logo

trugen jacn

TÜRK DÜNYASINDA ÇİN’İN PARALEL DEVLET(ÇPDY)YAPILANMASI

Yücel TANAY

Türk dünyası ülkelerinden Çin paralel devlet yapılanmasının en etkili olduğu ülkeler Türkiye ve Kazakistandır.Kırgızistan da da Kazakistan kadar etkili olmasada Çin Paralel devlet yapılanması hızlı bir şekilde Kırgızistan devlet kademelerinde etkili olmaya başladı.

Çinin Kazakistandakı paralel devlet yapılanması içinde bulunan Çin ajanları Doğu Türkistan davasına hizmet eden aktivistleri cihadcılıkla suçuyorlar.

Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı toplama kamplarını dünyaya duyuran Doğu Türkistand Çin zulmü gören Uygur ve Kazak Türklerinin sesini dünyaya duyuran Atajurt Human Rights lideri Serikcan Bılaşoğlu’nun sesini kesmek maksadıyla montaj videoyla suçlayanda tutuklayanda Çin’in Kazakistandaki paralel devlet yapılanmasıdır!

Çin Kazaistandakı paralel devlet yapılanması Serikcan Bılaşoğlunu montaj videoyla “halkı cihada çağırdı” dava açtırıp tutuklatan Çin’in yerel işbirlikçileri Duken Masımkhan ve Jebeü başkanı Omarali Adilbektır.

Yıllardır karşılıksız bursla Çin’de eğitilen 20.000 mankurt Kazak öğrenci Kazakistan’ın siyaset bürokrasi akademi medya alanında aktif görevlerdedir!
 Kazakistan üniversitelerindeki Konfuçyüs’ler Çin’in sosyal ve kültürel yayılmacı politikasının ana unsurudur!
Doğu Türkistan İle Kazak otonom bölgesinde Çin komünist partisine yıllarca hizmet edip göçle Kazakistana giren vatandaşlık alan ve kendilerini “Çin dıasporası”olarak adlandıran Kazaklar’ın kurduğu STK’lar “Jebeü”gibi kurumlar Doğu Türkistan’daki zulmden Kazakistana sığınan Doğu Türkistan’dan tanıdığı mazlum halkı tehdit etmekte seslerinin duyulmasını engellemektedir!
Kırgızistandakı paralel çin yapılanması Geçen yılın Temmuz ayında Moskova’daki Çin elçiliği önünde Doğu Türkistan( Uygur Özerk Bölgesi)’nde uygulanan zulümlerin sona erdirilmesi için tek başına protesto gösterisi yapan Kırgızistanlı Behram Rahman (Umar Özbek) Oş şehrinde siyasi düşüncesi ve Facebook sayfasındaki paylaşımlarında ‘‘Doğu Türkistan’’ sözünü kullandığı için Kırgız özel kuvvetleri tarafından ifade vermeye çağrılıp. sorguya çekilmişti.

25 Şubat günü Moskova’dan Oş’a giden Behram Rahman, Kırgızistan’da Çin karşıtı mitingler düzenlememesi ve Facebook’taki paylaşımlarıyla insanları örgütlememesi yönünde ikaz edilmişti.

Türkiyedeki Paralel Çin yapılanmasında Türkiye cumhuriyeti ABD merkezli Fetöcü bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Bu darbe girişimi başarısızlığa uğradı, şimdi Türk Cumhuriyeti içinde örgütlenmiş Fetöcü paralel yapı temizlenmeye çalışılırken, yeni bir Yapı devlet içinde örgütlenmeye çalışıyor. Bu yapı Paralel Çin Devlet Yapılanması (PÇDY)’dır.

Fetöcü Paralel yapı ABD’ye biat eden bir yapıydı ABD derin devletinden emir alıyordu, Devlet içinde örgütlenmeye çalışan Çinci paralel yapısı Çinden emir alan Çin derin devletiyle bağlantıları olan bir yapıdır.
Tıpkı Fetöcüler gibi bu yapı televizyonu gazeteleri ve dergileri olan bir örümcek ağ gibidir.

Çin derin devleti eskiden Türkiye’de sadece Maocu Aydınlıkçı Perinçekçi grupla çalışırdı. Perinçekçi grubun küçüklüğü ve Türk milleti tarafından sevilmemesi üzerine çeşitli gruplardan, medya gruplarından adam devşirmeye başladı. Türkiyedeki Çin paralel devleti yapılanması içerisinde Çin tarafından satın alınan sözde muhafazakar ve Milliyetçiler var.

Türkiye’deki ulusalcı kesimin küçük bir kesiminin içinde Çin Milliyetçisi bir grup vardır. Çin’in toprak bütünlüğünü savunmayı Türkiye’de Türk ulusalcılığı kılıfına sokmaya çalışırlar. Maoculuğu, Çin Milliyetçiliğinin Komünizmle harmanlanmış Yeni Çin Milliyetçiliğini, Atatürkçülük adı altında Türkiye’de pazarlamaya çalışırlar. Bu sahte Ulusalcıların Türk dünyasıyla hiç bir bağı yoktur.

Türkiye’deki Çinci tayfa direkt Çin Sözcülüğüne Türkiye’de soyunmazlar. Türk ulusunun tepkisinden çekinirler; bunun yerine dolaylı yollardan Çinin sözcülüğünü yaparlar. Uygurları “neden özgürlük ve bağımsızlık istiyorsunuz?” diyerek suçlayarak Çin’i aklamaya çalışmaktadırlar.

Bu Çinci Muhipler Cemiyeti sadece ABD karşıtı olmakla anti emperyalist olunacağını zanneden saftirikler ordusudur. Doğu Türkistan bağımsızlık hareketini ABD emperyalizminin bir isteğinin yerine getirilmesi olarak gösterilmeye çalışır. Çin’e methiyeler düzerken, Çin’in Doğu Türkistan’da, yani Uygurların tarihi topraklarında ne aradıklarını hiç sorgulamazlar. ABD emperyalizminden söz ederken, Doğu Türkistan’da işgalci Çin emperyalizminden hiç söz etmezler. Kadim Türk yurdu Doğu Türkistanın adını ağızlarına bile almazlar.

Sincan adının ne zamandan beri kullanıldığını hiç araştırma zahmetine bile girmezler. O toprakların tarih boyunca Türkistan olduğundan söz bile etme erdemini gösteremezler.

Türkiye’deki Çincilerin ana merkez noktası olan Perinçekçiler, liderleri ve arkadaşlarından bir kısmı tutukluyken Silivri’de? Onların ulusal hukuk kuralları içinde yargılanmasını istediklerini defalarca yazmışlardı. Hukuk kuralları ihlallerini televizyonlarınızda yüzlerce kez anlatıp, göstermişlerdi. Çin, uluslararası hukuku Doğu Türkistan’da ihlal etmiyor mu? 3 milyona yakın Doğu Türkistanlı 21 . Yüzyılın utanç abidesi Çinin Nazı kamplarına koyulurken, kişi ve toplum özgürlüğünü, insan haklarını çiğnemiyor mu? Neden bir kerecik olsun, Çin’i protesto etmeyi, bıraktım protestoyu, kınamayı bile düşünmezsiniz? Uygur Türklerinin insan haklarından ve uluslararası hukuktan yararlanma hakları yok mu? Bundan sadece sizlerin, yani Çin ve Çin’i sevenlerin yararlanmasını mı istiyorsunuz? Adama sorarlar; bu ne biçim hukuk ve insanlık anlayışı diye…

Emperyalizmin dünya siyasi lügatinde tek bir tanımı vardır. Buna uyan hangi devlet ve kim varsa hepsi emperyalisttir. ABD ne kadar emperyalistse, Rusya da, AB de, Çin de o kadar emperyalisttir. Kınanacaksa hepsi birden kınanacaktır, mücadele edilecekse hepsi ile birlikte mücadele edilecektir. Bir tarafın kucağına oturup diğerlerine emperyalist demek sahtekarlıktan başka bir şey değildir. Çin’in kucağından indikten sonra, bir diğerinin kucağına oturmayacağınıza kim garanti verebilir? Yani, aslında siz, emperyalizmle falan mücadele etmiyorsunuz, siz, emperyalizme çanak tutuyor ve yalakalık yapıyorsunuz. Şu olaylarda yaptığınız, Çin’e yalakalıktan öte bir şey olmadığı gibi…

Türkiye’deki Paralel Çin devlet yapılanması içinde emekli asker, sanatçı ve gazeteci kimliği taşıyan geniş bir etki ajanı kitlesi var. Bu yapının kimi Türkçü, kimi İslamcı, kimi solcu, kimi liberal kimliklerini taşır.

Türkiyde Çin derin devletiyle ilişkili paralel yapı Çin karşıtlığının ABD güdümlü olduğu palavrasına sarılırlar. Doğu Türkistanın bağımsızlığını savunmayı Nato güdümlü Türk milliyetçiliği diye suçlarlar.

Türkiye’de Çin Paralel devlet yapısı içerisinde konumlanan Çin’in “Yeni ipek yolu projesi” misyonunun propagandasını üstlenen birkaç gazeteci ve yazarın içlerinde kendilerini Türk milliyetçisi Türkçü diye tanımlıyanların olması şok edici bir durum. Onların bazıları, Uygur toplumunun Çin’in bu projesini engelleyici potansiyel güç olduğunu, Washington’un rüyasını bozan bu yeni Çin projesini engellemek için Uygurları kullandığını ima etmekten çekinmediler. Satır aralarına dikkat edersiniz onların deyimi ile, Uygur Türklerinin ortadan kaldırılması Türkiye — Çin arasında “yeni ipek yolu projesi”ni hızlandıracak ve güvence altına alacaktır. Bu tür yazı yazanların, Doğu Türkistanlılar kendilerine yakın gördüğü milliyetçi- muhafazakar-Türkçü kesimlere mensup olması şaşırtıcıdır.

İçimizdeki Çinlilerin Doğu Türkistan bağımsızlık hareketinden haberleri yoktur. Doğu Türkistandaki ayaklanmalar ABD desteklediği için çıkmıyor.Sorunun temeli Çin sömürgeciliğidir. Çinin asimlasyon baskı ve soykırım politikasıdır. ABD Uygurları kendi çıkarları açısından destekleyebilir; fakat bu olay Doğu Türkistan’daki bağımsızlık hareketi sorununun üzerini örtemez.

Türk Dünyası ruhen Çinlileşmiş bu Çin paralel devlet yapısıyla mücadele edilmeli, devlet kadrolarını ele geçirmelerine izin verilmemelidir. Yoksa gücü eline geçirmiş bu gruplar Fetöcüler gibi bir darbe girişime girişebilir,üm Türk Dünyası tıpkı Doğu Türkistan gibi Çinin kolonisi olur bu olay Türk yurtları için felaket olur unutmayalım.


KAYNAK : https://medium.com/@yceltanay/türk-dünyasinda-çi̇n-paralel-devlet-yapilanmasi-

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1169 Kez Görüntülendi.