logo

trugen jacn
10 Temmuz 2015

TÜRKİYE’DE UYGUR MESELESİ…

M.E.Hazret

Mehmet Emin HAZRET

 

Dünya Müslümanları mübarek Ramazan’ı yaşar ve idrak ederken, Çin,Doğu Türkistan’da Ramazan’ı ahir zamana(kıyamete) çevirdi.Batı medyası olup bitenleri gündeme getirdi.Çinin,Uygur Müslümanlara ve İslam’a yönelik yaptığı ilkel ve barbarlarca devlet terörü,Türkiye’de öfke patlamasına yol açtı.

  03  Temmuz 2015.tarihinde Tayland’da bir  yıldan  beri  bekletilen mülteci Uygurlardan  çoğunluğu kadın ve çoluklardan  oluşan  173 kişinin Türkiye devleti tarafında özel uçakla Türkiye’ye getirilmesi, Doğu Türkistan ve dünyada yaşayan tüm Uygur toplumunu sevinçten adeta göklerde uçurdu. Bu müjdeli olayın sevinci daha bitmeden  08 Temmuz gecesi (Tayland’da 9 temmuz)Tayland’tan gelen kötü bir haber Uygurlar arasında şok etkisi yaptı. Tayland hükümeti 08 Temmuz gecesi  kadın,çocuk ve bir kısmı gençlerden oluşan toplam  115  Uyguru Bankong askeri hava alanına getirip,orada bekleyen Çin askeri yetkililerine teslim ettiğini açıkladı.Çinililer bu mültecileri  getirdiği uçaklara    insanlık dışı usullerle kafalarına torbalar geçirerek ve şiddet uygulayarak bindirdi ve uçaklar gece yarısını geçe Çin’e doğru havalandı. (8 temmuz teslimat gerçekleşirken bize ulaşan haber 200 den fazla Uyguru Çin teslim etmekte olduğu yönünde idi) Bugün (10 Temmuz) Çin’in ” Yer Küresinde Zaman( 环球时报-huançiu shibao) gazetesi 100 küsur Uyguru  Çine getirip yargıya teslim ettiğini yazdı.Çin’in resmi devlet yayın organı olan   ” Global Times= Dünya’da Zaman” gazetesie teslim alınıp Çin’e getirilen Uygur Türkleri ile ilgili şunları yazmaktadır ; ” Son günlerde Tayland’dan,devletimiz tarafından yakalanıp geri getirilen Sanıklar yasadışı yollardan sınırlarımızı terk etmek ve sınır ihlalı yapmak suçları ile yargılanacakalar.Bu sanıklar aynı zamanda daha önce çeşitli terör eylemlerine karışan ve  bu  suçları işlemiş  sanıklardı.” ( 近日从泰国遣返回国的百余名非法偷渡人员当中,”“既有涉嫌国内刑事犯罪的,也有在国内从事涉恐活动的”。)

Gazete ,    Tayland’da yakalanıp geri getirilen Ebulkasım Mehmet Ruzi isimli Uygur Türkü’nün  itirafları olduğunu  iddia ettiği yazısında  bu kaçma olayına  Türkiye’in Doğu Asya Ülkelerinde bulunan Temsiliciliklerini de bulaştırmakla kalmamış,Türk Hükümeti’nin  Türkiye’ye götürdüğü Uygurların zorla Suriye’ye sokularak savaşa katılmaya mecbur bırakıldığını iddia etmiştir.

Çin,Tayland’tan teslim aldıkları   Uygurların  sayısı 109 kişidir.  Çin, Tayland’daki  Hapishanelerde   doğan dünyadan habersiz bebekleri dahi  masum görmemiş ,onlara acımamış ve zulmetmekten çekinmemiştir.Çin’in Doğu Türkistan’da esaretlerini altında yaşamak zorunda akalan Müslüman  Uygurları sindirrmik onların morallarini  moralini çökertmek için bu tutsakları nasıl bir propaganda malzemesi yapabileceğini daha önceki örneklerine bakarak tahmin etmek,hiçte zor değildir.

Tayland uzakdoğu’da uzak tarihe sahip,devlet geleneği olduğunu düşündüğümüz bir Krallık ile yönetilmektedir. Nisbeten  demokrasi ve hukuk kurallarının hakim olmasına rağmen, bugün askeri darbe ile iktidara gelen   Cuntanın yönetiminde bulunmaktadır. Mülteci Uygurların Çine götürülmesi,onlar için cehennem hayatının tekrar  başlaması demektir. Çin’de adil  yargı, normal olarak işleyen bir hukuk sistemi yoktur.Çin’deki hukuk sistemi ve sözde yargı Çin komünist partinin cebinde sürekli taşıdığı ve başvurduğu bir  silahtır.Yakalanıp Çine götürülen Uygurlara  ne yapılacağı konunusu ise, ÇKP.emrindeki Medya ‘dan ve iktidarın borazanı konumundaki gazete haber ve yorumlarından kolayca  anlamak mümkündür.,ÇKP  iktidarının emrindeki medya’nın tutumundan ve  parti gazetesinin  önceden yargıyı yönlendirerek talimatlandıran tutumundan kolayca anlamak mümükündür.

09 Temmuz 2015’te Tayland yönetiminin insanı değerleri hiçe sayarak ve çiğneyerek Çin’e  teslim ettiği  ve Uzak doğudaki Uygur avı olarak nitelenen bu olay bir ilk değildir. 19 Aralık 2009.tarihinde de Tayland’ın komşusu Kamboçya, Çin cehenneminden kaçarak kurtulan 20 mülteci Uygur’u, başken Phnom penh’teki bir askeri havaalanında 1.25 milyar dolar karşılığında Çin’e teslim etmiş ve bu mülteci uygurlar başkent Pnom Penh’e gelen Çin Hava >Kuvvetlerine ait  askeri uçak ile götürülmüştü. Teslim edilen bu Uygurlardan   3 erkek idam cezasına çarptırılarak derhal infaz edildi. Kadın ve erkeklerden  oluşan  8 kişi  ise 10 yıldan az olmamak üzere çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırılarak cezalandırıldılar. Geriye kalan  kadın ve cocuklardar oluşan   9 Uygur’un akıbetleri hakkında her hangi bir bilgi yoktur. 09 Temmuz  2015.tarihinde Çin askeri uçağı ile Tayland askeri havaalanından alınıp Çine götürülen Uygur kardeşlerimizin akıbeti de  onlardan farklı olmayacaktır. 08 Temmuz akşamı İstanbul’a gelen ani bir telefon şom haberi  Doğu Türkistanlıları bir anda şoke etmiş ,büyük istirah ve infiale sebep olmuştur. Çin’e teslim edilen Uygurlaradan beri İstanbul’daki yakınlarına telefon ederek, Tayland Hükümeti’nin tutuklu Uygur Türklerinden 115  kişi’yi Çin’e tesim etmek üzere Otobüslere bindirdiğini ve meçhul bir yere doğru yola çıkarıldıklarını,büyük bir ihtimalle kendilerinin Çin’e teslim edileceklerini ağlayarak anlatmış ve kendilerini kurtarmalarını istemiştır.Bunu duyan mülteci Uygurların Kardeşleri ve çok yakın akrabaları ve yakınlarından oluşan kalabalık bir Doğu Türkistanlı gurup, onların  hayatını düşünerek  büyük bir üzüntü ve çaresizlik içinde kendini kaybedercesine  İstanbul- Zincirlikuyu’da bulunan Tayland’ın  İstanbul Fahri Konsolosluğu önünde toplanmışlar ve olayı protesto etmeye  başlamışlardır. Bu arada nereden geldiği pek anlaşılmayan kişi ve kişiler Bangkok Askeri Havaalanında  kendilerinin Çin’e iade edilmesine direnen  bır çok Uygur’un Tayland Askerlerince öldürüldüğünü söyleyerek topluluğu galeyana getirmiştır.Sonuçta  ise, ,istenmeyen bazı olaylar  meydana gelmiştir.

 

 

      Türk ve dünya medyasında,Tayland’ın İstanbul fahri baş konsolosluğunun yıkık,dökük görüntüleri iki gündür servis edilmektedir.Buna ek olarak daha önce kimlikleri belli olmayan (Uygurlar değil) bir grubun İstanbul’da bir Çin lokantası basması,Sultan Ahmet meydanında göstericilerin bazılarının Çinli saydıkları Koreli turistleri tartaklama olayı,Çin merkezli devlet medyaları olmak üzere Türk ve dünya medyasında ısıtılarak tekrar seyircilerin önüne konulmaktadır.

Türk medyasında ve sosyal medyada, Çin zulmüne karşı Türkiye’de yapılan  protesto gösterilerinde yapılan bazı taşkınlıkları iyi niyetle tenkit eden entelektüeller var.Mesela Taha AKYOL’un “Milliyetçilik” (Hürriyet Gazetesi) gibi.Bu fikirleri elbette hoş görü ile karşılayacağız ve bundan sonraki faaliyetlerimizde kesinlikle dikkate alacağız.Ancak,Türkiye’de Türk demokrasisi silahı ile fırsat buldukça Türkiye’yi vurmaya alışan bazı medya ve aydınlar,son günlerde Türkiye’de meydana gelen bazı şiddet olaylarını Uygurlara mal ederek,eline geçiren bu “Uygur sapası” ile Türkiye’deki milliyetçi,muhafazakar kesimin başına vurmaya çalışmaktadır.Çin ağzı ile konuşan bazı kişilerin söyledikleri,yazdıkları iftiradır,çok çirkindir.

Durumdan Türkiye’de yaşayan Uygurların ders çıkarması gereken çok önemli noktalar vardır.Dünyada,Uygurların en yakın akrabaları ve komşuları dahil tüm Müslüman alemi,Çin zulmünden kaçıp yurt dışına çıkan Uygur Müslümanlarından vebadan kaçıyormuş gibi kaçarken,Bir tek Türkiye bize sahip çıkmaktadır,koçak açmaktadır,ekmeğini paylaşmaktadır.Şu günlerde Türkiye sınırlarının büyük bir kısmı alev,alev yanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti iç ve dışta çok zor ve sıkıntılı süreçten geçmektedir.Böyle bir dönemde kendi derdini bırakıp,risk alarak 5 bin kilometre uzak bir coğrafyada yaşayan biz Uygur kardeşleri için elinden gelen tüm fedakarlıkları yapmaktadır.Çin ise,Biz Uygurları “sadece şiddetten anlayan barbar bir toplum” olduğumuzu dünyaya aşılamak için elinden geleni yapmaktadır.Çine yarar,Türkiye’ye zarar sağlayacak her hangi bir söz,eylem, girişim sonunda dönüp gelip biz Uygurlara zarar verecektir.İçimizde saf,heyecanlı gençler olduğu gibi,taşkınlığı körükleyerek,Uygurları amaçlarından saptıracak,Türkiye’yi zor durumda bırakacak Çin ajanları da içimizde iyice kök salmış durumdadır.Onlar Uygur kökenlide,Türkiye kökenlide olabilir.

Biz şunu da düşünmeliyiz.Biz Uygurların düşmanı Çin komünist yönetimidir.Çin halkı dahil hiçbir millet biz Uygurların düşmanı değildir. Tayland hiç düşmanımız değildir. Tayland’da hala mülteci olarak çaresizlik içinde kurtulmayı beklemekte olan kardeşlerimiz vardır.Hiç olmazsa onları düşünmek zorundayız.

Medeni dünyada, şiddet düşük kültürü temsil eder. Şiddet, Çinin yurt dışındaki Uygurlardan istediği bir şeydir.Akil her zaman doğruya yönlendirir.Bu dünyada öfkeyi akil ile kontrol edebilen toplumlara yer vardır.

Türkiye varsa, ezilen tüm dünya Türklüğünün geleceği vardır. Bugün,Türkiye Cumhuriyeti adındaki bir devlet yer küre üzerinde olmasaydı,Doğu Türkistan Türklüğünün geleceği daha da karanlık olurdu. Türkiyeyi düşünmek,kendimizi düşünmektir.Çin mezaliminin Doğu Türkistan’da yaptığı katliamları Türkiye’de her zaman gündemde tutmamız,Türkiye’de yaşayan biz Uygur Türkleri için namaz gibi farzdır.Ama nasıl? Uygur kardeşlerim,hepimiz düşünelim.

 

Kaynak:

1官媒证实从泰国遣返百余非法偷渡维吾尔人
2. 环球时报;公安部披露泰国遣返偷渡者内幕 遣返数批多来自新疆 
1.Kürevakti Gazetesi:Kamu güvenlik bakanlığı,
şinjangdan gelip,yasa dışı sınırı geçip Tayland'da kaçanları
 yakalayıp getirirken,işin iç perdisini açığa çıkardı.
2.Çin devlet medyası,Yasa dışı sınırı geçen 100 den 
fazla Uyguru Tayland'ta yakalayıp geri getirdiğini açıkladı.

 

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1791 Kez Görüntülendi.