logo

trugen jacn

TÜRK ANA YURDU DOĞU TÜRKİSTAN VE İŞGALCI ÇİN’İN 05 .07.2009 URUMÇİ KATLİAMI

Bir açık hava görseli olabilir
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)
 
Çin’in işgalindeki Doğu TÜrkistan’ın başkenti Urumçi’de yaşamaktan yakın Türk Katliamı tarihi yakınn en büyük yüzarından biridir. 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan Urumçi olmayan kişi geldi. Farklı kaynaklara verimli, Uygur Türkü Çin tarafından katledildi. Çoğunluğu Uygur Türkü’den oluşan bir grup, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de baskı, asimilasyon ve zorla çalıştırma eylemlerini protesto etti. Üç gün boyunca olaylarda yaşananlar, Kırgız ve halklar protestolara katıldı. Olayları yaran dünyan haber yüzünden ölümden dışlanan Çin hakkında, kanlı dünyayla haberlerini kesmiş. Bölgeye 20 bin Çin askeri sevk edildi. Göstericileri dağıtmak için gerçekleştirilemez. Kanlı katliamın üzerinden 12 yıl de acılar halen tazeliğini geçse.
Doğu Türkistanlara Çin Halk Cumhuriyeti ve yönetim sistemi olan Çin Komünist Partisi sistem baskı ve asimilasyon süreci devam eden devam eden kamp işlemleri, genel de toplamaları aracılığıyla. Çin yönetiminden, bundan 12 yıl önce, 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın Urumçi’nin canını düşürmede Uygur katletmişti.
Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir
5 TEMMUZ URUMÇİ OLAYLARININ ARKA PLANINDA NELER MEYDANA GELDİ?
Urumçi olaylarda 25-26 Haziran 2009’da Çin’in Shaoguan içinde yaşanan olaylar olmuştur. Bölgedeki, bir oyuncak fabrikasında çıkan olaylarda 10’u okuldan gelen Uygur işçi haftalık sergilenmişti.
Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir
UYGUR ÖĞRENCİLERİN BARIŞÇIL PROTESTOSUNA ÇİN’DEN SERT MÜDAHALE
Olayların bu şekilde patlak vermesinin ardından, tüm Doğu Türkistan’da bu olaya tepkiler yükselmeye başladı. 5 Temmuz 2009’da Uygur’da, barışçıl bir protesto gerçekleştirenler. Bu protesto amacına yönelik Çin Komünist Partileri’nin provokasyonları Han Çinlileri tarafından saldırıldı. Barışçıl yürüyüş kaosa dönüşkürüldü.Bir ayakkabı görseli olabilir
KATLİAM DEĞİL SOYKIRIM!
Olayların gidişatına yönelik olaylar yaşanmaz. Kamyonlara yüklenen işaretler Uygur motorlu infaz veyaa karıştı. Bugün Doğu Türkistan’da her türlü temel hak ve hürriyetin gaspı biliniyor. Aracı evlerinde satın almalar, her türlü kişisel kullanım kılavuzu ile ilgili bir gözden geçirme olan devleti uygulamalardır. Doğu Türkistan’da Çin’in anayasasının korumasının çizgileri dahi uygulanmıyor.
Fotoğraf yok.
URUMÇİ OLAYLARINDAN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARINA
Urumçi Ağustos katliamından sonra artan baskılar 2016’da kendini yeni bir boyut kazandırdı. Tibet’te sömürgen valiliği görevini yürüten Chen Quanguo, Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından Doğu Türkistan’a. Chen Quanguo’nun görevi, Jinping’in İpek Yolu projesi olan “Kuşak ve Yol Projesi” hamlesinde kilit bir jeopolitikte sahip olan olan olan olan olan olan Doğu Türkistan’da tam kontrol etmek oldu. Chen Quanguo göreve girişten ve beri bir açık havasine sevecekdü.
5 TEMMUZ URUMÇİ KATLİAMI RAPORU YAYIMLANDI
Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği, “5 Temmuz Urumçi Katliamı Raporu-Katliamdan Soykırıma Giden Yol” incelemesini yayımladı. Söz konusu raporda Çincı yönetimi 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın Urumçi’de yaşanan tüm olay arka planla ve olaylarla olaylarla karşılaşıyor.
Bu maddi manevi desteklerini esirgemeyen Türk Eğitim Sen Manavgat Başkanı Ömer Esen, Manavgat Belediyesi MHP Meclis Ünsal Çiviler, Mimarı Ali İhsan Çiçek, dostlarımız Harun Özgen , Ali Kaplan, Ali Çelik, Ali İnan, Azize Arat , Musa Kunt , Ömer Erşen, İsmail Kahveci , Tamer Türk, Birol Durna , TC Birol Kumaş , Eyüp Rüzgar , İbrahim Ateş, İmran Şahin , Mustafa Yüksel , TC Duran Yıldırım , Hasan Hakan Akça , Şenol Şarlak , Mahmut İnci , Ahmet Başoğlu , Mehmet Doğan Ayhan ,Hamza Bostancı , Zeynep Aras , Hatice Cesur , Canan Cesur , Doğu Bozkurt , Hayriye Eser Şehirli , Emine Cesur , Murat Anlar , Mustafa Kavuklu’ya canı gönülden teşekkür ediyorum.
Fotoğraf yok.
Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir
Bir 1 kişi ve görseli
1 kişi görselliği
Kaynak : Sayın Abdullah CİNKARA (Eğitimci-tarihçi Yazar ve Aktivist -Antalya) kişisel facebook sayfası 
Share
280 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ