logo

trugen jacn

TÜRK GAZETECİLERDEN “ÇİN’İN KANLI YUANLARI” İLE GÖZÜ KÖR OLANLAR DA VAR !

‘Çin’in Yuanları’ ile gözü kör olan olana

Sencer BUĞRAHAN(habernida.com Yayın Yönetmeni)

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslüman Türk Nazi tipi toplama kamplarında soykırıma uğrarken, işgalci Çin’in tiyatrovari Doğu Türkistan ziyaretlerine katılan Müslüman ülkelerin gazetecileri ise bu tiyatroya figüran yazılmaya devam ediyor.

Tarih boyunca kadim Türk yurdu olan Doğu Türkistan Çin’in işgali altında mı? Evet!

35 milyon Müslüman Türk Doğu Türkistanlı işgalci Çin’in her türlü işkence, asimilasyon ve soykırımı ile karşı karşıya mı? Evet!

Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede bu zulmün mağduru Doğu Türkistanlı Müslüman Türk muhacir konumunda mı? Evet!

Başta Birleşmiş Milletler Teşkilatı olmak üzere birçok tarafsız uluslararası kuruluş tarafından Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere uygulanan bu zulüm ve soykırım dillendirilmiş, belgelenmiş, konuşulmuş mu? Evet!

Elde bu kadar bilgi olduktan sonra namuslu ve haysiyetli bir gazeteci sizce ne yapar?

Bu zulmün muhatabı olan Doğu Türkistanlılar ile konuşur, onlardan bilgileri alır, araştırmasını yapar ve ondan sonra ziyaret ettiği yerleri de bu önbilgi ile daha bir dikkatli ve tarafsız olarak inceler değil mi?

Gazetecilik haysiyeti, herşeyden öte bir Müslüman olarak bu tavır olması lazım değil mi?

Ama maalesef İslam ülkelerinden Çin’in denetimi ile Doğu Türkistan’a giden ne kadar gazeteci, siyasi varsa tam tersi bir tutum segileyerek Çin’in önlerine koyduğu tiyatro gösterisini seyrediyor ve ülkelerine dönünce işgalci Çin’in propagandasını yapıyor.

Bunun en son örneğini İHA başeditörü İrfan Altıkardeş’te gördük.

İhlas Haber Ajansı Baş Editörü İrfan Altıkardeş, CRI TÜRK denilen işgalci Çin’in propaganda yayın organında Kâmil Erdoğdu’nun hazırlayıp, sunduğu Manşet programına katıldı. Hem ekonomik hem de sosyal açıdan Çin’de güzel bir tabloyla karşılaştıklarını iddia eden Altıkardeş, şunları söyledi:

Xinjiang Özerk Bölgesi’ne de gittik ve buradaki izlenimlerimiz Türkiye‘de özellikle sosyal medyada yer alan birtakım bilgilerin çok ötesinde oldu. Xinjiang bölgesini beklediğimden kesinlikle çok daha iyi buldum. Çin, son yıllarda gelişerek, yüzde 8 ilâ 9’lu büyüme oranlarının insanların hayatına da yansıdığına şahit oldum. Bu arada Çin’den Türkiye’ye gelişler de son aylarda artmıştı ve onlara Türkiye’yi tercih etme nedenlerini sorduğumda, oradaki genç arkadaşlar Türkiye’nin hem bir Avrupa ülkesi olduğunu hem de alışveriş ve konaklama açısından daha cazip bir fiyat avantajı sunduğunu söylediler. Çin’de yaşam standardının yükselmesi ile birlikte, fiyatlarda artış olduğunu da söyleyebilirim.”

“HEM EKONOMİK HEM DE SOSYAL AÇIDAN ÇİN’DE GÜZEL BİR TABLOYLA KARŞILAŞTIK”

Ayrıca Urumçi ve Hami şehirlerini de gezdiklerini belirten İrfan Altıkardeş, buradaki ekonomik kalkınmanın da bölgeye destek olunup, başka bölgelerle de kardeş müesseseler kurularak, sağlanmasının olumlu bir unsur olarak karşısına çıktığını kaydetti. Bölgedeki Uygur Türklerinin de hem aile yaşantısı hem de dini inançlarını yerine getirme konusunda büyük bir sıkıntıları olmadığını iddia eden Altıkardeş, şunları söyledi:

“Sadece, İslam dininde dini vecibeleri yerine getirmek erkek çocuklarında 13-14, kız çocuklarında 11-12 yaşlarında başlamasına rağmen, Çin Hükümeti’nin özerk bölgede 18 yaşından önce ibadethanelere gitmesine müsaade etmediğini gördüm. Benim yadırgadığım tek konu bu oldu.

Bu organizasyonda, oradaki ekonomik kalkınmanın, sosyal kalkınmaya ve insanların bir araya gelmelerine de önemli bir katkı sağladığını, insanları terörizm ve diğer radikal düşüncelerden uzaklaştırdığını gördüm. Ayrıca Xinjiang‘da ilahiyat fakültelerinin olması, camilerin açık olması da olumlu bir durum olarak kayıtlarım arasında yer alıyor.”

Evet, demek ki Çin tiyatrosunu seyredip, Çin’in Yuanlarını yiyen herkesin gözü maalesef kör oluyor.

Şimdi en büyük sıkıntı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretinde, Çin diktatörü Şi Cinping’in Turkiye heyetini Doğu Türkistan’a davet ettiğini söyledi, inşallah buradan Doğu Türkistan’a gidecek olan Türkiye heyeti de Çin tiyatrosuna figüran olmaz.
Kaynak : http://habernida.com/cinin-yuanlari-ile-gozu-kor-olan-olana/?fbc

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1558 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ