logo

trugen jacn

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN TEHDİT :”HADDİNİ BİL! YOKSA BİR TRAFİK KAZASINDA ÖLEBİLİRSİN ” !

İşgalci Çin’in Ankara Büyükelçiliği Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kamplarında tutulan eşi,çocuğu ve yakınları hakkında Uluslar arası medya’ya konuşan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Abdurrahman Tohti’yı açık şekilde ölümle tehdit etti. Abdurrahman Tohti Çin Büyükelçiliğinin kendisine telefonla ” Haddini Bil,Yoksa bir Trafik Kazasında Ölebilirsin !” sözleri ile kendisini öldürmekle tehdit ettiğini açıkladı.

تۈركىيەدە ياشاۋاتقان ئابدۇراخمان ۋە ئۇ خىتايدىن تارقىتىلغان سىن كۆرۈنۈشىدىن تونۇۋالغان ئوغلى ئابدۇلئەزىز.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

2013 yılında Türkiye’ye gelen ve İstanbul’a yerleşen Abdurrahman Tohti’nin eşi Feride Yasin ile şu anda 6 yaşında olan kızı Tayyibe ile birlikte Doğu Türkistan’ın Aksu kentinde bulunan ailesini ziyarete etmek amacı ile 2016’da memleketine gitti.Ancak,bir süre sonra kendisinden haber alamamaya başladı. Bunun üzerine sosyal medya üzerinden tanıştığı bir dostundan ailesi hakkında bilgi alabilmesi için kendisine yardımcı olmasını istedi. Dostuna Aksu’nun Beştüğmen(Beşdeğirmen) köyünde yaşayan ana,babası kardeşleri eşi ve çocuklarının isimlerini tek tek yazarak liste halinde gönderdi.Bir süre sonra dostundan cevap geldi.Gelen cevapta ” Babanız,AnnenizKardeşlerin Mehmetcan ve Arzugül şu anda köyde yoklar.Ağabeyiniz Ahmet Can’in Çin Okullarında Çince okuyan 14 yaşındaki oğlu Abdullah da ortalarda yok.Beşdeğirmen köyü sakinlerinin Abdurrahman’ın ailesi hakkında hiç bir şekilde konuşmamaları aksi takdirde cezalandırılacakları ihtar edilmiş.” bilgisi yer alıyordu.

Ailesi Hakkında uluslararası Medya’ya Açıklama Yapıyor

Ailesinden haber alamayan ve çaresiz kalan Abdurrahman Tohti bu kez 2019 yılının Mart ayında İngiliz Sky Life Tv.kanalına ve Aralık ayında ise ünlü BBC. Ajansı ve Tv.kanalına açıklamalar yaptı ve aile trajedisini anlattı. Daha sonraları kendisinin bu açıklamaları Türk basınında ve sosyal medya’da geniş şekilde yer alıyor.

Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk Doğu Türkistan'daki ailesini ...

Çin Büyükelçiliği Kendisini Ölümle Tehdit Ediyor

Abdurrahman Tohti’nin Özgür Asya radyosunda yer alan açıklamalarına göre kendisinin adı geçen uluslararası medya’ya açıklamalarından bir süre sonra Çin’in Ankara Büyükelçiliğinden bir yetkili telefon açıyor ve kendisini ; ” Haddini Bil.Yoksa Bir Trafik Kazasında Ölebilirsin ! ” sözleri ile kendisini ölümle tehdit ettiğini bildirdi.

Çin Büyükelçiliği : Tehdit Eden Diğer Memurlar Olabilir.

Çin Büyükelçiliğinin kendisini ölümle tehdit ettiğini açıklamasından sonra harekete geçen Özgür Asya rodyosu muhabirleri bu iddalara açıklık getirmek için Çin’in Ankara Büyükelçiliğine telefon ettiğini ,telefona çıkan biir elçilik yetkilisinin kendisine : ” Telefon eden Elçilikte çalışan başka bir görevli olabilir. Ben bu sorunuza cevap veremem.”sözleri ile bu tehdidi teyit ettiğini ve soruyu şukilde cevaplandırdığını bildirdi.

Çin Büyükelçiliğinin Türkiye’de Yaşayan Uygurları Küfür ve Tehdit Etmesi olağan Hale Gelmiştir

Özgür Asya radyosunun Türkiye Muhabiri Erkin Tarım konuu ile ilgilyi olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti. “Bir kaç yıl önce Kayseri’de Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve zulmünü protesto eden bir eylemi haberleştirmiş ve radyoda yayınlamıştım. Hemen ertesi günü Ankara’daki Çin Büyükelçiliğinden bir Çinli beni aradı ve bana Çince olarak ağıza alınmayacak çok çirkin ve sinkaflı küfürlü sözlerle bana hakaret etti. Hatta hakaretler yağdırırken diğer yandan beni ölümle de tehdit etti. Hatta bir keresinde fiziki saldırıya da maruz kaldım.” şeklinde konuştu.

RFA.ORG Ankara muhabiri açıklamalarını şöyle sürdürdü ; ” Çin’in bu saldırılarından şikayetçi olmama rağmen hiç bir sonuç elde edemedim. Çin’in bu tür tehdit ve saldırıları yeni değil.Çin’in Türkiye’deki Diplomatik Temsilcileri bunu sürekli tekrarlıyor. Aslında yabancı diplomatların misafir olarak bulunudukları ülke vatandaşlarına hakaret ve onları ölümle tehdit etmeleri çok yakışıksız ve diplomatik kuralalara uymayan bir durum. Ama Çin Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere baskı,zulüm ve soykırım uygularken diğer yandan bu insanlık dışı cinayetlerinden kurtulmak için yürt dışında yaşamak zorunda kalan Türklere yaşadıkıları ülkelerde de aynı şekilde baskı ve zulmediyor.Bundan şikayetçi olanları da ölümle tehdit ederek susturmaya çalışıyor. Ben mesleğim icabi gerçekleri ka oyuna duyurmak için gazeteciilik yapıyorum.Çin’in Türk yasalarına göre gazetecilik mesleğini icra eden benim çalışmalarıma dahi tahammülü yok ve müdahale ediyor. Çin’in bu tutumu başta kendisine yakışlıyor, Ayrıca, diplomatik,insani ve nezaket ve hoş görü kuralları ile hiç te bağdaşmıyor. Halbuki Türkiye’de faaliyet gösteren onlarca Çinli gazeteci var.Çin’in resmi yayın organı olan Çin Uluslararası Radyosunun türkiye’de 24 saat yayın yapan Tv.kanalları ve CİR_TÜRK adında bir çok radyoları var. Bütün bunlara rağmen Çin’in biz Uygurların gazetecilik mesleğini icra etmemizi bir ttürlü kabullenemiyor.”

Kaynak : //www.rfa.org/uyghur/xewerler/uyghurda-balilar-04222020172704.html?fbclid=I (Bu linkteki bilgilerden yararlanılmıştır.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1022 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ