logo

trugen jacn
23 Kasım 2016

TÜRKİYE’YE ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ’NDEN İLK GÖREV

654864

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi  ( UYHAM)

Türkiye, Şangay İşbirliği Örgütü Enerji Kulübü’nün 2017 dönem başkanlığını üstlendi.

Türkiye’ye Şangay İşbirliği Örgütü’nde ilk görev verildi. Türkiye, Enerji Kulübü’nün 2017 dönem başkanı oldu. Türkiye’nin başkanlık kararı oybirliğiyle alındı.  Enerji Kulubü’nde bugüne kadar üye ülkeler dönem başkanı olabiliyordu. Böylece ilk kez üye olmayan bir ülkeye başkanlık görevi verildi. Enerji Kulübü’nde yer alan ülkeler dünya elektrik üretiminin yüzde 36’sını, doğalgaz üretiminin yüzde 23’ünü, petrol üretiminin yüzde 20,8’ini, kömür üretiminin yüzde 60,25’ini karşılıyor.

ŞANGHAY 5’LİSİ (ŞANGAY BEŞLİSİ) NEDİR?

1996 yılında, Çin’in Şanghay kentinde, Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın katılımıyla, ‘Şanghay Beşlisi’ adını alan ve bölgesel güvenlik alanında derin işbirliğini öngören oluşum ortaya çıktı.

2001 yılında, Özbekistan’ın da katılımıyla, üye sayısı altıya yükselirken, oluşumun adı da, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) olarak değişti. Örgüt, özellikle 2000’li yılların ortalarından itibaren, ABD’nin bölgedeki askeri varlığına karşı tavırlar ortaya koyarken, örgüt üyesi ülkelerin liderlerinin yaptıkları açıklamalar, örgütün bölgesel güvenlik konusunun dışında, ‘tek kutuplu dünya düzenine’ karşı bir alternatif olmaya yöneldiği değerlendirmelerini güçlendirdi. Türkiye, geçtiğimiz yıllarda, ŞİÖ’ye, Diyalog Ortağı olarak katıldı. (40 kez)

Kaynak: http://enerjienstitusu.com/

Etiketler: » » » » » »
Share
784 Kez Görüntülendi.