logo

trugen jacn
13 August 2018

TUNGAN (HUİ) MÜSLÜMANLAR AYAKLANDI VE ÇİN’İN CAMİLERİNİ YIKMASINI ENGELLEDİ

Çin’de 600 yıllık caminin yıkımı durduruldu
Çin  mimarisi ile  600 yıl önce inşa edilen ve daha sonra yıkılan     Veycou Ulu Camii  3 yıl önce islami mimarı tarzına uygun olarak ve Kubbeli olarak inşa edilmişti.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi  (UYHAM)

Çin’in   Ningşia  Müslüman Hui Özerk Bölgesi’ndeki 600 yıllık bir  Camii’yi yıkmak  istemesine  Tungan Müslümanlar kendilerini Camii’ye kapatarak yıkımı engel olmak istediler .Bunun üzerine Çin, Tungan(Hui) Müslüman nüfusun sert protestoları üzerine yıkım işlemi  askıya aldı ve  yıkım işlemi durduruldu.

Channel News Asia televizyonunun haberine göre, Veycou yerel hükümeti Çin Kültür Devrimi sırasında yıkılan ve geçen yıl restore edilerek yeniden ibadete açılan 600 yıllık Veycou Ulu Camii için yıkım kararını askıya aldı.Hui Müslümanların ibadet resimleri ile ilgili görsel sonucu

Ningşia Eyaletinde Yaşayan Müslümanların  Bugüne kadar Yaptıkları  En Büyük Gösteri
Özerk bölgede nüfusun çoğunluğunu oluşturan etnik Çinli Hui Müslümanlar dün cami çevresinde toplanarak yıkım kararını protesto etmişti.

Ningşia eyaletinde bugüne kadar yapılan en büyük gösteri olduğu ifade edilen gösterinin ardından polis cami çevresinde yoğun güvenlik önlemleri almıştı.

Veycou yerel hükümetinin aldığı yıkım kararının, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ülkedeki dinlerin Çin kültürüyle uyumlu hale getirilmesi çağrısına cevap olarak alındığı tahmin ediliyor.Hui Müslümanların ibadet resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çin’de 23 milyon Müslüman var
Çin’de halen yaklaşık 23 milyon Müslüman yaşıyor. Ülkedeki 56 etnik gruptan 10’u İslam dinine mensup topluluklar. Hui (Çinli Müslümanlar) ile Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları, yoğun olarak ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huiler ile Uygurların, Ningşia Hui Özerk ve Doğu Türkistan adlı iki otonom bölgesi bulunuyor. Ayrıca bazı eyaletlerde Müslümanlara ait küçük otonom idareler de yer alıyor.

Kaynak: http://habernida.com/cinde-600-yillik-caminin-yikimi-durduruldu/Dünya Bülteni

Etiketler: » » » » » » »
Share
933 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ