklanarak Çin’in NAZİ usulü “Terbiyeleş Merkezleri”‘ne kapatıldıkları açıklandı.

Özgür Asya radyosunda yer alan bilgilere göre   bir süre Gulca’daki  sözde “Eğitim Merkez “‘ lerinde tutulan bu öğrencilerin daha sonra Çin Mahkemelerinde  yargılanarak 5- 15 yıl arasında değişen  çeşitli hapis cezalarına çarptırıldıkları bildirildi.

Çin işgal yönetiminin  eğitim,ticaret, ziyaret ve diğer çeşitli sebeplerle geçmiş tarihlerde yurt dışına çıkmış Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer  etnik Çinlilerin dışındaki  ülke sakinlerine karşı “Terbiye Etme-Cezalandırma” uygulamalarının sürdürdüğü bildiriliyor. Geçtiğmiz aylarda Çin’in talebi üzerine Mısır’in Darbeci Cumhurbaşkanı Sisi tarafından tutuklanarak hapsedilen  200 civarındaki Uygur öğrenciler konusundaki belirsizlik  ise hala sürüyor. Mısır yönetiminin bu öğrencileri Çin’i teslim etmemesi için Dünya Uygur Kurultayının BM.başta uluslar arası hukuk ve insan hakları örgütleri nezdindeki girişimleri devam ediyor. Dünya Uygur Kurultayı genel sekreteri Dolkun İsa   BM.İnsan Hakları Yüksek Kurulu’nun  Cenevre’de  toplanan 36.dönem genel kurul çalışmaları sırasında  Mısır’da tutuklu Uygur öğrenciler meselesini BM.Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilileri  ile görüşeceği   yönünde bir açıklama yapmıştı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1144 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ