logo

trugen jacn

TÜRK OCAKLARI VE STK.LARINDAN ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULMÜNE TEPKİ

İstanbul Türk Ocakları Şube Başkanlığının öncülüğünde aralarında Aydınlar Ocağı, Türk Kamu-Sen ,Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı,Kırım Türkleri Derneği  ile Doğu Türkistan Dernek ve Vakıflarının  de yer aldığı 10 Sivil Toplum Kuruluşu Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik baskı zulüm asimilasyon uygulamaları ile Çin Nazi Kamplarında tutuklu milyonlarca soydaşımızın durumunu gündeme getiren ortak bir basın açıklaması yaptı .Ortak Basın Açıklamasında  “DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜNÜ LANETLİYORUZ !”  denildi.

Türk Ocakları\'ndan Çin\'in Doğu Türkistan zulmüne tepki

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi  (UYHAM) 

Ocakları İstanbul Şubesi  Başakanalığının öncülüğünde aralarında Aydınlar Ocağı, Türk Kamu-Sen ,Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı,Kırım Türkleri Derneği  ile Doğu Türkistan Dernek ve Vakıflarının  de yer aldığı 19 Sivil Toplum Kuruluşu Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik baskı zulüm asimilasyon uygulamaları ile Çin Nazi Kamplarında tutuklu milyonlarca soydaşımızın durumunu gündeme getiren ortak bir basın açıklaması yaptı .Ortak Basın Açıklamasında  “DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜNÜ LANETLİYORUZ !”  denildi.

STK.Başkanlarından Çin yönetimine Sert Tepki

Basın açıklamasına katılan Sivil Toplum Kuruluşlarının başkanları ve Vakıf ve Derneklerin kalabalık olarak katılan  Üyeleri  Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan  Uygur,Kazak,Kırgiz,Özbek ve diğer Müslüman  Türklere uyguladığı baskıcı politikalara tepki gösterdi. Beyoğlu’daki Odakule önünde toplanan grup, ellerinde Türk ve Doğu Türkistan bayrakları taşıdı.
Çeşitli sloganlar atan grup adına açıklama yapan Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Cezmi Bayram, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki insanlara eşi benzeri görülmemiş baskı ve zulüm politikaları uyguladığını belirtti.Fotoğraf açıklaması yok.

Ortak Basın Açıklamasını Türk Ocakları Başkanı Dr.Bayram Yaptı

Ortak basın açıklaması metni Türk Ocakları İstanbul Şubesi başkanı Dr.Cezmi Bayarak tarafından okundu. Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan insanları sözde ‘eğitim kampları”nda tuttuğunu belirten Bayram, şöyle devam etti:

”Araştırmacılar yaklaşık olarak bir milyon kişinin yargılama olmaksızın kamplarda tutuklu bulunduğunu tahmin etmektedir. Bu tutuklular katı bir gözetim altında, psikolojik baskılara tabi tutulmakta, ana dillerini, dinlerini ve kültürlerini terk etmeye zorlanmaktadırlar. Kampların dışındaki Müslüman Türk halk ise çok yoğun izleme sistemleri, kontrol noktaları ve kişilerin birbirlerini gözetlemeleri gibi temel insan haklarını alenen ayaklar altına alan yollarla büyük bir baskı altında yaşamaktadırlar. Bizler sivil toplum kuruluşları olarak endişeliyiz.” denildi,

Ortak Basın Açıklamasına   Gazeteci Tv.programcısı ve insan hakları Aktivisti Merve Şebnem Oruç ta katılarak Destek Verdi.

Basın açıklamasına ünlü gazeteci,insan hakları aktivisti ve Tv.programcısı Merve Şebnem Oruç da bizzat katıldı. Geçtiğimiz aylarda Habertürk Tv.’da  Çin’in Doğu Türkistan’daki  etnik asimilasyon ve soykırım uygulamaları hakkında cesur ve   yiğitçe söylemleri ile öne çıkan  ve mazlum Doğu Türkistan Türklerinin temel insani haklarını savunan ve onların yaralı yüreklerine merhem olan    Merve Şebnem  Oruç ta  bizzat  katılarak destek verdi  ve hazır bulundu.

Ünlü gazeteci ve insan hakları aktivisti Merve Şebnem Oruç  sosyal medya paylaşımları ile bu basın açıklamasına kendisinin katılacağını belirtti ve  vatandaşları de  katılmaya teşvik ederek destek verdi.

Sayın Oruç’un sosyal medya paylaşımı şöyle ;

Ben Cumartesi günü saat 12:00’de Odakule önündeyim. Siz de gelmek ister misiniz? #doğutürkistankanağlıyor

Sayın Merve Şebnem  Oruc’un 24 Şubat 2019 tarihli sosyal medya paylaşımı ise katılmayanları şu sözleri ile sitem etti ;

”  Türk Ocakları İstanbul Şubesi üyelerinin, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikalara, zulme, insan hakları ihlallerine ve toplama kamplarına karşı basın açıklaması yaptığı ve imza kampanyası başlattığı dünden 23 Şubat 2019 Cumartesi), Odakule önünden iki kare… Aniden bastıran inanılmaz soğuğa rağmen gelenlere şükran, “Aman şimdi bu soğukta kim çıkacak?” deyip gelmeyenlere sitemlerimle… 😕#doğutürkistandazulümvar #Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve yazı

 Ortak Basın Açıklamasına  çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi de destek verdi.

Daha sonra Çin’in baskıcı politikalarını kınamak için imza kampanyası başlatıldı. Kampanyanın kentin farklı noktalarında gün boyunca süreceği belirtildi.

Kaynak : www.karar.com/guncel-haberler/turk-ocaklarindan -cinin-dogu-turkistan-zulmune-tepki- 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
386 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ