logo

trugen jacn
10 Mayıs 2022

TÜRKİYE,ÖLÜMDEN KAÇAN UYGURLARI KURTARAN,KUCAK AÇAN VE VATAN VEREN TEK ÜLKE !

 

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Ekonomist Timur Kuran sosyal medya hesabından Uygurların ülkelerine geri gönderilmesi  olaylarının sayısını gösteren bir haritayı paylaştı.  Uygurları  kaçtıkları Çin’e teslim eden İlk dört ülkenin İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olmasına dikkat çekerek “Bu ne vicdansızlık? Utanmamak mümkün değil. ”  çarpıcı ifadelerini paylaştı. 

 

 

Ancak,  bize göre bu iddiaların araştırılarak  teyit edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Çünkü, Türkiye 2014 – 2015 yıllarında  Vietnam,Tayland, Myanmar başta Çin’in güney komşusu  ülkeler üzerinden  Malazya’ya sığınan  içlerinde bebek,çocuk,kadın ve yaşlıların de bulunduğu on binlerce Uygur Türküne sahip çıkarak  uçaklarla ülkemize getirdi ve onların  Tayland gibi  Çin’e teslim edilerek   katledilmelerini engelledi. Onların   hayatlarını kurtardı. Yoksa  Çin’in 09 Temmuz 2015 gecesi Tayland’in Bang Kong  Askeri hava alanına getirdiği  uçaklarla bu ülkeye sığınan  109 Uygur’un akibeti ile aynı olurdu.

Dünya kamuoyunda en dikkat çeken konularından birisi de Çin’deki Uygurların statüsü. Soykırım iddiaları altında ülkelerinden kaçan Uygurlar, şüphelere rağmen ülkelerine deport edilmekten de kurtulamıyor.

Uyghur Human Rights Project adlı Twitter hesabının paylaşımını Twitter hesabından alıntılayan Ekonomist Timur Kuran, duruma tepki gösterdi. Haritada İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri ülkelerin öne çıkması ve bu ülkeler arasında Türkiye’nin öne çıkması dikkat çekti.

397 UYGUR SINIR DIŞI EDİLMİŞ

Söz konusu haritada en çok sınır dışı olayının yaşandığı ülke olarak Tayland görülürken, bu ülkede toplam 425 olay kaydedilmiş. Tayland’dan sonra ise listede ikinci sırada Türkiye’nin yer alması dikkat çekti. Haritadaki bilgilere göre Türkiye’de tam 397 sınır dışı olayı gerçekleşt

 

“YÜZYILIN EN BÜYÜK İNSANLIK SUÇU”

Çin’in Uygurlara yönelik işlediği politika kimi çevrelerce ‘yüzyılın en büyük insanlık suçu’ olarak gösterilirken Çin rejimi iddiaları kesinlikle reddediyor. Toplama kamplarına gönderilen yüzbinlerce Uygur’un ‘rehabilite’ edildiğini ileri süren rejim, bu durumun soykırım olmadığını vurguluyor.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) de Uygurlara yönelik raporu açıklamak için geç kalmakla suçlanıyor. Çin Halk Cumhuriyeti ile teması sürdürme yoluna giden BM yönetimine Uygur temsilciler tepki gösteriyor.

Uygur hareketinin önde gelen isimlerinden Ruşen Abbas, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’i şiddetle kınadığını ve Doğu Türkistan’a yapacağı ziyareti iptal etmesi gerektiğini söylemişti.

“BU NE VİCDANSIZLIK”

Haritaya tepki gösteren Kuran, paylaşımına şu notu ekledi:

“1997-2021 döneminde zulümden kaçan Uygur Türklerini Çin’e iade eden ülkeler listesinde ilk dört: Pakistan, Mısır, Malezya ve Türkiye. Dördü de İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi. Bu ne vicdansızlık? Utanmamak mümkün değil.”

Share
11533 Kez Görüntülendi.